Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Pies siedzi na poboczu drogi

Bezpańskie psy – wszystko co powinniśmy wiedzieć

Ciężkim przeżyciem dla każdego opiekuna jest strata włochatego przyjaciela. Zdarza się, że zwierzę podczas porannego spaceru pobiegnie za kotem lub przestraszy się nagłego hałasu i ucieknie. Co się stanie, gdy znajdziesz bezpańskiego psa i jak możesz pomóc? Dowiedz się co robić, gdy napotkasz zwierzę bez właściciela. W tym artykule przedstawiamy w skrócie, co zrobić w sytuacji znalezienia zagubionego psa.

Znalazłem bezpańskiego psa, co robić?

  1. Podejdź do bezpańskiego psa ostrożnie: zagubiony czworonóg może być przestraszony lub przytłoczony otoczeniem. Bezpański pies będzie się obawiał człowieka i może się bać tego, co zamierzasz. Podchodź do niego ostrożnie. Upewnij się, że sam nie boisz się psa, i że mowa twojego ciała tego nie zdradzi. Mów do niego łagodnie, by poczuł się bezpiecznie. Nie chcesz, żeby uciekł, zwłaszcza jeśli jest to ruchliwe miejsce. Jeśli jest agresywny, szczeka, a przy tym widać mu zęby, nie podchodź do niego, ale poszukaj wsparcia u profesjonalistów, którzy świadczą usługi opiekuńcze dla zwierząt niezależnie od rasy i stanu zdrowia zwierzaka. Możesz także nagrać film, w którym udokumentujesz jego zachowanie, i wysłać do odpowiednich służb, a na pewno podpowiedzą Ci, jak w danej sytuacji powinieneś się zachować. Zadzwoń po Eko Patrol Straży Miejskiej lub Inspektora organizacji pro zwierzęcej i skorzystaj z ich usług.
  2. Sprawdź, czy pies jest naprawdę bezpański: zobacz, czy ma obrożę i czy jest na niej nazwisko właściciela. Czasem jego obroża może gdzieś w pobliżu leżeć. Sprawdź szybko okolicę, może ją znajdziesz. Warto również przejść się po terenie i upewnić, że w pobliżu właściciel nie szuka swojego pupila. Jeżeli wyczujesz na jego szyi chipa, udaj się do najbliższej lecznicy weterynaryjnej, która ma możliwość odczytania chipa u psów. Jeśli na obroży jest kontakt do właściciela, natychmiast zadzwoń i powiadom go, że pies jest bezpieczny i gdzie na niego czeka. Ostatecznie, możesz nawet zrobić zdjęcie lub nagrać film zaginionego psa, przygotować ogłoszenie i rozwiesić je w okolicy lub dodać post na media społecznościowe. W ogłoszeniu koniecznie zawrzyj takie informacje jak np. czas i miejsce, w którym znalazłeś zwierzę, rasę, kolor sierści, wielkość (np. mały, średni), czy posiada znaki szczególne (np. łatka na lewym oku) oraz swoje dane kontaktowe. Przy odrobinie szczęścia, na podstawie danych zawartych w ogłoszeniu, właścicielowi uda się szybciej odzyskać swojego pupila.
  3. Zobacz, czy pies nie ma ran: niektóre psy mogą być zranione. W takim przypadku od razu zabierz go do lekarza weterynarii. Zachowaj wtedy szczególną ostrożność, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i jemu. Ból może potęgować jego agresję.
  4. Skontaktuj się z lokalnymi władzami: natychmiast skontaktuj się z gminą (przeważnie pośredniczy straż miejska) i ustal termin odebrania psa. Jeśli nie stanowi on zagrożenia i nie stwarza problemów, możesz zabrać go tymczasowo do swojego domu, ale potem jak najszybciej powiadom stosowne organy. Może cię kusić, aby go zatrzymać, ale to wbrew prawu. Znalezione zwierzę nie musi być bezpańskim psem i może do kogoś należeć. Niezgłoszenie tego lokalnym władzom, może skutkować oskarżeniem o jego kradzież i na tej podstawie możesz mieć poważne problemy z prawem.
  5. Lokalne władze umieszczą psa w najbliższym schronisku: znowu, to niezbędny krok. Bezpański pies, którego znalazłeś, może nie nosić obroży identyfikacyjnej, ale powinien mieć mikroczip z danymi właściciela, tatuaż, który jest umieszczony na wewnętrznej stronie uda lub w uchu. Schronisko będzie mogło znaleźć te informacje i odszukać właściciela czworonoga. Warto skorzystać z ich usług.

Dlaczego warto stosować się do powyższych kroków w sytuacji, gdy trafisz na bezpańskiego psa?

W przypadku znalezienia bezpańskiego zwierzęcia najważniejszym zadaniem jest sprawdzenie, czy ma on już kochający dom. Powyższe kroki zwiększają szansę czworonoga na szybki powrót do domu. To podejście jest kluczowe, ponieważ wiele zwierząt może być zgubionych, a ich właściciele desperacko ich szukają. 

Hycle są prawnie odpowiedzialni za wyłapywanie bezpańskich psów. Właścicielom, którym zaginął pupil, radzi się w pierwszej kolejności skontaktować się z odpowiednim organem władzy, ich przyjaciel powinien na nich czekać w okolicznym schronisku. Tam właściciele uzyskają informację, czy znaleźli takiego czworonoga lub informację o nim. Poinformowanie o jego zaginięciu jest obowiązkowe, gdyż dzięki temu łatwiej jest ustalić, czy znalezione zwierzę jest tym zaginionym. Dopiero po dwóch tygodniach kwarantanny w schronisku, można go wydać do adopcji.

Co więcej, jeśli właściciel domaga się zwrotu czworonoga obecnego w schronisku, zostanie poinformowany o obowiązkach, które są związane z posiadaniem zwierzęcia i doradzi co zrobić, aby sytuacja się nie powtórzyła. Schronisko jako instytucja może odgrywać kluczową role nie tylko w ratowaniu bezdomnych zwierząt, ale także w edukacji i wsparciu właścicieli, aby stworzyć lepsze warunki dla zwierząt w domach. 

Czy można zatrzymać bezpańskiego psa?

Zdarza się, że pies jest rzeczywiście bezpański i potrzebuje rodziny. Jeśli jest on w kręgu Twoich zainteresowań i chcesz go adoptować, musisz postępować zgodnie z instrukcjami. Procedury w sytuacji, gdy znalazłeś bezpańskiego zwierzęcia oraz jak go adaptować są bardzo czytelne. Mają zagwarantować mu komfort i bezpieczeństwo.

Nawet jeśli chcesz adoptować znalezione zwierzę, musisz skontaktować się ze schroniskiem, które podejmie próbę znalezienia właścicieli. Zwykle trwa to do 14 dni. Jeśli w ciągu 14 dni nie znajdzie się właściciel psa, w schronisku sprawdzą, czy nadajesz się do adopcji psa. Jeśli tak, skontaktują się z tobą. Będziesz musiał przejść ich normalną procedurę adopcji (zakładając, że zwierzę nie ma właściciela).

Pamiętaj, aby zostawić swoje dane reprezentantom władz, aby móc współpracować z nimi i ze schroniskiem w celu zapewnienia najlepszej opieki i bezpieczeństwa znalezionemu lub zaginionemu zwierzęciu. Współpraca z odpowiednimi instytucjami i organizacjami może znacząco zwiększyć szanse na zlaezienie właściciela lub odpowiedniego domu dla bezdomnego zwierzaka. 

Zanim zdecydujesz się na adopcję bezpańskiego zwierzęcia, upewnij się, że jesteś gotowy na poświęcenia i masz odpowiednie umiejętności, aby móc zaopiekować się czworonogiem danej rasy. Psy wymagają regularnej opieki i nakładów finansowych niezbędnych do zapewnienia im odpowiednich warunków, np. dużo miejsca na legowisko. Na pewno odpłaci ci on tysiąckrotnie miłością i oddaniem, więc będzie to dobra inwestycja.