

Drugi zwierzak w domu – klucz do sukcesu
Wiele rodzin decyduje się na więcej niż jednego psa i dostaje w zamian wiele radości. Czy Twoi domownicy są już gotowi na kolejnego czworonożnego przyjaciela?
Zastanów się, czy zgadzasz się z następującymi stwierdzeniami:
- Mojemu szczeniakowi przydałby się towarzysz zabaw w domu i w parku, a mnie kolejny zwierzak, za którym mógłbym biegać!
- Mój piesek jest bardzo towarzyski i chętnie bawi się z innymi zwierzętami. Nigdy nie zachowuje się agresywnie.
- Konsultowałem tę decyzję z weterynarzem, hodowcą lub innymi specjalistami i wiem, że psy tej samej rasy co mój szczeniak żyją w zgodzie z innymi zwierzętami.
- Dowiedziałem się, które rasy najlepiej sprawdzą się jako towarzysz dla mojego pupila.
- Mój piesek jest w pełni lub prawie całkowicie wytresowany i jestem pewien, że przy jego pomocy nowy szczeniak szybko nauczy się zasad panujących w domu!
- Chętnie poświęcę czas na cierpliwą tresurę drugiego pieska, który z pewnością będzie miał inne usposobienie i charakter, niż mój pierwszy szczeniak.
- Wiem już, ile kosztuje utrzymanie psa i mogę sobie pozwolić finansowo, aby zająć się kolejnym.
Jeśli zgadzasz się z tymi zdaniami, możesz spokojnie rozważyć przygarnięcie drugiego szczeniaka. Kiedy już wraz ze specjalistą ustalicie odpowiednią rasę, wiek oraz płeć, możesz rozpocząć proces wprowadzania nowego członka rodziny do domu.
Zacznij od wspólnego spaceru, na którym zwierzaki będą miały okazję się poznać
Zanim przyprowadzisz nowego pieska do mieszkania, zabierz obecnego i nowego pupila na wspólny zapoznawczy spacer. W ten sposób zapewnisz im neutralną przestrzeń do pierwszych interakcji oraz wspólnych zabaw. Oba psy powinny być zapięte na smyczach, ale upewnij się, że nie są one zbyt ściągnięte. W przeciwnym razie pieski nie będą mogły swobodnie i bez ograniczeń się przywitać. Chwal oba psy w trakcie spotkania, zwłaszcza podczas bezpośrednich interakcji.
Jeśli spacer pójdzie po Twojej myśli, zabierz oba pieski na spory, ogrodzony teren, gdzie będą mogły bawić się bez smyczy. Miej je cały czas na oku i nagradzaj w trakcie zabawy.
Staraj się eliminować przedmioty, które mogłyby doprowadzić do rywalizacji między zwierzakami (np. zabawki, kości, jedzenie, itp.) aby uniknąć rywalizacji lub agresji.
Należy zwracać uwagę na psi język ciała, żeby wiedzieć, czy pieski czują się komfortowo w swoim towarzystwie. Swobodne ruchy, otwarty pyszczek, ruchliwy ogon i próby prowokowania zabawy to wszystkie oznaki, które wskazują na dobre samopoczucie i przyjazne nastawienie szczeniaka. Odwrotnie, sztywne ciało, zamknięty pyszczek, wpatrywanie się bez ruchu, postawione uszy czy powarkiwania będą oznaczać, że piesek nie czuje się komfortowo.
Gdy już znalazłeś nowego pieska i doskonale pasuje do Twojego obecnego pupila, postaraj się zapewnić nowemu domownikowi osobne miejsce na wodę, jedzenie, czy psią klatkę do tresury.
Staraj się, aby wszystkie przyjemne czynności (spacery, zabawy, nagradzanie) odbywały się z udziałem obu psów. Dzięki temu pieskom będzie dobrze kojarzyło się swoje towarzystwo.
Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie wymienione zalecenia, będziesz na dobrej drodze, aby podwoić nie tylko liczbę pupili, ale też ilość radości i zabawy w Twoim domu!