Owczarek Australijski

Australian Shepherd Dog
Te psy często porównuje się do border collie. Są silne, masywne i nieznacznie dłuższe niż wyższe. Wzrost w kłębie dla psów wynosi 51-58 cm dla suk 46-53 cm. W zależności od płci i budowy ważą od 19 do 29 kg. Ich sierść może być czarna, niebiesko-marmurkowa, czekoladowo-marmurkowa i czekoladowa z podpalaniami lub bez. Więcej szczegółów dostępnych we wzorcu rasy.
 • Pies odpowiedni dla właścicieli z pewnym doświadczeniem
 • Wymagana szersza wiedza
 • Lubi energiczne spacery
 • Może spacerować ponad dwie godziny dziennie
 • Pies średniej wielkości
 • Nieistotne
 • Wymaga czesania co drugi dzień
 • Rasa normalnie alergizująca
 • Bardzo głośny pies
 • Pies stróżujący. Szczeka i ostrzega
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Pochodzenie

Owczarek australijski tak naprawdę pochodzi z Ameryki. Na przełomie XIX i XX wieku baskijscy pasterze z Pirenejów przywieźli do Ameryki małe „niebieskie" psy do wypasania owiec. Australijska część nazwy wzięła się od owiec importowanych z Antypodów. Według innej teorii psy najpierw wyemigrowały do Australii, a dopiero potem do Ameryki. Kiedy pod koniec XIX wieku po raz pierwszy pojawiły się w południowo-zachodniej części kraju, zaczęto je krzyżować z innymi owczarkami, aby uzyskać rasę ze zwiększoną zdolnością do pracy. W 1957 roku powstał pierwszy amerykański klub hodowców tej rasy.

Osobowość

Ta rasa przejawia silny instynkt stadny i szybko przywiązuje się do nowej rodziny, uwielbia towarzystwo właściciela. Owczarki australijskie są nieufne wobec obcych, dlatego na początkowym etapie wymagają socjalizacji. Te inteligentne i energiczne psy wymagają szkolenia, aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej.

Zdrowie

Owczarki australijskie nie mają większych problemów zdrowotnych, ale cierpią na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Ćwiczenia

Te psy wymagają dwóch godzin ruchu dziennie. Sprawdzają się w różnych dyscyplinach sportowych dla psów (agility, taniec z psem, obedience i flyball), w których mogą wykazać się sprawnością fizyczną i umysłową.

Odżywianie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Czesanie

Wierzchnia sierść jest średniej długości z wodoodpornym podszerstkiem. Dłuższy włos występuje z tyłu łap oraz na grzywie, która jest gęstsza u psów. Wymaga szczotkowania dwa lub trzy razy w tygodniu. W okresie linienia zaleca się częstsze szczotkowanie.

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.