Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Friskies logo
Jak pies z kotem
kotek w czerwonym kocu

Nowy kot w domu - Jak się nim zaopiekować

Friskies logo
Od Friskies

​Bardzo ważne jest, aby zapewnić możliwie najbardziej pogodny start dla Ciebie i Twojego kociaka. Dlatego też zebraliśmy dla Was kilka praktycznych wskazówek i informacji, a wszystko po to by Wasz nowy związek zyskał solidne podstawy.

Twój kociak jest jak mała energetyczna piłeczka. Ponadto koty mają niżej położony punkt obserwacyjny, co oznacza, że widzą rzeczy, których my na stojąco nie widzimy. Stąd ten sprytny pomysł sprawdzania domu przez kota. Poniżej kilka użytecznych sugestii, które sprawią, że opieka nad kotem będzie dla Ciebie łatwiejsza:

  • Wszystko w Twoim domu jest dla Twojego kotka nowe. Ma bardzo dużo informacji do przetworzenia. Dlatego najlepiej jest na początku wpuścić go do jednego pomieszczenia, a później stopniowo otwierać następne.
  • Twój dom jest dla niego nowym środowiskiem i Twój kot potrzebuje czuć się w nim bezpiecznie. Legowisko jest sprawą podstawową, lecz nie jako miejsce do spania, ale jako schronienie, gdzie może się wycofać i wypocząć. Legowisko powinno być ciepłe, suche i wygodne oraz usytuowane w spokojnej części domu, z dala od innych zwierząt i dzieci. Należy przygotować dla niego kuwetę, miskę na jedzenie, miskę na wodę i drapak – każdy przedmiot, który Twój kociak zechce poznać, stanie się jego własnym. Pokaż kociakowi, gdzie dane przedmioty się znajdują i nie przesuwaj ich ciągle. W ten sposób kociak będzie mógł mieć punkt odniesienia.
  • Upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są zamknięte, ewentualnie umieść na oknach siatki asekuracyjne, tak aby zapobiec upadkowi. Trzymaj kociaka z dala od balkonów, wyższych werand i wysokich kondygnacji.
  • Trzymaj kulki naftalinowe, środki przeciw zamarzaniu itp. w bezpiecznie zamkniętym miejscu, gdyż swoim specyficznym zapachem przyciągają uwagę kociąt. Poza jego zasięgiem powinny znaleźć się również artykuły do szycia, gwoździe, zszywki, koraliki i zawleczki puszek aluminiowych. Torebki z tworzyw sztucznych przechowuj w miejscach, do których Twój kociak nie ma dostępu.
  • Usuń toksyczne rośliny doniczkowe* lub umieść je w wiszących koszykach zupełnie poza jego zasięgiem.
  • Pamiętaj, aby zawsze opuszczać deskę toalety. W przeciwnym razie kociaki mogą bawić się w wodzie, toaleta może się zamknąć i je uwięzić. Również środki do czyszczenia muszli toalety mogą być szkodliwe, jeżeli zostaną połknięte.
  • Pamiętaj, aby przed paleniskiem zamontować osłonę (ciemny cichy komin może działać na kota jak zaproszenie, kociak może postrzegać go jako kuwetę).
  • Kable elektryczne schowaj pod dywan lub przyklej do podłogi lub ściany. Aby zabezpieczyć kabel przed pogryzieniem, możesz również użyć grubego ochraniacza kablowego (dostępny w sklepach ze sprzętem elektrycznym/komputerowym).
  • Nigdy nie podawaj kociakowi lekarstw bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Pamiętaj, aby wszelkie lekarstwa znajdowały się poza zasięgiem kociaka.
  • Przebywając w kuchni – zanim zamkniesz lodówkę, piekarnik, pralkę lub suszarkę do ubrań, zanim usiądziesz przy stole – sprawdź, gdzie się znajduje Twój kociak.
  • Zawsze „sprawdzaj kociaka” zanim usiądziesz na kanapie lub wyjdziesz z domu, aby się upewnić, że nie został przypadkowo zamknięty w szafce lub pustym pomieszczeniu.
  • Nie zaleca się, aby kociak przebywał na zewnątrz sam, zanim całkowicie się zaadaptuje u Ciebie w domu. Jeżeli kociak znajduje się na dworze, naciśnij klakson lub postukaj w maskę samochodu, zanim uruchomisz silnik, aby się upewnić, że nie wszedł pod maskę, aby się ogrzać.
  • Nie używaj elektrycznych koców, aby ogrzać kocie legowisko, ponieważ kociaki mogą pogryźć przewód.
  • Nie wiąż wstążek na szyi kotków, ponieważ mogą zaczepić o nie podczas zabawy.
  • Zawsze używaj bezpiecznych zabawek i unikaj sznurków, które mogą zostać połknięte i być groźne dla zdrowia.

*Rośliny takie jak Ficaceaes (fikus), liliowate (lilia, tulipan, hiacynt, konwalia i Zielistka Sternberga), obrazkowate (Araceaes), wilczomleczowate (Euphorbiaceaes), toinowate (Apocynaceaes), agawowe (dracena), itp. są niebezpieczne dla kotów. Zalecamy skonsultowanie listy toksycznych roślin z lekarzem weterynarii. Można również znaleźć informacje klikając na ten link:

http://www.icatcare.org/advice-centre/cat-care/cats-and-poisonous-plants

Podstawy żywieniowe

Od ponad 50 lat Purina Friskies® dba o formę, zdrowy wygląd i dobre samopoczucie kotów, dostarczając im w 100% kompletne, doskonale zbilansowane pożywienie w szerokiej gamie wybornych smaków. Można więc powiedzieć, że jesteśmy ekspertami w zakresie zapewnienia odpowiedniego żywienia kociąt.

W wieku trzech do czterech tygodni Twój ulubieniec będzie gotowy przejść na pożywienie stałe stworzone specjalnie dla kociąt – takie jak Friskies® Junior. Nie podawaj kociakowi karmy dla kotów dorosłych, ponieważ ta nie dostarczy mu dostatecznej ilości składników odżywczych ważnych dla zdrowia i potrzebnych do harmonijnego rozwoju kotka.

Aby ułatwić kociakowi w okresie odstawienia przejście z mleka matki na pożywienie stałe, sugerujemy, aby do trzech części suchej karmy Friskies® Junior dodawać jedną część ciepłej wody do 5. tygodnia życia. Pamiętaj, nawet gdy Twój kociak zaczyna wyglądać jak osobnik dorosły, to jednak ciągle jeszcze rośnie i rozwija się. Dlatego tak ważne jest, aby podawać mu karmę Junior do ukończenia 12 miesiąca życia.

Woda

Odpowiednia karma to oczywiście nie wszystko. Bardzo ważne jest również , aby codziennie dostarczać kotkowi dużą ilość świeżej wody w czystej miseczce. W miesiącach letnich Twój kociak może mniej jeść, ale więcej pić. Zwracaj uwagę, aby kociak miał cały czas pełną miseczkę świeżej, czystej wody.

I pamiętaj, aby próbować i zachęcać Twojego kotka do picia z miseczki zamiast ze zlewu kuchennego, muszli toaletowej czy wanny, gdzie woda może zawierać resztki środków dezynfekujących i czyszczących, nie wspominając już o tym, że kociak może tam wpaść.

Pierwszy dzień na zewnątrz

Jeżeli zdecydowałeś się wypuszczać Twojego kociaka na zewnątrz, poświęć nieco czasu, aby pokazać mu zewnętrzny świat stopniowo. Wszystko będzie nowe i ekscytujące, ale również potencjalnie straszne. Dlatego pamiętaj, aby pozostać blisko i zapewnić mu wsparcie. Twój lekarz weterynarii poinformuje Cię, kiedy można bezpiecznie wypuszczać kociaki na zewnątrz. Zwykle jest to tydzień po ich ostatnim szczepieniu.

Poniżej kilka praktycznych wskazówek:

  • Pilnuj wykonywania wszystkich szczepień na bieżąco i pytaj lekarza weterynarii o ponawianie ochrony oraz nowe szczepionki stosowane w profilaktyce chorób kotów.
  • Zadbaj o to, aby na obroży Twojego ulubieńca znalazł się identyfikator z adresem i numerem telefonu. Pasek odblaskowy na obroży ułatwi kierowcom zauważyć kota w nocy.
  • Jeżeli masz ogród i mieszkasz w spokojnej okolicy, dobrym rozwiązaniem mogą być drzwiczki z blokadą. Dzięki temu, kociak będzie miał swobodę wychodzenia w ciągu dnia, a na noc będzie można go bezpiecznie zamknąć w domu. Możesz również stworzyć bezpieczną strefę w ogrodzie. Duży wybieg dla kotów w ogrodzie może być połączony z drzwiczkami dla kota. Budując wybieg należy zapewnić kotu ciepłą i chronioną przed wodą strefę. Wybieg powinien znajdować się częściowo na słońcu i częściowo w cieniu. Można również dodać pień drzewa, małpi gaj (drabinki), sznury, wysokie miejsca, roślinę kocimiętkę właściwą, kuwetę i miseczkę z wodą. W ten sposób kociak będzie miał wszystko, czego potrzebuje, jeżeli zechce pobyć na zewnątrz.
  • Niezależnie od tego, jak bardzo są sprytne, koty często nie są świadome wszystkich niebezpieczeństw, np. samochodów. Jeżeli mieszkasz w mieszkaniu lub w pobliżu ruchliwej ulicy, zastanów się nad pozostawieniem kociaka wewnątrz lub używaj szelek i smyczy podczas wyprowadzenia go. Pamiętaj również, aby sprawdzać jezdnię przed wykonaniem manewru cofania samochodem.
  • Gdy przewozisz kota bezpiecznie na zewnątrz lub autem, zawsze używaj transportera dla kotów.
  • Pamiętaj, aby poinformować sąsiadów o pojawieniu się Twojego nowego kociaka, aby uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa ze strony tych, którzy stosują trutki na myszy i szczury.

Trening

Koty są wystarczająco inteligentne, aby rozpoznawać swoje imię. Można je nawet nauczyć przychodzenia na komendę. Im wcześniej rozpoczniesz trening i im więcej zastosujesz zabawy i nagród, tym większe będzie prawdopodobieństwo sukcesu. Ale pamiętaj, ponieważ koty rozwijają własną małą osobowość, każdy z nich będzie na początku reagował w inny sposób. Niektóre zignorują poznawanie nowego, podczas gdy inne będą bardzo ciekawe i chętne do nauki. Pamiętaj: bądź cierpliwy – a chwile treningu dostarczą wiele godzin zabawy i przyjemności dla Was obojga.

Wskazówki treningowe:

  1. Organizuj treningi przed czasem posiłków, ponieważ nagroda w postaci jedzenia nie będzie tak kusząca, gdy żołądek jest pełny. Równocześnie nie stosuj ‘głodówek’ kociaka, aby zachęcić go do nauki. Głodny kot szybko się irytuje.
  2. Wyeliminuj wszelkie źródła hałasu jak telewizor czy radio, ponieważ będą one rozpraszać uwagę kota.
  3. Stosuj krótkie sesje (około 15-minutowe), w ten sposób Twój kotek zachowa świeżość umysłu i nie znudzi się ani nie zmęczy.
  4. Zwróć uwagę, aby komendy treningowe, sygnały i nagrody były zawsze te same.
  5. Postaraj się poświęcać na trening ok 10-15 minut każdego dnia. W ten sposób nawiąże się silniejsza więź między Tobą i Twoim kotem a prawdopodobieństwo uzyskania oczekiwanych rezultatów będzie większe.

Wizyta u lekarza weterynarii 

Zdrowy i szczęśliwy kot w Twoim domu każdy dzień uczyni bardziej radosnym. Dlatego tak ważne jest, aby lekarz weterynarii znał Twojego zwierzaka już od małego i wykonał kontrolę wstępną i szczepienia.

Pamiętaj, aby dostarczyć możliwie najwięcej informacji o dacie urodzin i poprzednich szczepieniach. Pamiętaj, że Twoja pierwsza wizyta u lekarza weterynarii może utrwalić pewien schemat na całe życie. Dlatego postaraj się zminimalizować stres z tym związany, tak aby Twój kociak nie wiązał przyszłych wizyt ze złymi wspomnieniami.

Kociaki, tak jak człowiek, zaraz po urodzeniu otrzymują przeciwciała z mlekiem matki. Pierwsze szczepienia mają miejsce zwykle około szóstego tygodnia życia, ale równie dobrze mogą wystąpić później. Warto więc zapytać lekarza weterynarii, kiedy wg grafiku Twój kot powinien rozpocząć szczepienia ochronne.
Pamiętaj, że po Tobie i Twojej rodzinie lekarz weterynarii jest najważniejszą osobą w życiu Twojego kociaka. Jeżeli coś Cię martwi lub niepokoi, nie czekaj i zawsze skonsultuj to z lekarzem weterynarii.

Powiązane artykuły:

Friskies