Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Brązowy spaniel bawi się zabawką w pozycji leżącej.

Jak uratować lub adoptować psa?

Ofiarowanie zwierzęciu drugiej szansy w kochającym domu to wspaniały gest, a gdy adoptujesz dorosłego psa, korzyści mogą być jeszcze większe.

Przy tak dużej ilości dorosłych psów szukających nowych domów, możesz znaleźć takiego, który bardziej niż kupione szczenię będzie pasował do twojego stylu życia. Oto jak znaleźć idealnego ulubieńca!

Dlaczego warto adaptować psa?

  • Szczenięta wymagają ogromnego zaangażowania ze strony właściciela: treningu, nauki dyscypliny, sprzątania po nich oraz poświęcania tyle uwagi, ile potrzebują.
  • Gdy zaadoptujesz psa, będziesz miał towarzysza, który jest nieco starszy i bardziej odpowiedzialny, a czasem nawet wytresowany! Może znać kilka podstawowych komend.
  • Adoptowany pies będzie posiadał konkretne nawyki i osobowość, które będą Ci znane.
  • Po adopcji psa przeskoczysz kilka początkowych lat w życiu szczenięcia, które generują istotne koszty, typu: pierwsze infekcje, sterylizacje, czy mikroczipowanie .
  • Adoptując psa możesz znaleźć takiego, który najlepiej pasuje do twojego stylu życia, domu i rodziny: psie centra adopcyjne kładą duży nacisk na odpowiednie parowanie ludzi i zwierząt.
  • Jeśli spędzasz dużo czasu poza domem, adopcja może dać zapracowanym rodzinom szansę na opiekę nad psem bez konieczności jego odchowania i akceptacji powstałych w domu zniszczeń.
  • Bezgraniczna energia młodego szczenięcia może być przytłaczająca, więc adoptowanie psa w podeszłym wieku może być lepszym rozwiązaniem dla osób starszych.

Podjęcie decyzji o adopcji psa jest zawsze ekscytujące, ale istnieje wiele czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na nowego członka rodziny.

O czym warto pamiętać przed adopcją psa:

  • W niektórych przypadkach, psy oddawane są do schronisk z powodu zaniedbania lub maltretowania. Niektóre z nich mogą mieć przykry bagaż doświadczeń. Personel zawsze będzie z tobą szczery, jeśli chodzi o potrzeby psa: w takiej sytuacji bądź pewny, że jesteś w stanie być odpowiedzialny, gdy adoptujesz psa z trudną przeszłością. Jeśli pies był wykorzystywany do reprodukcji lub pokazów, może mieć wyuczone pewne zachowania, możliwe, że będzie konieczna praca, aby nauczyć go nowych zachowań.
  • Może minąć trochę czasu zanim uratowany pies przyzwyczai się do nowego domu i zbuduje więź z właścicielem. Nie przejmuj się niepowodzeniem – bo stary pies może nauczyć się nowych sztuczek!
  • Psy potrzebują mnóstwo czasu i miejsca. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca w swojej przestrzeni życiowej zanim zaadoptujesz psa. Będziesz potrzebował również trochę przestrzeni oraz reorganizacji swojego planu dnia.
  • Psy potrzebują codziennych spacerów i interakcji: musisz być pewien, że masz wystarczająco dużo czasu, który mógłbyś poświęcić na ich behawioralne, społeczne i fizyczne potrzeby.
  • Istnieją konsekwencje finansowe przy adopcji psa; takie jak chociażby opłaty adopcyjne, które mogą różnić się w zależności od schroniska. Powinieneś również pomyśleć o długoterminowych implikacjach tego typu: koszty lekarza weterynarii, szkolenia oraz codzienna opieka, taka jak, jedzenie (przeciętny koszt dzienny, gdy karmisz wyłącznie suchą karmą 2-15zł), akcesoria do pielęgnacji, opieka lub psi hotel w wypadku, gdy wyjeżdżasz na wakacje.

Rasy psów

Jeśli w twoim domu są alergicy - psy które nie gubią włosów, takie jak schnauzery czy pudle, mogą dobrze pasować do twojej rodziny. Jeśli jesteś biegaczem lub zwyczajnie lubisz dużo ćwiczyć, odpowiednim towarzystwem dla ciebie będzie pies myśliwski, np. wyżeł.

W innym wypadku, gdy po prostu szukasz psa do przytulania na kanapie - najbardziej zadowolony będziesz z psów „kanapowców” takich jak Shih Tzu. Istnieje wiele różnych typów psów, więc wybierz rasę ostrożnie. Pamiętaj, że zarówno psy rasowe, jak nie mają predyspozycje do konkretnych chorób i często są porzucane z powodu wysokich kosztów ich leczenia.

Proces adopcyjny psa

Znajdź centrum adopcji psów, z którego usług chciałbyś skorzystać – istnieją setki możliwości w całym kraju, możliwe do znalezienia w sieci lub lokalnie. My polecamy wspierany przez PURINA® program bezpiecznej i odpowiedzialnej adopcji

Porozmawiaj z personelem w ośrodku, jaka rasa będzie dla ciebie odpowiednia. Powinieneś mieć możliwość odwiedzenia i wejścia w interakcję z psami zanim podejmiesz ostateczną decyzję o adopcji jednego z nich. Niektóre ośrodki odwiedzają przyszłych właścicieli w ich domach, by upewnić się, że zwierzę będzie miało odpowiednie warunki do życia. Jeżeli posiadasz już jedno zwierzę pracownicy placówki adopcyjnej mogą wyrazić chęć sprawdzenia, czy oba zwierzęta będą w stanie funkcjonować we wspólnym środowisku i czy nowy członek rodziny po pewnym czasie nie zostanie zwrócony do schroniska.

Pierwszy tydzień w domu

Poniżej znajdziesz kilka rad, jak przygotować się na przybycie adoptowanego zwierzęcia do nowego domu.

Przygotuj dom zawczasu kupując wszystko, czego twój nowy przyjaciel będzie potrzebował:

  • Obrożę i smycz dla psa,
  • Miski na jedzenie i wodę,
  • Transporter,
  • Posłanie i kocyk,
  • Zabawki i (zabawki do gryzienia),
  • Jedzenie (takie samo, do jakiego przywykły w ośrodku).

Pierwszy dzień

  • Zabieraj nowego członka rodziny na godzinne spacery, w te same miejsca – by mógł nauczyć się, gdzie jest toaleta.
  • Pozwól swojemu psu zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu, zanim zaczniesz przedstawiać go znajomym.
  • Twój pies może być niespokojny w nocy – wykaż się cierpliwością i zrozumieniem.
  • Bądź obecny, ale podaruj swojemu psu trochę przestrzeni. Nie zostawiaj go samego, gdy próbuje się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu.

Drugi dzień

  • Zacznij działać według grafiku – uporządkowane czynności, takie jak karmienie i spacery, wykonywane o stałych porach pomogą psu poczuć się bezpiecznie.

Trzeci dzień

  • Prawidłowe zachowania nagradzaj przysmakami. Pozytywne bodźce mogę szybko ułatwić integrację psa z twoją rodziną.
  • Jeśli pies cierpi z powodu lęków spowodowanych przeszłymi doświadczeniami - bądź cierpliwy i pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się ze schroniskiem i zapytać o radę oraz wskazanie specjalisty (behawiorysty), który ma doświadczenie w pracy z psami schroniskowymi.

Czwarty dzień

  • Trzymaj się dziennego planu, który stworzyłeś a powtarzalność nawyków będzie uspokajała i pomagała psu się zadomowić.
  • Nie zapominaj o zabawie! Psy to towarzyskie zwierzęta, a trochę zabawy pomoże im zbudować więź z nowym właścicielem.

Następne dni

  • Bądź cierpliwy, gdyż pełne zadomowienie się i przyzwyczajenie do codziennych nawyków Twojego nowego psa może potrwać nawet kilka tygodni. Już niedługo zobaczysz pierwszą iskrę radości w jego oczach!

Koszt adopcji psa

Wiele ośrodków adopcji psów oczekuje opłaty adopcyjnej, które się różnią lub są dobrowolne. Są też ośrodki, które oczekują od Ciebie przede wszystkim odpowiedzialności.

Jak uratować bezpańskiego psa?

W pierwszej kolejności upewnij się, że pies na pewno jest bezpański. Rozwieś ogłoszenia, odwiedź z psem najbliższą lecznicę weterynaryjną i umieść informacje o znalezieniu psa on-line. Zawsze sprawdź, czy pies posiada mikroczip i czy jest zarejestrowany. Zgłoś znalezienie psa w schronisku.

Gdy upewnisz się, że pies na pewno jest bezpański, przeważnie możesz go zabrać do domu, a po dwóch tygodniach oficjalnie możesz go zarejestrować. Niezwłocznie zabierz go do lekarza weterynarii na pełną kontrolę i założenie mikrochipu (jeśli nie ma) zanim zabierzesz go do swojego domu.

Jak długo trwa proces adaptacji psa?

Proces zależy od przypadku: zazwyczaj trwa on przynajmniej dwa tygodnie, ale już w krótszym czasie, nawet po kilku dniach możesz zauważyć, że pies z radością akceptuje zaproponowany mu przez ciebie rytm i styl życia. W przypadku, gdy pies ponad trzy tygodnie nie adaptuje się do warunków, które mu stworzyłeś, wyklucz choroby przewlekłe i choroby o podłożu bólowym (u lekarza weterynarii), oraz skontaktuj się ze specjalistą psich zachowań, aby wam pomógł.