Balijski

Balinese
Kot balijski to piękna i wytworna rasa średniej wielkości o długiej, smukłej sylwetce podobnej do kotów syjamskich. Szczupłe i zgrabne, z głową o wyraźnym profilu z dużymi uszami, które mogą mieć pędzelki. Ma piękną jedwabistą sierść z włoskami o długości od jednego do kilku centymentrów rosnącymi płasko przy ciele. Długi ogon z pióropuszem z długich włosów. Kot balijski nie ma podszerstka i dlatego oficjalnie należy do ras kotów średnio długowłosych. Oczy ma jasnoniebieskie o orientalnym kształcie i rozstawieniu. Futro i pysk mają takie same naznaczenia kolorystyczne (uszy, nogi, łapki i ogon) jak u rasy kotów syjamskich. W USA, koty w typie balijskim z tradycyjnymi naznaczeniami akceptowanymi przy rasie kota baliskiego, znane są jako koty jawajskie.
  • Bardzo aktywny i ciekawski kot
  • Towarzyski i przywiązany kot
  • Bardzo miaukliwy kot
  • Szczupła i elegancka rasa kotów
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa hipoalergiczna
  • Potrzebuje spędzać trochę czasu na zewnątrz
  • Może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie, zanim zaakceptuje życie z dziećmi

Pochodzenie

Kot Balijski to piękna i wytworna rasa średniej wielkości o długiej smukłej sylwetce jak koty syjamskie. Szczupłe i zgrabne, z głową o wyraźnym profilu z dużymi uszami, które mogą mieć pędzelki. Ma piękną jedwabistą sierść z włoskami o długości od jednego do kilku centymentrów rosnącymi płasko przy ciele. Ogon długi z pióropuszem z długich włosów. Kot balijski nie ma podszerstka i dlatego oficjalnie należy do ras kotów średnio długowłosych. Oczy ma jasnoniebieskie o orientalnym kształcie i rozstawieniu. Futro i pysk ma te same naznaczenia kolorystyczne (uszy,, nogi, łapki i ogon) jak u rasy kotów syjamskich. W USA koty w typie balijskim z tradycyjnymi naznaczeniami akceptowanymi przy rasie kota baliskiego znane są jako koty jawajskie.

Kraj pochodzenia

Ameryka

Osobowość

Koty balijskie mają osobowość zbliżoną do syjamskich, ale niektórzy ich opiekunowie uważają, że balijczyki są spokojniejsze. Zwykle koty balijskie pozostają ekstrawertykami i będą żądać uwagi swoich ludzkich towarzyszy. Koty balijskie są bardzo miaukliwe i nawet wydaje się, że mówią do swoich opiekunów. Chcą czuć się częścią rodziny, a ich potrzeba zwrócenia na siebie uwagi świadczy o tym, że lubią towarzystwo człowieka i potrzebują domu, gdzie właściele nie wychodzą na cały dzień.

Zdrowie

Ponieważ powiązane są z rasą kotów syjamskich mogą cierpieć na podobne schorzenia.

Odżywianie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o właściwych ilościach karmy, by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Czesanie

Kot balijski wymaga też regularnego i częstego szczotkowania, dzięki czemu utrzyma swoje piękne futro w dobrym stanie, bez supełków i splątanych kłaków. Jak wszystkie koty te również należy regularnie szczepić, odrabaczać i corocznie kontrolować stan zdrowia.

Najlepsze rasy kotów dla dzieci

Chociaż rasa ta nie jest powszechnie uznawana za najlepszą dla dzieci, wszystkie koty są inne i po odpowiednim oswojeniu mogą dobrze odnajdywać się wśród dzieci.

Cat

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie koty mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy kotów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój kot lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja i zaoferowanie drugiej szansy kotu ze schroniska może przynieść wiele radości. Wiele kotów czeka na kochającą rodzinę i własny dom. Każdy kot ma swoją historię, a wiele z nich straciło swój pierwszy dom nie z własnej winy i chciałoby stać się częścią Twojego. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do kotów. Pracownicy ośrodków chętnie udzielą Ci również rad i odpowiedzą na wszelkie pytania.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na kota z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Główną zaletą zakupu kociaka lub kota rasowego jest to, że dobrze wiesz, jak będzie wyglądać i jak będzie rozwijać się jego osobowość. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji na temat chorób zakaźnych, predyspozycji genetycznych lub potrzeb pielęgnacyjnych kotów, dzięki czemu w pełni przygotujesz się do przyjęcia go do swojego domu.

Powitanie kota w domu

Na pewno będziesz bardzo podekscytowany przybyciem nowego kota do domu. Jest wiele rzeczy, którymi należy się zająć przed przybyciem kota do domu.