Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Kot i pies bawiący się zabawkami na podłodze

Koronawirus a zwierzęta domowe

Wierzymy, że ludziom i zwierzętom razem żyje się lepiej. Dlatego cieszy nas, że wszystkie najważniejsze organizacje ochrony zdrowia ludzi (WHO, CDC) jak i zwierząt (WSAVA, OIE) w Europie i na świecie jednogłośnie podają, że nie ma dowodów na przenoszenie przez zwierzęta domowe wirusa SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za epidemię COVID-19. Jednak rozumiemy, że mogą pojawić się pytania jak odpowiedzialnie opiekować się zwierzęciem w tej wyjątkowej sytuacji. Poniżej dzielimy się wskazówkami od naszych ekspertów.

Zalecenia dotyczące opieki nad psami i kotami podczas epidemii COVID-19

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2, należy do beta-koronawirusów, podczas gdy naszych ulubieńców dotykają alfa-koronawirusy, znane medycynie weterynaryjnej od dawna. U psów koronawirusy wywołują łagodną biegunkę, a u kotów jest to zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP) o możliwym ciężkim przebiegu. Jednak od niedawna jest ono także uleczalne dzięki nowoczesnym lekom - analogom nukleozydowym. Znane od lat alfa-koronawirusy, występujące u zwierząt domowych, nie mają nic wspólnego z obecnym wybuchem epidemii SARS-CoV-2. Należy również podkreślić, że koronawirus u zwierząt nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi. 

Co zrobić w przypadku zachorowania opiekuna zwierzaka

Ze względu na bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, w przypadku zdiagnozowania zarażenia COVID-19 u właściciela zwierzęcia, zaleca się ograniczenie kontaktu ze swoim pupilem i przekazanie obowiązków opieki nad nim innym domownikom, znajomym lub sąsiadom. Przede wszystkim należy unikać zabaw, w wyniku których opiekun i zwierzę nawzajem się „całują” i liżą, dzielą jedzeniem etc. Osłabiony ludzki organizm może z łatwością przyjąć inne patogeny od zwierząt, które na co dzień są dla nas obojętne. Dlatego też w trakcie epidemii zdecydowanie nie należy podawać zwierzętom surowego jedzenia oraz ograniczyć wypuszczanie na zewnątrz kotów wychodzących. Należy też zwierzaki odrobaczyć zgodnie z zalecanym oficjalnym kalendarzem ESCCAP.

Środki ostrożności podczas pandemii wirusa SARS-CoV-2

Dla zachowania bezpieczeństwa ludzi i zwierząt rekomendujemy stosowanie wzmożonych środków ostrożności. Zgodnie z ogólnie obowiązującymi zaleceniami należy:

  • przestrzegać higieny – osoby zakażone powinny unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, zarówno zakażone jak i zdrowe, powinny unikać zabaw z towarzyszeniem lizania, "całowania się", przekazywania sobie jedzenia;
  • przygotować karteczkę w widocznym miejscu (i/ lub w portfelu) ze wskazaniem, kto ma przejąć opiekę nad zwierzęciem w przypadku, gdy Ty zachorujesz;
  • myć łapy psów wracających ze spacerów - rekomendowane umycie całego psa na początku kwarantanny, najlepiej z użyciem szamponu odkażającego zawierającego np. chlorheksydynę;
  • unikać kontaktów własnych zwierząt z innymi ludźmi - na spacerach trzymać bezpieczny dystans;
  • umawiać się do lecznicy na konkretną godzinę;
  • zabezpieczyć żywność i środki pielęgnacyjne dla swojego zwierzaka na spodziewany czas kwarantanny, przynajmniej na czas 2 tygodni (patrz tabela w rozwinięciu).

Przestrzeganie tych zaleceń jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, zwłaszcza w sytuacjach, które mogą wiązać się z ryzykiem zakażenia lub rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Wszystkie działania powinny być podejmowane z uwzględnieniem najlepszego interesu dla zdrowia i dobrostanu zarówno ludzi, jak i naszych zwierzęcych towarzyszy.

Orientacyjne ilości pokarmu dla kota i psa 

*Wyliczona wartość średnia, dla przeciętnej karmy klasy Premium o kaloryczności dla suchej: 350 kcal/100g i dla karmy mokrej 80 kcal / 100g. Jeżeli karmisz w sposób łączony, należy proporcjonalnie przeliczyć porcje.

Wskazówki dotyczące żywienia karmą gotową

Pamiętaj, że karma sucha jest 3-4 razy bardziej skoncentrowana niż karma wilgotna (puszki, saszetki). Ponieważ karma sucha ma wyższą gęstość odżywczą, podaje się jej przynajmniej 3 razy mniej w ciągu dnia. Ważne jest, aby dostosować ilość podawanej karmy do indywidualnych potrzeb i aktywności psa, a także monitorować wagę i kondycję ciała, aby uniknąć nadwagi lub niedowagi.

Pamiętaj też o najważniejszych zasadach żywienia:

  1. Nigdy skokowo nie zmieniaj sposobu żywienia swojego zwierzaka, ale rozłóż zmianę stopniowo na 3-7 dni.
  2. Nie pozwalaj jedzeniu leżeć w misce - karma wilgotna już po godzinie może stanowić źródło potencjalnego zakażenia patogenami.
  3. Podziel dzienną porcję na posiłki - staraj się trzymać ustalonych pór dnia, rodzaju i wielkości posiłku np. rano 1/2 porcji karmy suchej, po południu 1/2 karmy mokrej albo rano 1/4 karmy suchej i 1/4 karmy mokrej i po południu tak samo.
  4. Ilość przekąsek nie powinna przekraczać 10% dziennej dawki - zależnie od ich stopnia koncentracji od średnio 5-20% wielkości porcji.
  5. Zawsze zapewniaj swojemu zwierzakowi dostęp do świeżej wody - przynajmniej objętość kubka na 5 kg masy ciała zwierzęcia.

Zachęcamy również do zapoznawania się na bieżąco z komunikatami podawanymi w oficjalnych i wiarygodnych źródłach, takich jak WSAVA, WHOŚwiatowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE). Wierzymy, że dobrze przygotowani, łatwiej zniesiemy ten szczególny okres.