Basset Hound

Basset Hound
Basset hound to krępy pies o krótkich nogach (nazwa pochodzi od francuskiego słowa "bas" oznaczającego "niski"). Ma krótką, gładką sierść w kolorach typowych dla psów gończych, najczęściej tricolor (czarną, podpalaną i białą) oraz dwukolorową (żółto-białą). Dorosły osobnik osiąga wysokość 33-38 cm i waży 18-27 kg.
 • Pies odpowiedni dla właścicieli z pewnym doświadczeniem
 • Wymagana szersza wiedza
 • Lubi aktywne spacery
 • Wystarczą mu godzinne spacery
 • Pies średniej wielkości
 • Mało się ślini
 • Wymaga czesania co drugi dzień
 • Rasa normalnie alergizująca
 • Bardzo głośny pies
 • Pies niestróżujący
 • Świetnie odnajduje się wśród innych zwierząt domowych
 • Pies rodzinny

Pochodzenie

Basset hound został wyhodowany we Francji w XVI wieku przez mnichów i miał służyć do polowania w trudnych warunkach. Jednak rasa rozwinęła się dopiero w drugiej połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii. W 1866 roku angielski lord Galway kupił parę psów gończych od markiza Tourona. Ich miot trafił do lorda Onslowa, który krzyżował go z innymi importowanymi psami z hodowli hrabiego Coultreux z Normandii. Niedługo potem zaprzestano importu nowych psów i powstała brytyjska odmiana basseta.

Osobowość

Mimo, że z wyglądu sprawia wrażenie markotnego i poważnego, to towarzyski, łagodny i skory do zabawy pies. Lubi towarzystwo człowieka, uwielbia dzieci, jest przyjazny w stosunku do psów i innych zwierząt domowych. Nie jest agresywny w stosunku do obcych, ale głośno szczeka w sytuacji zagrożenia. Potrzebuje towarzystwa, dlatego jeśli ma zostawać sam, najlepiej jakby miał psiego kompana.

Zdrowie

Najczęstsze problemy zdrowotne u basset houndów są związane z budową ciała. Są bardziej podatne na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, zwłaszcza w łokciach, a otyłość może je potęgować. Mają predyspozycje do infekcji skóry i uszu oraz chorób oczu, dlatego zaleca się regularne badania.

Ćwiczenia

Basset hound wymaga godzinnej aktywności fizycznej dziennie. Należy o to dbać, ponieważ ten pies ma skłonność do lenistwa, a zbyt duża waga może w późniejszym czasie powodować kłopoty z kręgosłupem. Jednak w czasie gwałtownego wzrostu należy ograniczyć ruch, żeby nie obciążać zbytni stawów. Ze względu na swoją budowę ciała te bassety nie powinny chodzić po schodach do ukończenia 18. miesiąca życia.

Odżywianie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy. Masywne bassety są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Czesanie

Jego krótka i gładka sierść jest bardzo prosta w utrzymaniu, z reguły wystarczy przeczesać ją raz w tygodniu. W razie potrzeby należy oczyścić fałdy skóry oraz regularnie sprawdzać kanały słuchowe w celu wczesnego wykrycia potencjalnych problemów zdrowotnych.

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.