Bezpańskie psy – wszystko co powinniśmy wiedzieć

Co się stanie, gdy znajdziesz bezpańskiego psa i jak możesz pomóc? Dowiedz się co robić, gdy napotkasz zwierzę bez właściciela? W tym artykule przedstawiamy w skrócie co zrobić w sytuacji znalezienia psa bez właściciela.
Bezpańskie psy – wszystko co powinniśmy wiedzieć
Bezpańskie psy – wszystko co powinniśmy wiedzieć
Bezpańskie psy – wszystko co powinniśmy wiedzieć

Znalazłem bezpańskiego psa, co robić?

  1. Podejdź do bezpańskiego psa ostrożnie: zagubiony pies może być przestraszony lub przytłoczony otoczeniem. Bezpański pies będzie się obawiał człowieka i może się bać tego co zamierzasz. Podchodź do psa ostrożnie. Upewnij się, że sam nie boisz się psa, i że mowa twojego ciała tego nie zdradzi. Mów do niego łagodnie, by poczuł się bezpiecznie. Nie chcesz, żeby pies uciekł, zwłaszcza jeśli jest to ruchliwe miejsce. Jeśli pies jest agresywny, nie podchodź do niego, ale poszukaj wsparcia u profesjonalistów. Zadzwoń po Eko Patrol Straży Miejskiej lub Inspektora organizacji prozwierzęcej.
  2. Sprawdź, czy pies jest naprawdę bezpański: zobacz, czy ma obrożę i czy jest na niej nazwisko właściciela. Czasem obroża psa może gdzieś w pobliżu leżeć. Sprawdź szybko okolicę, może ją znajdziesz. Warto również przejść się po terenie i upewnić, że w pobliżu nie szuka psa jego właściciel. Jeżeli wyczujesz na szyi psa chipa, udaj się do najbliższej lecznicy weterynaryjnej, aby go odczytać. Jeśli na obroży jest kontakt do właściciela, natychmiast zadzwoń i powiadom go, że pies jest bezpieczny i gdzie na niego czeka.
  3. Zobacz, czy pies nie ma ran: niektóre psy mogą być zranione. W takim przypadku od razu zabierz psa do lekarza weterynarii.
  4. Skontaktuj się z lokalnymi władzami: natychmiast skontaktuj się z gminą (przeważnie pośredniczy straż miejska) i ustal termin odebrania psa. Jeśli pies nie stanowi zagrożenia i nie stwarza problemów możesz zabrać go tymczasowo do swojego domu, ale potem jak najszybciej powiadom stosowne organy. Może cię kusić, aby zatrzymać psa, ale to wbrew prawu. Znaleziony pies nie musi być bezpańskim psem i może do kogoś należeć, niezgłoszenie znalezienia psa lokalnym władzom, może skutkować oskarżeniem o kradzież psa.
  5. Lokalne władze umieszczą psa w najbliższym schronisku: znowu, to niezbędny krok. Bezpański pies, którego znalazłeś może nie nosić obroży identyfikacyjnej, ale powinien mieć mikroczip z danymi właściciela. Schronisko będzie mogło znaleźć te informacje i odszukać właściciela psa.

Dlaczego warto stosować się do powyższych kroków w sytuacji, gdy trafisz na bezpańskiego psa?

W przypadku znalezienia bezpańskiego psa najważniejszym zadaniem jest sprawdzenie czy pies ma już kochający dom. Powyższe kroki zwiększają szansę psa na szybki powrót do domu.

Hycle są prawnie odpowiedzialni za wyłapywanie bezpańskich psów. Właścicielom, których pies zaginął radzi się w pierwszej kolejności skontaktować się z odpowiednim organem władzy, ich pies powinien na nich czekać w lokalnym schronisku. Tam właściciele uzyskają informację, czy znaleźli takiego psa lub informację o nim. Poinformowanie o zaginięciu psa jest obowiązkowe, gdyż dzięki temu łatwiej jest ustalić czy znaleziony pies jest tym zaginionym. Dopiero po dwóch tygodniach kwarantanny w schronisku, można psa wydać do adopcji.

Co więcej, jeśli właściciel domaga się zwrotu psa obecnego w schronisku, zostanie poinformowany o obowiązkach, które są związane z posiadaniem psa i doradzi co zrobić, aby sytuacja się nie powtórzyła.

Czy można zatrzymać bezpańskiego psa?

Zdarza się, że pies jest rzeczywiście bezpański i potrzebuje rodziny. Jeśli chcesz go adoptować, musisz postępować zgodnie z instrukcjami. Procedury w sytuacji, gdy znalazłeś bezpańskiego psa oraz jak go adaptować są bardzo czytelne. Mają zagwarantować psu bezpieczeństwo.

Nawet jeśli chcesz adoptować znalezionego psa, musisz skontaktować się ze schroniskiem, które podejmie próbę znalezienia właścicieli. Zwykle trwa to do 14dni.

Jeśli w ciągu 14 dni nie znajdzie się właściciel psa, w schronisku sprawdzą, czy nadajesz się do adopcji psa. Jeśli tak, skontaktują się z tobą. Będziesz musiał przejść ich normalną procedurę adopcji (zakładając, że pies nie ma właściciela).

Pamiętaj, aby zostawić swoje dane reprezentantom władz, aby móc współpracować z nimi i ze schroniskiem.

Zanim zdecydujesz się na adopcję bezpańskiego psa, upewnij się, że jesteś gotowy na poświęcenia. Psy wymagają regularnej opieki i nakładów finansowych niezbędnych do zapewnienia im odpowiednich warunków. Pies odpłaci ci tysiąckrotnie miłością i oddaniem, więc będzie to dobra inwestycja.