Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Młody szczeniak obok starszego psa

Drugi zwierzak w domu

Wiele rodzin decyduje się na więcej niż jednego psa i dostaje w zamian wiele radości. Czy Twoi domownicy są już gotowi na kolejnego czworonożnego przyjaciela? Przemyślane wprowadzenie nowego psa do rodziny może stworzyć harmonijne i szczęśliwe środowisko dla wszystkich członków gospodarstwa domowego. Jednak zanim podzielisz swój dom z kolejnym pupilem, warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań i dobrze się przygotować. Nie tylko nowy pies, ale również obecni mieszkańcy twojego domu zasługują na spokojne i bezpieczne przyjęcie nowego członka rodziny. Dlatego też warto rozważyć, czy Twój dom jest gotowy na to wyzwanie i jakie kroki podjąć, aby zapewnić udane wprowadzenie nowego psa do swojego życia i otoczenia.

Zastanów się, czy zgadzasz się z następującymi stwierdzeniami:

  • Mojemu szczeniakowi przydałby się towarzysz zabaw w domu i w parku, a mnie kolejny zwierzak, za którym mógłbym biegać!
  • Mój piesek jest bardzo towarzyski i chętnie bawi się z innymi zwierzętami. Nigdy nie zachowuje się agresywnie.
  • Konsultowałem tę decyzję z weterynarzem, hodowcą lub innymi specjalistami i wiem, że psy tej samej rasy co mój szczeniak żyją w zgodzie z innymi zwierzętami.
  • Dowiedziałem się, które rasy najlepiej sprawdzą się jako towarzysz dla mojego pupila.
  • Mój piesek jest w pełni lub prawie całkowicie wytresowany i jestem pewien, że przy jego pomocy nowy szczeniak szybko nauczy się zasad panujących w domu!
  • Chętnie poświęcę czas na cierpliwą tresurę drugiego pieska, który z pewnością będzie miał inne usposobienie i charakter, niż mój pierwszy szczeniak.
  • Wiem już, ile kosztuje utrzymanie psa i mogę sobie pozwolić finansowo, aby zająć się kolejnym.

Jeśli zgadzasz się z tymi zdaniami, możesz spokojnie rozważyć przygarnięcie drugiego szczeniaka. Kiedy już wraz ze specjalistą ustalicie odpowiednią rasę, wiek oraz płeć, możesz rozpocząć proces wprowadzania nowego członka rodziny do domu.Przyjęcie drugiego szczeniaka to wielkie wyzwanie, ale także źródło podwójnej radości i miłości w twoim życiu. Przy odpowiednim przygotowaniu i staranności w procesie wprowadzania nowego pupila, zapewnisz harmonijną relację między obecnie mieszkającymi zwierzakami, co przyniesie korzyści zarówno im, jak i Tobie.

Zacznij od wspólnego spaceru, na którym zwierzaki będą miały okazję się poznać

Zanim przyprowadzisz nowego pieska do mieszkania, zabierz obecnego i nowego pupila na wspólny zapoznawczy spacer. W ten sposób zapewnisz im neutralną przestrzeń do pierwszych interakcji oraz wspólnych zabaw. Oba psy powinny być zapięte na smyczach, ale upewnij się, że nie są one zbyt ściągnięte. W przeciwnym razie pieski nie będą mogły swobodnie i bez ograniczeń się przywitać. Chwal oba psy w trakcie spotkania, zwłaszcza podczas bezpośrednich interakcji.

Jeśli spacer pójdzie po Twojej myśli, zabierz oba pieski na spory, ogrodzony teren, gdzie będą mogły bawić się bez smyczy. Miej je cały czas na oku i nagradzaj w trakcie zabawy. Ważne, aby zapewnić im pozytywną interakcję i zachęcić do poznawania się nawzajem w bezpiecznym otoczeniu. Zaplanowanie takiego spędzenia czasu może pomóc w budowaniu więzi między nowym i obecnym psem.

Wyeliminuj potencjalne źródła konfliktu

Staraj się eliminować przedmioty, które mogłyby doprowadzić do rywalizacji między zwierzakami (np. zabawki, kości, jedzenie, itp.) aby uniknąć rywalizacji lub agresji. Dla nowych pupili ważne jest poczucie bezpieczeństwa i równego dostępu do zasobów. Eliminując potencjalne źródła konfliktów, możesz pomóc zapobiec sytuacjom stresującym i budować pozytywne relacje między swoimi zwierzakami.

Należy zwracać uwagę na psi język ciała, żeby wiedzieć, czy pieski czują się komfortowo w swoim towarzystwie. Swobodne ruchy, otwarty pyszczek, ruchliwy ogon i próby prowokowania zabawy to wszystkie oznaki, które wskazują na dobre samopoczucie i przyjazne nastawienie szczeniaka. Odwrotnie, sztywne ciało, zamknięty pyszczek, wpatrywanie się bez ruchu, postawione uszy czy powarkiwania będą oznaczać, że piesek nie czuje się komfortowo.

Gdy już znalazłeś nowego pieska i doskonale pasuje do Twojego obecnego pupila, postaraj się zapewnić nowemu domownikowi osobne miejsce na wodę, jedzenie, czy psią klatkę do tresury. Staraj się, aby wszystkie przyjemne czynności (spacery, zabawy, nagradzanie) odbywały się z udziałem obu psów. Dzięki temu pieskom będzie dobrze kojarzyło się swoje towarzystwo.

Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie wymienione zalecenia, będziesz na dobrej drodze, aby podwoić nie tylko liczbę pupili, ale też ilość radości i zabawy w Twoim domu! Dając swoim zwierzakom odpowiednią uwagę, czas i staranność, stworzysz harmonijną wspólnotę, która będzie cieszyć się wspólnym towarzystwem przez wiele lat!