Abisyński

Abyssinian
Koty abisyńskie to eleganckie, średniej wielkości koty, o silnej i gibkiej postawie i długich, smukłych nogach. Mają okrągłe głowy w kształcie klina z charakterystycznymi małymi pędzelkami na czubkach uszu oraz duże oczy w kształcie migdałów. Krótka sierść abisyńczyków charakteryzuje się wielobarwnością, gdyż pręgowany jest każdy włos. Najbaradziej znanym kolorem futra jest "dziki", ale występuje też w innych umaszczeniach.
  • Bardzo aktywny i ciekawski kot
  • Towarzyski i przywiązany kot
  • Trochę miaukliwy kot
  • Średniej budowy rasa kotów
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa standardowo alergizująca
  • Kot wychodzący
  • Kot rodzinny

Pochodzenie

devon Rex robi wrażenie kota o łobuzerskim pyszczku i pomarszczonej sierści. Policzki są szerokie, oczy i uszy bardzo duże i nisko osadzone. Krótka sierść posiada włos okrywowy, który jest falisty, ale głównie składa się z podszerstka. Devon Rex ma charak

Kraj pochodzenia

Abisynia (Etiopia)

Inne nazwy

Kot abisyński

Osobowość

Kot abisyński jest cichy, inteligentny i ciekawski, lubi towarzystwo ludzi i przywiązuje się do swojej rodziny. Lubi przestrzeń i aktywność, dobrze się wspina, więc doceni ogród pełen drzew i wysokich miejsc. Abisyńczyki są ruchliwe, ale i łagodne więc nie są zbyt bezmyślne.

Zdrowie

Koty abisyńskie mogą cierpieć na chorobę dziedziczną zwaną niedoborem kinazy pirogronianowej (PK), która może powodować anemię. Dostępne są wiarygodne testy na jej obecność, więc potencjalny właściciel powinien zapytać hodowcę czy były robione i to rozwiąże problem. W kilku krajach rozpoznano chorobę oczu, zwaną postępującym zanikiem siatkówki (PRA), więc warto hodowcę zapytać równnież o nią.

Odżywianie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o właściwych ilościach karmy, by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Czesanie

Futro kotów abisyńskich łatwo pielęgnować. Czerpią radość ze szczotkowania czy czesania, a jeśli zależy ci na profesjonalnym blasku wystarczy polerować sierść delikatnie głaszcząć ją wilgotną irchą. Jak wszystkie koty, ta rasa również wymaga regularnych szczepień, odrobaczania i corocznych kontroli.

Najlepsze rasy kotów dla dzieci

Chociaż rasa ta jest uważana za idealną dla dzieci, każdy kot ma inną osobowość, opartą na wyszkoleniu i doświadczeniu życiowym. W przypadku adopcji należy skonsultować się z organizacją zajmującą się adopcją, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat charakteru konkretnego kota.

Cat

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie koty mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy kotów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój kot lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja i zaoferowanie drugiej szansy kotu ze schroniska może przynieść wiele radości. Wiele kotów czeka na kochającą rodzinę i własny dom. Każdy kot ma swoją historię, a wiele z nich straciło swój pierwszy dom nie z własnej winy i chciałoby stać się częścią Twojego. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do kotów. Pracownicy ośrodków chętnie udzielą Ci również rad i odpowiedzą na wszelkie pytania.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na kota z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Główną zaletą zakupu kociaka lub kota rasowego jest to, że dobrze wiesz, jak będzie wyglądać i jak będzie rozwijać się jego osobowość. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji na temat chorób zakaźnych, predyspozycji genetycznych lub potrzeb pielęgnacyjnych kotów, dzięki czemu w pełni przygotujesz się do przyjęcia go do swojego domu.

Powitanie kota w domu

Na pewno będziesz bardzo podekscytowany przybyciem nowego kota do domu. Jest wiele rzeczy, którymi należy się zająć przed przybyciem kota do domu.