Basset Bretoński

Basset Fauve de Bretagne
Ten średniej wielkości kędzierzawy pies ma sylwetkę typową dla bassetów, chociaż jest wyższy od basset hounda. Dorosły osobnik osiąga 32-38 centymetrów i waży 16-18 kg. Cechuje go umaszczenie płowe, od pszenicznego do ceglastego.
 • Pies odpowiedni dla właścicieli z pewnym doświadczeniem
 • Wymagana szeroka wiedza
 • Lubi aktywne spacery
 • Wystarczą mu spacery od godziny do dwóch godzin dziennie
 • Pies średniej wielkości
 • Mało się ślini
 • Wymaga czesania raz na tydzień
 • Rasa normalnie alergizująca
 • Szczekliwy i głośny pies
 • Pies niestróżujący
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
 • Pies rodzinny

Pochodzenie

Basset bretoński to mniejsza z dwóch ras psów gończych wyhodowanych we francuskiej Bretanii w XIX wieku. Powstał w wyniku krzyżówek większego płowego gryfona bretońskiego i brittany basset i był wykorzystywany do polowania na różne zwierzęta, od królików po dziki. Początkowa wersja basseta bretońskiego z wyglądu bardziej przypominała teriera. Obecnie zyskują na popularności nie tylko w rodzimej Francji, ale także w Wielkiej Brytanii, gdzie w 1991 roku zostały uznane przez brytyjski Kennel Club.

Osobowość

Basset bretoński jest radosny, inteligentny, towarzyski, odważny i bardzo żywiołowy. Łatwo nawiązuje kontakt z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Mimo, że nie jest psem stróżującym, obcych w domu wita szczekaniem. Trzymane zbyt długo w zamknięciu stają się nieszczęśliwe. Uwielbiają aktywność i chętnie towarzyszą swoim właścicielom.

Zdrowie

Basset bretoński jest generalnie zdrową rasą. Nie odnotowano typowych przypadłości rasowych.

Ćwiczenia

Basset bretoński, jak na psa tej wielkości, potrzebuje stosunkowo dużo ruchu - minimum dwie godziny dziennie. Te zwinne psy uwielbiają zabawę oraz polowania, po spuszczeniu ze smyczy trzeba ich pilnować. Powinny wcześnie przejść trening posłuszeństwa, w przeciwnym razie będą reagować na próby przywołania tylko wtedy, kiedy będzie to dla nich wygodne.

Odżywianie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Czesanie

Łatwy w utrzymaniu, wystarczy raz w tygodniu wyszczotkować ich twardą, gęstą sierść i dwa razy w roku wyrwać zbyt długie włosy z uszu.

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.