Psy miniaturowe - Opis i charakterystyka rasy

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, psy miniaturowe to wspaniali towarzysze. Kochają spędzać czas ze swoimi właścicielami, często nawiązują bliską więź z jedną osobą, której okazują wierność, przyjaźń i dają mnóstwo radości! Ponieważ są to najmniejsze psy, opieka nad nimi jest wyjątkowa na wiele sposobów. Warto wiedzieć co powinieneś robić by zaspokoić potrzeby swojego ukochanego psa. Przybliżymy ci niektóre z nich, dzięki czemu będziesz wiedział co zrobić, aby twój miniaturowy pies był radosny. Doradzimy też co powinieneś wziąć pod uwagę rozważając decyzję o nabyciu psa miniaturki.
Psy miniaturowe - charakterystyka
Psy miniaturowe - charakterystyka
Psy miniaturowe - charakterystyka

Rasy psów miniaturowych

Psy miniaturki uwielbiają być z tobą, siedzieć ci na kolanach, często dobrze tolerują bycie noszonym oraz głaskanie. Lubią również spacery, a czasem gonienie za piłką i pływanie, jednak raczej dlatego, że spędzają czas z tobą, a nie same treningi. Szybko przyzwyczajają się do domowych wygód i dlatego z niechęcią będą wychodzić na dwór podczas zimnej i mokrej pogody. Niektóre psy miniaturowe są bardziej aktywne, jak teriery, ale wiele chce być po prostu jak najbliżej swojego właściciela.

Przykłady typowych ras miniaturowych

 

Spacery i zabawa z psem miniaturowym

Pomimo tego, że są to najmniejsze psy, miniaturki są zwykle bardziej odporne na choroby niż można by się tego spodziewać, co oznacza, że zawsze są gotowe na aktywne spędzanie czasu, zabawę oraz przygodę. Niektóre rasy miniaturowe lubią wskoczyć do brudnej kałuży, tak jak inne psy, więc nie należy zabraniać swojemu pupilowi zwyczajnych psich aktywności.

Potrzeby ruchu u psów miniaturowych są ważnym czynnikiem decydującym dla właścicieli. Ponieważ są małe nie potrzebują takiego natężenia aktywności, co większe rasy, ale nadal wymagają regularnych spacerów by pozostać w dobrej kondycji fizycznej i zdrowiu. Można je zabierać do zatłoczonych miejsc, ale należy pamiętać by miały okazję do wybiegania się i poznawania nowych rzeczy w bezpieczny, radosny sposób.

Psy miniaturowe potrzebują też okazji do socjalizacji, tak jak inne psy. Nie należy ich separować od kontaktu z innymi psami, np. w trosce o to „żeby większy pies nie zrobił im krzywdy”. Jeżeli nie mamy odpowiednich partnerów do zabawy dla naszego miniaturowego przyjaciela, umówmy się w szkole dla psów lub na psich grupach z odpowiednią kompanią na wspólne spacery. Pomimo, że nawiązują bliską więź z ludzką rodziną (a często z jedną konkretną osobą), nie oznacza to, że czują się swobodnie w towarzystwie każdego, przez co szybko zyskują reputację drażliwych i zaborczych.

Opieka nad psem miniaturowym różni się od opieki nad większym psem, co jednak nie oznacza nadopiekuńczości względem swojego małego, ale pełnego energii przyjaciela. Pomimo najlepszych chęci łatwo jest nauczyć psa strachu przed stawianiem go na podłodze i uzależnienia od siebie. Aby temu zapobiec, nie podnoś go na widok innego psa. Oczywiście należy interweniować, jeśli zagrożenie jest realne, ale jeśli nie pozwolisz swojemu pieskowi na interakcję z większymi, przyjaznymi psami, skończy się na tym, że będzie bał się ich bez powodu! Jeżeli nie radzisz sobie z wychowaniem swojego pieska, poproś o pomoc trenerów psich i specjalistów w zakresie behawiorystyki i psich zachowań.

W przypadku niektórych psów miniaturowych brachycefalicznych (o płaskich pyszczkach), jak na przykład mopsów, upalna pogoda i wzmożone zianie aby się ochłodzić, może być przyczyną problemów z oddychaniem, więc należy wtedy ograniczyć spacery oraz skonsultować się z lekarzem weterynarii, czy nasz pies nie potrzebuje interwencji chirurgicznej lub innej pomocy, aby poprawić mu jakość życia.

Samodzielna zabawa

Psy miniaturki nie są szczególnie niezależne, z wyjątkiem niektórych ras terierów miniaturowych, przez co najchętniej spędzają jak najwięcej czasu z człowiekiem. Możesz zachęcić psa do większej niezależności, dając mu do zabawy u swoich stóp małe zabawki wypełnione smaczkami lub matę węchową; po jakimś czasie przejdź do innego pokoju czy ogrodu, zostawiając psa samego ze swoją zabawką. Wkrótce stanie się mniej zależny od ciebie i jeśli będziesz postępować stopniowo, zostawiając go samego na coraz dłuższy czas, będzie umiał poradzić sobie z samotnością spowodowaną brakiem opiekuna. To ważne, gdyż psy małych ras i miniaturowych, mają problemy z lękiem separacyjnym.psy miniaturowe

Psy miniaturowe zwykle lubią przez godzinę lub dwie przesiadywać w miejscach wysoko położonych – na posłaniu postawionym na głębokim parapecie okiennym, lub na meblu stojącym w strategicznym miejscu, do którego mogą przydać się bezpieczne schodki. Będą bardzo szczęśliwe mogąc podglądać świat za oknem i drzemać w słońcu. Niestety często mogą bardzo szczekać na to co widzą, dlatego ograniczajcie mu dostęp do miejsc widokowych podczas waszej nieobecności i nauczcie być cicho na komendę.

Jest mnóstwo zabaw dla małych psów, które twój przyjaciel polubi. Psy miniatury w stylu terierów lubią zabawy piszczącymi zabawkami w odpowiednim rozmiarze, ciągnięcie sznurka czy wytrzymałe zabawki ze smaczkami w środku do znalezienia i skonsumowania.

Zabawa z tobą

Twój pies będzie szczęśliwy byle był z tobą, czy zabierasz go na spacer do parku, czy rzucasz mu piłkę, czy też bawisz się zabawką na sznurku, którą on musi złapać.;

Emocjonalna więź

Od Chihuahua’y po Mopsiki, przez Bichon Frise, czy inne rasy miniaturowe, ogromna część opieki nad nimi polega na więzi stworzonej pomiędzy tobą, a psem. Te urocze psy spędzają czas razem z tobą, to z założenia zwierzęta towarzyszące, które przez wieki były wykorzystywane jako rozpieszczani towarzysze, ogrzewały kolana i były towarzystwem dla rodzin królewskich i zwykłego ludu. Mając to na uwadze, nic dziwnego, że psy te większość dnia mają potrzebę spędzać ze swoją ludzką rodziną.

miniaturka musi być częścią twojego życia, to ważne, aby pozostał szczęśliwy, więc zabieraj go na przejażdżki samochodem, wypady do sklepów czy na spotkania z przyjaciółmi w kawiarniach i pubach. Na szczęście są niewielkie, więc łatwo je przewozić w zatłoczonych miejscach takich jak autobusy czy ruchome schody, oczywiście o ile masz dla nich bezpieczną torbę transportową, którą akceptują. Są też mniej przerażające dla ludzi bojących się psów.

Wiele psów miniaturowych ma bogate futro, więc polubią szczotkowanie, jeśli będą przyzwyczajane do tego od małego. Regularne czesanie psa pomoże ci również zauważyć wcześniej jakiekolwiek zmiany skórne czy sierści, co niewątpliwie oznacza skuteczniejsze leczenie w razie potrzeby.

Ważnym elementem opieki nad psem miniaturowym jest nauczenie go umiejętności przebywania samodzielnie. Należy pamiętać, że choć pies uwielbia twoje towarzystwo, ciągłe spędzanie z nim czasu może prowadzić do społecznego uzależnienia od ciebie i w sytuacji, gdy zdarzy się, że będziesz musiał wyjść bez niego, nawet tylko na jeden wieczór, pozostawiony sam będzie bardzo wystraszony. Pomóż wykształcić mu własną pewność siebie, przez zostawianie go w domu na krótki czas od najmłodszego wieku. Możesz spróbować rozdzielenia was poprzez wyjście do innego pokoju, nawet gdy jesteś w domu.

Zapewnij mu wygodną klatkę lub budkę w domu, dającą możliwość kryjówki (można na ten cel wykorzystać transporter) czy też przytulne posłanie w pokoju przyjaznym psu, gdzie będzie mógł się zdrzemnąć czy podgryzać ulubioną zabawkę w samotności. Zostaw mu na posłaniu swoją znoszoną koszulkę z zapachem, która pomoże mu się uspokoić. Zanim wyjdziesz z domu wyprowadź psa na spacer, by załatwił swoje potrzeby i się wybiegał. Warto też schować gdzieś zabawkę wypełnioną psimi przysmakami, żeby miał nad czym pracować podczas twojej nieobecności.

Wprawdzie to normalne, że chcemy naszemu wiernemu psu poświęcać jak najwięcej uwagi. Jednak niektóry psy ras miniaturowych potrafią być uporczywe w upraszaniu się o uwagę, wskakują na kolana czy na ręce przy każdej okazji. Naucz psa, że uwaga i kontakt nie jest możliwy, gdy konkretny sygnał jest widoczny, na przykład szalik wiszący na klamce do drzwi lub jakaś konkretna ozdoba stoi na stole. To naprawdę pomaga w radzeniu sobie z rodzajem i intensywnością więzi jaka łączy cię z psem, gdyż nie rozwiną się u niego oczekiwania, a potem frustracja, i nie stanie się utrapieniem poprzez swoje ciągłe żądanie uwagi. Dostanie jej tyle ile zechcesz mu jej dać, ale nie od tego będzie zależało jego szczęście.

Psy miniaturki mogą też bardzo polubić inne psy lub koty, w zależności od ich temperamentu i doświadczeń. Jeśli kolana człowieka nie będą dostępne, dwa psy miniaturki będą się wzajemnie przytulać albo piesek z kotem.

Szkolenie psów miniaturowych

Jest to część opieki nad psem, więc dlaczego go nie szkolić? Niektóre psy miniaturowe można szkolić na wysokim poziomie, bo z radością wezmą udział w kursach zręcznościowych typu agility (oczywiście odpowiednich dla swojego rozmiaru!), posłuszeństwa (zwanych Rally-O) czy psich sztafetach (flyball). Jeśli nie możesz poświęcić czasu na regularne treningi sprawnościowe, możesz zabrać psa na wstępny kurs i nauczyć go podstaw. Potem warto powtarzać ćwiczenia jako hobby we własnym ogrodzie lub pod blokiem, przy pomocy gotowych akcesoriów lub zaimprowizowanego sprzętu, na przykład tunelu, małych przeszkód czy kijków do slalomu. Twój pies z pewnością z radością będzie cieszył się na takie mini wyzwania, gdyż te rasy są bardzo zżyte ze swoim właścicielem i jego mową ciała, często bardzo szybko orientują się jak wykorzystać nowy sprzęt.

Karmienie psów miniaturowych

Bywa, że rasy z grupy psów miniaturowych są bardzo wybredne, ale przeważnie dlatego że zostały tego nauczone.   Opiekunowie często podają im za duże ilości pokarmu i przekąsek, a gdy przesycony pies nie sięga po jedzenie, podtykane są mu pod nos coraz to nowe smakołyki. Właściciele niechcący (mimo najlepszych chęci) pogarszają sprawę poprzez natychmiastowe podawanie czegoś pyszniejszego już przy pierwszych oznakach wybrzydzania. Jeśli ciągle będziesz zastępować niezjedzoną karmę na przykład czymś świeżo ugotowanym, pies szybko zorientuje się, że odmawianie jedzenia łączy się z otrzymaniem luksusowych kąsków oraz dodatkową porcją zainteresowania i uwagi ze strony opiekuna, a to jest dla niego największą nagrodą.

Żywiąc miniaturowego psa warto wykazać się kreatywnością. Zjedzenie pełnej miski dwa razy dziennie może nie być dla niego zbyt atrakcyjne, więc dobrze jest wymyślić inny sposób na podawanie mu karmy w ciągu dnia. Przede wszystkim psy bardzo malutkie, mają bardzo szybki metabolizm, dlatego dzienna porcja pokarmu powinna być podzielona na 3-5 posiłków.psy miniaturowe

Jeśli twój pies otrzymuje suchą karmę pełnoporcjową, postaraj się przynajmniej jeden z posiłków  podawać w sposób  angażujący i interaktywny. Karmienie interaktywne polega na podaniu karmy w misce  z wypustkami lub labiryntem, albo w macie  węchowej, z której Twój piesek dłużej wybiera pojedyncze  granulki i musi się jeszcze do tego napracować. Możesz też  samodzielnie zrobić interaktywne karmniki z  wyprasek na jajka, foremek na lód czy blach na mufinki (pamiętaj tylko aby były  czyste i bezpieczne). Możesz też wsypać karmę do zabawki z labiryntem, z której wypadają one w wyniku ruchu. Ukryj  zabawkę  w ogrodzie lub za meblami w domu, tak aby twój żądny przygód mały pies musiał ją znaleźć. Od czasu do  czasu  trochę go rozpieść i podtrzymaj waszą bliską więź karmiąc go z ręki częścią jego dziennego  zapotrzebowania na pokarm  (jednym z czterech posiłków). Możesz wykorzystać karmę jako nagrodę (jeśli  motywacją jest u niego jedzenie) podczas treningu  – tylko pamiętaj, aby doliczyć ją do dziennej porcji  karmy. Pozostałą część karmy rozdziel na przynajmniej dwa posiłki i podawaj w misce rano i wieczorem,   dzięki czemu pies będzie nadal uważał cię za swojego żywiciela. Niech pozostali członkowie rodziny  również regularnie to robią, a nawiążą z psem silniejszą zależność. 

Jeśli twój pies jest na mokrej karmie jako nagrodę w czasie szkolenia dawaj mu bardziej poręczne psie przysmaki, ale pamiętaj, aby wkalkulować je do dziennej porcji jedzenia psa. Pamiętaj, że przekąski, nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej porcji co w przypadku psa miniaturki oznacza, że powinny mieścić się na dużej łyżce stołowej. Podawaj mu co najmniej dwa posiłki dziennie, ale połowę jednego posiłku podziel na 4-5 mniejszych porcji i rozstaw w różnych miejscach, by pies musiał je znaleźć.

Jeśli tylko przestrzegasz wytycznych dziennego karmienia psa (sprawdź je na opakowaniu karmy) i monitorujesz jego wagę, by zachował idealną sylwetkę, nie przejmuj się, gdy ilość karmy w misce będzie w rezultacie wyglądać na dość małą, i absolutnie nie dodawaj jej więcej. Zapewniając psu jego dzienną dawkę karmy i karmiąc go zbilansowaną dietą, otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze i energię, której potrzebuje.

packshot2

Jeśli robisz zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych i w drogeriach znajdziesz tam karmy suche i wilgotne dedykowane dla psów małych ras i miniaturowych zarówno w przystępnej cenie jak Purina® Friskies® jak i produkty premium jak Purina® ONE® Mini>10 kg. Z kolei w sklepach specjalistycznych i sieciach zoologicznych z produktami dla zwierząt znajdziesz linię karm funkcjonalną wspomagającą lepszy wygląd lub samopoczucie Twojego miniaturowego przyjaciela, karmę Purina® Pro Plan® Small & Mini . Zapoznaj się z ich właściwościami oraz dawkowaniem, aby najlepiej dopasować karmę do potrzeb swojego ulubieńca, oraz swoich nawyków zakupowych i możliwości budżetu domowego. Pies miniaturowy 5kg masy ciała je stosunkowo niewiele, bo do 100 g karmy suchej dziennie lub do ok. 400g karmy mokrej. Dlatego na cały miesiąc żywienia wystarczy mu jeden worek 3 kg karmy suchej. Jeżeli karmisz w sposób mieszany np. 1 saszetkę mokrej karmy i ¾ porcji karmy suchej, to na dwa tygodnie żywienia psa miniaturowego wystarczy Ci spokojnie ok. 700 g opakowanie karmy suchej i 14 saszetek. W przypadku psów ras małych do 10 kg masy ciała, wartości są mniej więcej podwojone. Uważaj na przekąski – gdyż Twój pies nie powinien dostawać ich więcej niż 10% dziennej porcji, co oznacza, że na 5 kg masy ciała maksymalnie powinien otrzymać tyle ile zmieści się na jednej dużej łyżce stołowej.


Czy opiekujesz się Chihuahua’ą, terierem miniaturką czy innym rozkosznym i wiernym psem rasy miniaturowej, pamiętaj, że dbanie o niego oznacza spędzanie razem dużo czasu. W końcu nie ma nic lepszego niż wyjątkowa więź, która was łączy i ona jest dla Twojego psa najcenniejsza!