Chart Afgański

Afghan Hound

Chart afgański to majestatyczny i dostojny pies, głównie dzięki długiej i lśniącej sierści. Te duże psy osiągają rozmiary od 68 do 74 cm wysokości, suczki są trochę mniejsze 63 do 69 cm. Piękna sierść może mieć praktycznie każdy kolor, od czarnego aż po srebrny. Dorosły osobnik waży około 25 kg (w zależności od płci i budowy od 20 do 27 kg).

 • Pies odpowiedni dla właścicieli z pewnym doświadczeniem
 • Wymagana szeroka wiedza
 • Lubi aktywne spacery
 • Może spacerować ponad dwie godziny dziennie
 • Duży pies
 • Wymaga czesania codziennie
 • Rasa normalnie alergizująca
 • Szczekliwy i głośny pies
 • Pies niestróżujący
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Pochodzenie

To jedna z najstarszych ras świata. Chart afgański przyciągnął uwagę zachodu w XIX wieku. Dokładna historia tej rasy jest nieznana, a na jej temat krążą legendy. W Afganistanie występują różne rodzaje tej rasy. Niektóre pilnowały bydła, a inne pomagały w polowaniach na jelenie, antylopy, zające, a nawet drapieżniki takie jak wilki, szakale i leopardy.

Osobowość

Podchodzą z dystansem do obcych, więc tresurę psa trzeba zacząć jak najszybciej ze szczególnym naciskiem na skuteczne przywołanie. To bardzo oddany pies, który kocha swoją rodzinę i ludzi których zna. Chart afgański jest zbudowany do biegania i uwielbia biegać za piłką lub innymi zwierzętami.

Zdrowie

Chart afgański to zdrowa i silna rasa, bez nietypowych problemów zdrowotnych.

Ćwiczenia

Dorosły chart afgański potrzebuje sporo ruchu (najlepiej ponad 2 godziny dziennie). Uwielbia biegać bez smyczy, więc ważne jest skuteczne przywoływanie i miejsce z dala od drogi.

Odżywianie

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. Charty afgańskie są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Czesanie

Piękna i lśniąca sierść charta afgańskiego wymaga ciężkiej pracy, żeby zachować ją w idealnym stanie. Codzienne czesanie zapobiega tworzeniu się kołtunów, a regularne kąpiele zapewnią czystość. Dokładne szczotkowanie jest bardzo ważne, kiedy pies traci sierść szczenięcą, aby zapobiec mieszaniu sierści, które może sprawiać psu dyskomfort.

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.