Udar cieplny u psów może wystąpić, jeśli długo przebywają w słońcu, bez wentylacji lub wody, i podobnie jak w przypadku ludzi, może być niebezpieczny dla ich zdrowia. Może on również wystąpić, gdy psy przebywają długo na zewnątrz, na przykład po intensywnych ćwiczeniach w wysokiej temperaturze, po stresie lub nadmiernej ekscytacji.
Czym jest udar cieplny u psa?
Udar cieplny lub wyczerpanie cieplne u psów oznacza wysoką temperaturę ciała, która nie jest spowodowana chorobą, ale nadmierną ekspozycją na czynniki środowiskowe, głównie wysokie temperatury. Udar cieplny występuje, ponieważ organizm psa nie jest w stanie obniżyć temperatury do normalnego poziomu poprzez dyszenie.
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia udaru cieplnego u psa
Naturalnie chcesz uniknąć ryzyka wystąpienia udaru cieplnego, ale na co trzeba zwrócić uwagę, aby pies był latem zdrowy i szczęśliwy? Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru cieplnego u psów, to:
- Niedostępność wody.
- Zamknięta przestrzeń.
- Nadmierna wilgotność.
- Otyłość.
- Intensywne ćwiczenia fizyczne.
- Starość.
- Choroby układu krążenia lub układu oddechowego.
- Brak aklimatyzacji.
Jakie rasy psów są bardziej narażone na wystąpienie udaru cieplnego?
Rasy brachycefaliczne, takie jak boksery, buldogi, mopsy i pekińczyki, oraz psy z gęstą sierścią (takie jak Husky lub Nowofundlandy) są szczególnie narażone na wystąpienie udaru cieplnego. Jednak wszystkie rasy psów mogą doznać wyczerpania cieplnego, jeśli warunki ku temu sprzyjają.
Objawy udaru cieplnego u psów
Bez względu na to, jak bardzo dbasz o swojego psa, zawsze może się zdarzyć coś nieoczekiwanego. Oto kilka objawów udaru cieplnego u psów, na które warto zwrócić uwagę:
- Silne dyszenie.
- Trudności w oddychaniu (zwłaszcza jeśli pies ma jakieś choroby układu oddechowego).
- Silne ślinienie się.
- Wymioty.
- Biegunka.
- Podwyższona temperatura (40,5°C lub więcej).
- Krew w moczu.
- Krwawienia z nosa (i inne przypadki krwawienia).
- Na końcu zapaść i śpiączka.