Bombajski

Bombay
Kot bombajski jest średniej wielkości, z błyszczącą, czarną sierścią, która połyskuje niczym lakierowana skóra. Ma głowę o delikatnie zaokrąglonej czaszce i uszach oraz szeroki, łagodny pyszczek. Piękne miedziano-złote oczy, szeroko rozstawione są pełne i wyraziste. Ma posturę zwartą, umięśnioną i mocny, prosty grzbiet. Nos i obwódki oczu czarne, a poduszeczki łapek czarne lub ciemnobrązowe.
  • Figlarny i ciekawski kot
  • Towarzyski i przywiązany kot
  • Bardzo miaukliwy kot
  • Średniej budowy rasa kotów
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa standardowo alergizująca
  • Potrzebuje spędzać trochę czasu na zewnątrz
  • Może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie, zanim zaakceptuje życie z dziećmi

Pochodzenie

Kot Bombajski jest średniej wielkości, z błyszczącą, czarną sierścią, która połyskuje niczym lakierowana skóra. Ma głowę z delikatnie zaokrągloną czaszką i uszami oraz szerokim łagodnym pyszczkiem. Piękne miedziano-złote oczy, szeroko rozstawione są pełne i wyraziste. Ma posturę zwartą, umięśnioną i mocny, prosty grzbiet. Nos i obwódki oczu czarne, a poduszeczki łapek czarne lub ciemnobrązowe.

Kraj pochodzenia

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone

Osobowość

Koty z grupy kotów azjatyckich są esktremalnie przyjacielskie i łatwo się przywiązują. Koty bombajskie mają wyjątkowy głos i zwykle są dość głośne.

Zdrowie

Koty bombajskie zwykle długo żyją i dożywają w zdrowiu kilkunastu lat. Nieznane są choroby powiązane ściśle z tą rasą, która w Wielkej Brytanni nie występuje licznie.

Odżywianie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o właściwych ilościach karmy, by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Czesanie

Kot bombajski ma krótkowłosą sierść i nie wymaga nadmiernego szczotkowania, ale będzie czerpał radość z czesania. Jak większość ras krótkowłosych, bardzo dobrze pielęgnują swoje futro. Jak wszystkie koty, również je należy regularnie szczepić, odrabaczać i corocznie kontrolować stan zdrowia.

Najlepsze rasy kotów dla dzieci

Chociaż rasa ta nie jest powszechnie uznawana za najlepszą dla dzieci, wszystkie koty są inne i po odpowiednim oswojeniu mogą dobrze odnajdywać się wśród dzieci.

Cat

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie koty mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy kotów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój kot lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja i zaoferowanie drugiej szansy kotu ze schroniska może przynieść wiele radości. Wiele kotów czeka na kochającą rodzinę i własny dom. Każdy kot ma swoją historię, a wiele z nich straciło swój pierwszy dom nie z własnej winy i chciałoby stać się częścią Twojego. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do kotów. Pracownicy ośrodków chętnie udzielą Ci również rad i odpowiedzą na wszelkie pytania.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na kota z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Główną zaletą zakupu kociaka lub kota rasowego jest to, że dobrze wiesz, jak będzie wyglądać i jak będzie rozwijać się jego osobowość. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji na temat chorób zakaźnych, predyspozycji genetycznych lub potrzeb pielęgnacyjnych kotów, dzięki czemu w pełni przygotujesz się do przyjęcia go do swojego domu.

Powitanie kota w domu

Na pewno będziesz bardzo podekscytowany przybyciem nowego kota do domu. Jest wiele rzeczy, którymi należy się zająć przed przybyciem kota do domu.