Karine

Karine – Starsza specjalistka ds. receptur i żywienia w Purina

Karine

Składniki

Czytaj więcej >

Tauryna jest aminokwasem powszechnie występującym w białku pochodzenia zwierzęcego; nie występuje natomiast w białku pochodzenia roślinnego. Karma dla kotów musi zawierać odpowiednią ilość tauryny, aby zapewnić i utrzymać prawidłowy metabolizm. Jest również niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania siatkówki, układu sercowo-naczyniowego oraz centralnego układu nerwowego. W przypadku karmy dla psów, tauryna wspiera także zdrowe serce. Tauryna musi być uzupełniana w diecie kotów, natomiast nie jest to konieczne w przypadku psów. W Purina dodajemy taurynę do części naszych produktów, chociaż zgodnie z regulacjami UE nie zawsze jest ona wymieniana na etykietach.

Tauryna jest aminokwasem niezbędnym dla kotów, której ilość musi być uzupełniana ze względu na to, że ich zdolność do syntetyzowania tauryny jest ograniczona i nie wystarcza do uzupełniania naturalnych strat. Brak tauryny w organizmie kota może prowadzić do utraty wzroku lub chorób serca.

W przypadku psów nie ma potrzeby uzupełniania tauryny, ponieważ są one w stanie syntetyzować ją z aminokwasów siarkowych: ich organizm potrafi produkować taurynę w wystarczających ilościach z innych składników odżywczych i dlatego nie ma konieczności jej dodawania do ich karmy. Niektóre rasy psów podatne na pewne choroby mogą potrzebować uzupełniania tauryny w diecie w celu wspierania ich serca i wzroku.

Gdy specjaliści Puriny ds. żywienia opracowują skład karmy dla zwierząt, ustalają składniki odżywcze, które są potrzebne zwierzętom, i następnie dobierają takie składniki, które najlepiej zaspokoją te potrzeby żywieniowe.

W przypadku dodawania tauryny do karmy, nie jest wymagane umieszczanie jej w składzie na opakowaniu. W UE jest to wymagane jedynie wtedy, gdy szczególnym celem karmy jest np. wzmacnianie serca lub wzroku z zastosowaniem tauryny lub gdy jej ilość przekracza określoną normę. Wyjaśnia to, dlaczego w większości przypadków w składzie karmy podanym na opakowaniu nie znajdą Państwo tauryny, nawet jeśli jest ona dodana dla zaspokojenia potrzeb żywieniowych zwierząt.