Duży Basset Gryfon Wandejski (Grand Basset Griffon Vendeen)

Basset Griffon Vendeen (Grand)
Ten średniej wielkości pies ma doskonały węch i jest nieznacznie dłuższy niż wyższy. Jego odporna na warunki pogodowe sierść może mieć kolor biało-żółty, pomarańczowy, czarny, sobolowy, tricolor lub z czarnym nalotem. Mają charakterystyczne brwi, brodę oraz wąsy. Dorosły pies osiąga wysokość 40-44 cm, a suka 39-43 cm.
 • Pies odpowiedni dla właścicieli z pewnym doświadczeniem
 • Wymagana szeroka wiedza
 • Lubi aktywne spacery
 • Wystarczą mu spacery od godziny do dwóch godzin dziennie
 • Pies średniej wielkości
 • Mało się ślini
 • Wymaga czesania co drugi dzień
 • Rasa normalnie alergizująca
 • Bardzo głośny pies
 • Pies niestróżujący
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
 • Pies rodzinny

Pochodzenie

Duży basset gryfon wandejski pochodzi z XVI wieku z terenów wiejskich Wandei na zachodzie Francji. Istnieją dwie odmiany tej rasy, duży i mały basset gryfon wandejski, które pojawiały się w tym samym miocie. Dopiero w latach 70-tych XX wieku krzyżowanie tych ras zostało zabronione. Obecnie te psy używane są pojedynczo lub w sforze, do polowania na dziki, jelenie i tropienia zajęcy i królików.

Osobowość

Duży basset gryfon wandejski to radosny, lubiący aktywność fizyczną pies. Nie jest przystosowany do życia w mieście, o wiele lepiej czuje się na wsi. Jest głośny, uparty, niezależny i odważny, ale zawsze chce zadowolić właściciela. Ta rasa wymaga dobrze zabezpieczonego ogrodu. Kiedy podejmie trop z łatwością potrafi uciec.

Zdrowie

Problemy ze wzrokiem rzadko występują wśród tych bassetów, ale zaleca się badania wzroku, ponieważ u małej odmiany tej rasy występują dziedziczne choroby oczu. U obu odmian może wystąpić epilepsja.

Ćwiczenia

Te psy potrzebują dużo ruchu, co najmniej dwóch godzin dziennie. Są żywe i uwielbiają polowania oraz inne zabawy na świeżym powietrzu. Nie potrafią przez dłuższą chwilę usiedzieć w jednym miejscu, dlatego idealnie sprawdzą się u aktywnych właścicieli, najlepiej z terenów wiejskich.

Odżywianie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Czesanie

Szata dużego basseta gryfona wandejskiego składa się ze średniej długości szorstkiej okrywy włosowej i grubego podszerstka. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu w celu usunięcia martwego włosa i brudu. Długie uszy powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone.

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.