Brytyjski krótkowłosy

British Shorthair
Brytyjski krótkowłosy to rasa największych kotów krótkowłosych, którą można określić jaką grubą lub przysadzistą. Wiele z jego konturów jest zaaokrąglonych - pyszczek i policzki, uszy, oczy i głowa. Krótki, szeroki nos usytuowany jest nad ciężką, mocną brodą. To wszystko oraz ciężka klatka piersiowa jak i gruby ogon świadczą o tym, że jest to kot silny i krzepki. Krótka i zwarta sierść nie jest puszysta i pojawia się w ponad stu różnych kolorach i wzorcach.
  • Figlarny i ciekawski kot
  • Przyjazny, ale niezależny kot
  • Cichy kot
  • Większa i masywniejsza rasa kotów
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa standardowo alergizująca
  • Potrzebuje spędzać trochę czasu na zewnątrz
  • Może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie, zanim zaakceptuje życie z dziećmi

Pochodzenie

Brytyjski krótkowłosy to rasa największych kotów krótkowłosych, którą można określić jaką grubą lub przysadzistą. Wiele z jego konturów jest zaaokrąglonych - pyszczek i policzki, uszy, oczy i głowa. Krótki, szeroki nos usytuowany jest nad ciężką, mocną brodą. To wszystko oraz ciężka klatka piersiowa jak i gruby ogon świadczą o tym, że jest to kot silny i krzepki. Krótka i zwarta sierść nie jest puszysta i pojawia się w ponad stu różnych kolorach i wzorcach.

Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

Osobowość

Niektórzy uważają brytyjskie krótkowłose za delikatne giganty w kocim świecie. Są kochające i przywiązują się do ludzi i innych zwierząt. Brytyjskie krótkowłose nie żądają cały czas uwagi u człowieka i są raczej cichsze niż ich orientalne odpowiedniki. Mimo tego ich ciekawska natura wpędziłaby w kłopoty niejednego azjatyckiego kota!

Zdrowie

Koty rasy brytyjskie krótkowłose są ogólnie zdrową rasą i nie mają wiele problemów zdrowotnych. Ponieważ w przeszłości były krzyżowane z Persami istnieje minimalne ryzyko zwyrodnienia torbielowatego nerek. Choroba powoduje problemy z nerkami, gdyż cysty czy torbiele rozwiajają się stopniowo. Można to wykryć w teście genetycznym, więc warto zapytać o testy hodowcę. Dobry powienien o tym wiedzieć.

Odżywianie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o właściwych ilościach karmy, by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Czesanie

Jednym z powodów popularności rasy brytyjski krótkowłosy w ubiegłym stuleciu było to, że nie potrzebuje on szczotkowania. O krótką i gęstą sierść może z powodzeniam zadbać sam. Jak wszystkie koty, również je należy regularnie szczepić, odrabaczać i corocznie kontrolować stan zdrowia.

Najlepsze rasy kotów dla dzieci

Chociaż rasa ta nie jest powszechnie uznawana za najlepszą dla dzieci, wszystkie koty są inne i po odpowiednim oswojeniu mogą dobrze odnajdywać się wśród dzieci.

Cat

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie koty mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy kotów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój kot lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja i zaoferowanie drugiej szansy kotu ze schroniska może przynieść wiele radości. Wiele kotów czeka na kochającą rodzinę i własny dom. Każdy kot ma swoją historię, a wiele z nich straciło swój pierwszy dom nie z własnej winy i chciałoby stać się częścią Twojego. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do kotów. Pracownicy ośrodków chętnie udzielą Ci również rad i odpowiedzą na wszelkie pytania.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na kota z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Główną zaletą zakupu kociaka lub kota rasowego jest to, że dobrze wiesz, jak będzie wyglądać i jak będzie rozwijać się jego osobowość. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji na temat chorób zakaźnych, predyspozycji genetycznych lub potrzeb pielęgnacyjnych kotów, dzięki czemu w pełni przygotujesz się do przyjęcia go do swojego domu.

Powitanie kota w domu

Na pewno będziesz bardzo podekscytowany przybyciem nowego kota do domu. Jest wiele rzeczy, którymi należy się zająć przed przybyciem kota do domu.