Basenji

Basenji
Ten średniej wielkości pies ma charakterystycznie zakręcony ogon i zmarszczone czoło. Ma gładką, krótką, błyszczącą sierść najczęściej rudo-białą, czarno-białą, czarną podpalaną z białym, pręgowaną, pręgowaną z białym i tricolor. Więcej szczegółów dostępnych we wzorcu rasy. Optymalna wysokość dla dorosłego psa to 43 cm w kłębie (od ziemi do najwyższego punktu tułowia) oraz 40 cm dla suki, a waga - 11 kg dla psa i 9,5 dla suki.
 • Pies odpowiedni dla właścicieli z pewnym doświadczeniem
 • Wymagana szersza wiedza
 • Lubi aktywne spacery
 • Wystarczą mu godzinne spacery
 • Pies średniej wielkości
 • Mało się ślini
 • Wymaga czesania raz na tydzień
 • Rasa normalnie alergizująca
 • Cichy pies
 • Pies niestróżujący
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Pochodzenie

Basenji został wyhodowany jaki pies towarzyszący dla faraonów, jego wizerunki znajdują się na malowidłach wewnątrz egipskich piramid. Z czasem ta rasa przeniosła się do Afryki Środkowej, gdzie był wykorzystywany do polowania na szczury w kotlinie Kongo. Występujące tam duże i agresywne szczury stanowiły poważne zagrożenie dla zwierząt domowych. Pomoc psów myśliwskich była niezbędna do przeżycia. Ta rasa nie była znana w świecie zachodnim do czasu epoki wiktoriańskiej

Osobowość

Wyjątkową cechą tych psów jest to, że nie szczekają, ale pod wpływem emocji mogą wyć! Są czujne, niezależne, inteligentne, same dbają o czystość i nie wydzielają zapachu. Basenji przypominają koty, potrafią nawet wspinać się na drzewa lub płoty! Przywiązują się do właściciela i są nieufne wobec obcych. Wchodzą w konflikt z innymi psami dlatego zaleca się wczesną socjalizację.

Zdrowie

Najczęściej występujące przypadłości rasowe u basenji to choroba nerek (zespół Fanconiego) oraz anemia. Zaleca się przeprowadzenie testów genetycznych dla obu chorób. Jak większość ras może cierpieć na dziedziczne choroby oczu. Przed reprodukcją zaleca się badania wzroku oraz badania genetyczne.

Ćwiczenia

Basenji został wyhodowany do polowania na trudnym terenie, dlatego potrzebuje co najmniej godzinnej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jest bardzo wytrzymały. Mimo, że jest słabo podatny na tresurę, trenowanie psich dyscyplin sportowych jest dla niego bardzo korzystne. Nie boi się ruchu ulicznego jak inne psy, dlatego wymaga specjalnej uwagi w pobliżu ruchliwych ulic.

Odżywianie

Małe psy mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie, i potrzebują jeść często ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Czesanie

Psy tej rasy bardzo dbają o czystość. Mają krótką, gładką i cienką sierść, którą wystarczy wytrzeć raz w tygodniu rękawicą, żeby pozbyć się martwych włosów. Zaleca się regularne dbanie o uszy i pazury. Basenji nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.