Dlaczego koty kopią w doniczkach?


Czy posiadanie kota jest równoznacznie z rezygnacją z kwiatów doniczkowych? Czy każda doniczka wzbudza potrzebę kopania? Jakie triki pomogą uchronić nasze kwiaty przed dewastacją, a kota przed zatruciem?

Czemu koty kopią?

Koty kopią z zupełnie innych powodów niż psy. Przede wszystkim koty mają potrzebę zakopywania swoich odchodów, aby skutecznie ukryć swój zapach. To zachowanie jest zupełnie naturalne i powinniśmy naszym kotom je ułatwiać. Jeżeli kot w trakcie kopania w kuwecie wyrzuca dużo żwirku, to warto zaopatrzyć się w krytą kuwetę, a przed nią położyć specjalną wycieraczkę do łapek.

Kopanie czy zamiatanie pod dywan?

Okazuje się, że koty kopią nie tylko w kwiatkach doniczkowych, ale obserwujemy też to zachowanie na twardej podłodze, płytkach, w miękkiej pościeli, a nawet na skórze opiekuna oraz oczywiście w misce. W większości przypadków jest to wzmacnianie lub maskowanie zapachu przez kota, zależnie od kontekstu i sytuacji. Kopanie wokół miski może być związanie z zaznaczaniem swojej obecności w tym miejscu, a kopanie w samej misce z poszukiwaniem smaczniejszych kąsków.

Kopanie w kwiatkach przeważnie związane jest z chęcią wykorzystania ich w celach toaletowych. Dlatego warto zabezpieczyć kwiaty poprzez ułożenie dużych płaskich kamieni w doniczce lub otoczenie kwiatka siatką. Należy jednak uważać, bo taka siatka może okazać się nęcąca i niebezpieczna dla kota. Warto regularnie sprawdzać, czy kuwety są czyste i upewnić się, że ich ilość jest wystarczająca dla naszych kotów. Także poziom żwirku w kuwecie może być za niski i skutkować poszukiwaniem alternatywnej toalety i kopaniem w ziemi. Wystarczająca ilość piasku powinna być od połowy do trzech/czwartych wysokości kuwety (zależy od powierzchni całkowitej kuwety).

Kopanie czy ugniatanie właściciela?

Najciekawszym zachowaniem jest kopanie… w człowieku, czyli ugniatanie ciała opiekuna przez kota łapkami. Możemy zaobserwować też gest przebierania łapkami na kocach, poduszkach i innych miękkich powierzchniach. W tym przypadku jest ono związane z wyzwalaniem emocji i zwracaniem na siebie uwagi przez kota. Jednocześnie umożliwia pozostawienie zapachu na ugniatanym terenie – indywidualny zapach kota wydzielany jest w przestrzeniach na łapkach. W ten sposób kot oznacza swojego właściciela oraz ważniejsze dla niego miejsca. Jest to zachowanie pochodzące z wczesnego kociego dzieciństwa.

Potrzeba kopania u kotów jest naturalna i często obserwowana. Jednak przyczyna, jak i cel takiego kopania może być bardzo różna – warto obserwować swojego kota i odczytywać jego sygnały, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.