Zrozumienie języka ciała psa

Psy i ludzie żyją wspólnie od tysięcy lat i instynktownie jesteśmy w stanie odczytać wzajemnie większość naszych nastrojów poprzez język ciała, wyraz twarzy i głos.
understanding your dogs language
understanding your dogs language
understanding your dogs language

Psy i ludzie żyją wspólnie od tysięcy lat i instynktownie jesteśmy w stanie odczytać wzajemnie większość naszych nastrojów poprzez język ciała, wyraz twarzy i głos.

Chociaż psom obce są ludzkie wyższe uczucia, jak zawstydzenie, miłość, czy pogarda, to mają one taką samą gamę uczuć podstawowych, takich jak szczęście, smutek, ulga, frustracja i strach, jak my. Te uczucia są niezbędne w procesie nauki u wszystkich zwierząt (w tym ludzi), gdyż nakłaniają nas do zachowania się w sposób, który okazuje się być dla nas korzystnym. Na przykład strach zmusza psy do szukania bezpieczeństwa, podczas gdy pozytywne uczucia wywoływane kontaktem, pielęgnacją i głaskaniem pobudzają tworzenie się bliskich relacji z innymi towarzyskimi psami i ludźmi.

Zrozumienie Twojego psa jest kluczem do zbudowania szczęśliwej, dającej satysfakcję relacji. Poniższe ilustracje powinny pomóc Ci nauczyć się rozpoznawać emocje Twojego psa i pogłębiać więź pomiędzy Wami.

Szczęśliwy

happy-dog

Szczęście to jedno z uczuć najłatwiejszych do zauważenia, gdyż jest takie niepohamowane! Pies ma łagodny i nieskupiony na niczym konkretnym wzrok, jego czoło jest rozluźnione, a uszy albo luźno wiszą, jeżeli biegnie, albo też poruszają się tam i z powrotem w sympatyczny, przyjazny sposób.

Chociaż psy się nie uśmiechają, niektóre, tak jak ten golden retriever, wydają się niemal szczerzyć zęby w uśmiechu. Jego wargi są luźne, pysk nieznacznie otwarty, a język wystaje na zewnątrz, gdy zieje równomiernie i łagodnie.

Ogon jest doskonałym wskaźnikiem nastroju. Gdy kołysze nim nonszalancko i nieśpiesznie z boku na bok na średniej wysokości, jest zadowolony. Gdy merda nim energicznie, czasem tak energicznie, że porusza się cały jego zad, jest podekscytowany i szczęśliwy!

Szczęśliwy pies gdy się porusza jest rozluźniony, zachęcając Cię do zabawy i dołączenia do jego radości.

Zaniepokojony

anxious

Jeżeli będziesz wiedział kiedy Twój pies jest zaniepokojony, będziesz bardziej zdolny do uspokojenia go, zapewne przez odwrócenie jego uwagi smakołykiem lub zabawą.

Oczy Twojego psa, gdy jest zaniepokojony, mogą być szerokie i zapatrzone, mogą być też czasem zwężone, a pies będzie unikał kontaktu wzrokowego. Możesz dostrzec pomarszczenie lub napięcie jego czoła, a jego uszy, jeśli nasłuchują, będą skierowane lekko ku tyłowi - ustawione tak aby gromadzić informacje o możliwym niebezpieczeństwie. Jeżeli ma zwisające uszy, może je trzymać bliżej głowy niż zazwyczaj.

Jego pysk zwykle będzie zamknięty, ale jeżeli jest otwarty, jego wargi będą napięte i może on je oblizywać i nerwowo ziewać, chociaż wiesz, że nie jest głodny, ani zmęczony.

Jego ciało i ogon są prawdopodobnie nieruchome i lekko obniżone. Zaniepokojone psy czasem merdają ostrożnie ogonem, ale nie jest to oznaka radości, ale gest uspokojenia. Dlatego właśnie niepokój często nie jest zauważany, więc zawsze obserwuj go uważnie, gdy znajduje się on w nowej sytuacji, mogącej stanowić wyzwanie.

Przestraszony

Przestraszony

Mowa ciała w sytuacji odczuwania strachu jest bardziej oczywista, niż w przypadku większości innych emocji i może mieć bardziej dramatyczny obraz, niż ten ukazany na ilustracji. Różne psy rozmaicie reagują na strach: część będzie kulić się, aby wydawać się jak najmniejszymi, niektóre przewracają się na grzbiet, aby pokazać społeczne podporządkowanie, inne po prostu stoją bardzo nieruchomo naprężone po koniuszki włosów, a jeszcze inne głośno szczekają podskakując lub odstraszająco warczą przywarte do ziemi.

Oczy mogą być szeroko otwarte, wzrok rozbiegany we wszystkie strony, surowy i przenikliwy lub oczy przymrużone rzucające spojrzenia na boki na dostrzeżone zagrożenie.

Uszy położone płasko przy głowie, która może być obniżona i odwrócona na bok.

Jego wargi będą napięte i może je oblizywać lub ziewać, co dodatkowo wskazuje na stres lub uspokajanie.

Jego ogon będzie nieruchomy, obniżony lub podwinięty pod brzuch - między nogi, a pies będzie mocno skupiony, odmówi nawet ulubionego smakołyku i prawdopodobnie nie będzie reagował na nasz głos czy głaskanie.

Gdy pies się boi, jego nadrzędnym celem jest po prostu przetrwanie zagrożenia; jego mowa ciała, wyraz twarzy i apetyt powrócą do normy, gdy znów poczuje się bezpiecznie.

Sfrustrowany

frustrated-dog

Są różne rodzaje frustracji, od dłużej trwającej frustracji z przygnębieniem (omawianej tutaj) do aktywnej frustracji, o przebiegu bardziej ostrym w odpowiedzi na specyficzne zdarzenie, jak na przykład sytuacja, w której pies nie może uzyskać czegoś, co chce lub potrzebuje, na przykład zabawki lub możliwości wyjścia z domu. Istnieje również frustracja, która wynika z braku możliwości uniknięcia lub ucieczki od czegoś nieprzyjemnego.

Sfrustrowany pies często będzie spięty, a jego postawa będzie sztywna. Może nieprzerwanie szczekać, uciec lub nawet rzucić się na obiekt swojej frustracji. Wszystkie jego zmysły będą na nim skupione i może on nie słuchać i nie reagować prawidłowo na wszystkie Twoje próby odwrócenia jego uwagi.

Jego oczy będą szeroko otwarte i niemrugające, uszy nadstawione i nasłuchujące i jeżeli nie szczeka, wargi będą sztywne, a kąciki ust przesunięte do przodu.

Pies nie może utrzymywać takiego napięcia w nieskończoność, więc w końcu pogodzi się z frustrującą go sytuacją lub, w przewlekłych przypadkach, wejdzie w stan bezsilnej depresji. Może zostać to błędnie zinterpretowane, jako cicha akceptacja, ale Twój pies będzie wymagał w takich sytuacjach troski i czułości, aby pomóc mu się zrelaksować i aby znów zachowywał się normalnie. Jeżeli kiedykolwiek zaobserwujesz takie zachowanie u swojego psa poproś certyfikowanego behawiorystę o pomoc.

Odczuwający ulgę

Odczuwający ulgę

Uczucie ulgi jest często najwyraźniej widoczne w kontraście z poprzednim negatywnym stanem emocjonalnym. Ważne jest, aby wiedzieć kiedy Twój pies jest sfrustrowany, zaniepokojony lub przestraszony, ale równie ważne jest aby wiedzieć kiedy odczuwa on ulgę i może się znów zrelaksować.

Psy, dokładnie tak jak my, odczuwają ulgę, gdy opuszcza je smutek lub problemy, szczególnie gdy przetrwają prawdziwe zagrożenie i strach, który mu towarzyszy.

Wyraźnie widoczne będzie ustąpienie napięcia całego ciała, od nosa do ogona. Wzrok złagodnieje, uszy opadną, głowa się obniży, a całe ciało wyraźnie się uspokoi.

Niektóre psy ziewają, podczas gdy te bardziej powściągliwe mogą spuścic głowę, unikać kontaktu wzrokowego i wydawać się wzdychać w duchu, jednocześnie pozostając generalnie nieruchomo. Bardziej ekstrawertyczne osobniki mogą się otrzepać, wykonać zabawowy ukłon lub nawet biegać wokół w euforii - wszystkie te czynności powodują, że jeszcze bardziej ustępuje napięcie.

Skupiony

Skupiony

Skupiony pies jest czujny, koncentruje się na czymś ważnym, jak piłka, smakołyk, lub być może Ty. Ilustracja pokazuje jak Twój pies powinien wyglądać, gdy go szkolisz - obserwujący, nasłuchujący i gotowy do pracy z Tobą i do zapracowania na swoją nagrodę. Może być również skupiony na czymś nowym, gdy próbuje odkryć co to jest i jak na to zareagować.

Gdy jest czujny, oczy ma otwarte, uważne, możliwe, że niemrugające, a wzrok nieco intensywny, gdy koncentruje się na obiekcie swojego zainteresowania.

Jego uszy są nadstawione i nasłuchujące albo skierowane do przodu, a pysk może być otwarty lub zamknięty z językiem pośrodku.

Głowa będzie na ogół uniesiona, o ile nie ma zamiaru czegoś ścigać, kiedy to może być obniżona i wyciągnięta do przodu.

Gdy jest skupiony na czymś przyjemnym, całe jego ciało może się naprężać w tym kierunku drżąc w oczekiwaniu. Masa ciała będzie spoczywać na przednich łapach, a ogon będzie uniesiony i albo nieruchomy, albo też merdający z podekscytowaniem. Jest gotowy do działania.

Zły

Zły

Jeżeli staniesz oko w oko z psem, który wygląda tak, będziesz musiał przechodzić bardzo ostrożnie, aż niebezpieczeństwo zostanie zażegnane. Zły pies będzie starał się wyglądać na tak dużego i groźnego, jak to tylko możliwe, z wyprostowanym i sztywnym ciałem.

Jego sierść może być nastroszona, szczególnie wzdłuż grzbietu. Jego wzrok będzie surowy, nieruchomy, nie będzie mrugał oczami, jego czoło będzie pomarszczone i napięte, a uszy czasem spłaszczone wzdłuż głowy ku tyłowi.

Pysk będzie otawrty, wargi napięte i cofnięte, ukazując zęby marszczył będzie nos i pysk.

Całe jego ciało jest sztywne, ogon trzyma sztywno i nieruchomo, a ciężar ciała przesunięty do przodu ku przednim łapom w gotowości do rzucenia się lub ataku.

Będzie milczał lub być może powarkiwał nisko i groźnie - prawdziwie zły pies nie oznajmia tego krzykiem. Zawsze unikaj prowokowania złego psa. Nie wpatruj się w niego , nie krzycz i nie wykonuj gwałtownych ruchów, ale staraj się powoli wycofać w bezpieczne miejsce i pozostaw go, aby się uspokoił.

Postawa neutralna

Postawa neutralna

Miejmy nadzieję, że Twój pies tak będzie spędzał większą część swojego dnia - zrelaksowany, wyćwiczony, dobrze odżywiony i czujący się komfortowo w znajomym otoczeniu. Jeżeli leży, będzie odprężony i nieruchomy, ale gotowy do tego, aby się ożywić i zainteresować tym, co robisz.

Jego wzrok jest łagodny i odprężony, oczy poruszają się płynnie, bez widocznej twardówki, gdy obserwuje swoje najbliższe otoczenie ze swojego wygodnego miejsca odpoczynku.

Jego uszy są również rozluźnione i swobodnie nasłuchują.

Jego czoło i brwi są niepomarszczone i wolne od napięcia.

Pysk może być zamknięty lub nieznacznie otwarty i gdy nie będzie prezentował gotowości do zabawy w postaci częściowego uśmiechu, jego wargi i pysk będą rozluźnione.

Całe ciało i ogon również będą w stanie spoczynku, bez oznak napinania mięśni, które mogłoby wskazywać na gotowość do działania. Jest zadowolony.