Basset Gaskoński

Basset Bleu de Gascogne
Basset gaskoński ma szlachetny wygląd i typowe dla basseta długie ciało i krótkie nogi. Jest silny i sprawny, w żadnym wypadku ciężki i niezgrabny. To pies średniej wielkości, dorosły osobnik osiąga 30-38 cm wysokości i waży około 7-9 kilogramów. Ma bardzo charakterystyczne umaszczenie, z przewagą bieli, czarnymi łatami i czarnym nakrapianiem tworzącym złudzenie błękitu. Posiada typowe dla posokowców podpalenia (patrz wzorzec rasy).
 • Pies odpowiedni dla właścicieli z pewnym doświadczeniem
 • Wymagana szeroka wiedza
 • Lubi aktywne spacery
 • Wystarczą mu spacery od godziny do dwóch godzin dziennie
 • Pies średniej wielkości
 • Mało się ślini
 • Wymaga czesania raz na tydzień
 • Rasa normalnie alergizująca
 • Szczekliwy i głośny pies
 • Pies niestróżujący
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
 • Pies rodzinny

Pochodzenie

Francja jest ojczyzną wielu ras gończych, łącznie z bassetem gaskońskim, który pochodzi z miejscowości Gascony w południowo-zachodniej części kraju. Pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z XII wieku, bassety gaskońskie pomagały podczas polowań na dziki, wilki i jelenie. Na początku XX wieku ta rasa niemal całkowicie wyginęła, ale dzięki krzyżowaniu długonogiego blue de Gascone z innymi rasami została odtworzona.

Osobowość

Basset gaskoński łatwo przywiązuje się do właściciela, ale jest nieufny wobec obcych. Te psy są bardzo rozsądne i domyślne, a rzadko w ten sposób mówi się o zwierzętach. Są po prostu wyjątkowe. Jak inne psy myśliwskie basset gaskoński uwielbia chodzić z nosem przy ziemi i szukać interesujących zapachów.

Zdrowie

Bassety gaskońskie rzadko zapadają na choroby dziedziczne. Jak inne psy o zbliżonej budowie ciała są bardziej podatne na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów.

Ćwiczenia

Kiedy poczuje ciekawy zapach, jak większość psów myśliwskich, jest głuchy na nawoływanie. Dlatego nauka posłuszeństwa bez smyczy powinna odbywać się w bezpiecznym miejscu z dala od ruchu ulicznego. Basset gaskoński został wyhodowany na długodystansowego psa myśliwskiego i potrzebuje kilku godzin aktywności dziennie, żeby spalić nagromadzoną energię oraz poćwiczyć tropienie.

Odżywianie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy. Bassety gaskońskie są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Czesanie

Krótka i gęsta sierść jest łatwa w utrzymaniu. Wymaga jedynie cotygodniowego szczotkowania w celu usunięcia martwych włosów i utrzymania ich w dobrej kondycji. Kąpiel zaleca się jedynie w uzasadnionych przypadkach. Żeby zapobiec infekcjom uszu wynikających ze słabej wentylacji kanałów słuchowych, należy regularnie czyścić uszy.

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.