Jakie są podstawowe potrzeby mojego kota?


Wiemy, że właściwe odżywianie jest tylko jednym z wielu czynników, które zapewnią Twojemu kotu długie, szczęśliwe i zdrowe życie. Dlatego w Purinie ciężko pracujemy, aby pomóc właścicielom kotów w nauczeniu się jak powinni troszczyć się o swoich ulubieńców kompleksowo, tzn. o ich psychikę, sylwetkę, sierść czy pazury.

Zrozumieć podstawowe potrzeby kota

Żeby zapewnić Twojemu kotu opiekę oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze, musisz najpierw zrozumieć czego Twój zwierzak rzeczywiście potrzebuje. Najważniejsze elementy zapewniające długie i optymalne funkcjonowanie kotu, jest zapewnienie stałości środowiska bytowania oraz regularność dokonywanych w jego życiu stałych nawyków. Daje to poczucie bezpieczeństwa oraz przewidywalność nadchodzących zdarzeń, dzięki czemu zwierzę ma zapewniony dobrostan. Oto przegląd zagadnień, które pomogą Twojemu kociakowi wspaniale się rozwijać.

Pokarm i woda

Począwszy od kompleksowej i zbilansowanej diety, skończywszy na unikaniu otyłości, to czym karmisz Twojego kota ma olbrzymie znaczenie. Nie zmieniaj zbyt drastycznie jedzenia, gdyż prowadzi to do stresu układu pokarmowego, co z czasem przekłada się na stres u całego zwierzęcia. Koty lubią urozmaicenie w diecie, jednak uważa się że najoptymalniej na poziomie 1/3 dziennej porcji. Stąd optymalnie podawaj 2/3 porcji jedzenia podstawowego (np. pół filiżanki suchej karmy dla kotów sterylizowanych), a resztę porcji 1 saszetkę (lub małą puszkę) codziennie inną w smaku i rodzaju. Pamiętaj, że Twój kot będzie pił mniej lub więcej wody, zależnie od tego jaki będzie jadł pokarm (suchy czy mokry). Dlatego należy zawsze zapewnić kotu przynajmniej dwie miseczki z wodą, w różnych punktach i na różnych wysokościach w mieszkaniu (np. jedna na parapecie okna).

Troska i miłość

Jednym z powodów, dla których Purina kocha koty, jest ciepło ich towarzystwa. Równie mocno jednak jak one obdarzają nas uczuciem, koty potrzebują troski z naszej strony. Upewnij się, że spędzasz odpowiednio dużo czasu z Twoim kotem, tak aby odpowiednio się socjalizował oraz stawał pełnowartościowym i szczęśliwym członkiem rodziny.

Ćwiczenia

Choć koty kochają spać, jednocześnie potrzeba im sporo ruchu. Uwielbiają bawić się i rozwijać umiejętności łowieckie. Skacząc i biegając odkrywają swoje naturalne instynkty. Co więcej, częsta dawka aktywności fizycznej uchroni Twojego kota od nadwagi. Warto abyś zachęcał go do zabawy rzucając myszką, bawiąc się świetlnym punktem czy wędką przynajmniej raz dziennie. W trakcie zabawy rzucaj swojemu kotu przysmaki dla kotów, aby miał wrażenie udanego polowania – wpłynie to na jego motywację i pozytywne kojarzenie satysfakcjonującej zabawy. Nie pozwalaj kotu łapać pazurami twoich rąk i odwracaj jego uwagę zabawkami od zachowań niepożądanych (jak np. drapanie mebli czy dywanu), jednocześnie podsuwając rozwiązanie w postaci np. tekturowego drapaka nasączonego aromatem kocimiętki.

Wygodna przestrzeń do życia

Upewnij się, że Twój dom będzie wygodny i stymulujący dla Twojego kota. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby Twój ulubieniec poczuł się tam „jak na swoim terytorium”. Począwszy od zapewnienia mu możliwości wspinania się i odkrywania otoczenia, skończywszy na poczuciu bezpieczeństwa w trakcie posiłków i snu. Nie musisz od razu kupować zestawu kocich mebli. Wystarczy, że w paru miejscach powiesisz dodatkowe półki formując schodki, a na regałach zdejmiesz kilka bibelotów. Twój kot funkcjonuje w 3 wymiarach – im więcej dasz mu skrytek, nawet w postaci zwykłego tekturowego pudełka, będzie on przeszczęśliwy. Zapewnij możliwość spania w miejscach blisko grzejników – czy to na parapecie czy montując wieszak na kaloryfer.

Identyfikacja

Jeśli pozwalasz Twojemu kotu wychodzić na zewnątrz, postaraj się, aby zawsze mógł odnaleźć drogę powrotną. Obroża dla kotów ze specjalnym bezpiecznym zapięciem z zawieszką identyfikacyjną, zawierającą imię kociaka i Twój numer telefonu, może pomóc ewentualnemu znalazcy w odprowadzeniu zwierzaka do domu. Obecnie standardem jest trwałe znakowanie zwierząt poprzez wszczepienie kotu mikro chipa u lekarza weterynarii, który ułatwi odpowiednim służbom szybki kontakt z właścicielem w przypadku znalezienia zwierzęcia – oczywiście pod warunkiem że zarejestrujesz go w odpowiedniej bazie danych. Możesz rozważyć powyższe rozwiązania nawet jeśli Twój kot nie wychodzi na dwór. Zawsze istnieje ryzyko, że przypadkowo wyślizgnie się z domu lub zeskoczy z balkonu.

Zaopatrzenie

Pamiętaj o zakupie  stabilnych misek na wodę i karmę, łatwo dostępnej kuwety (krytej lub nie  zależnie od waszych preferencji), drapaków i wygodnego legowiska.

Użyj tej listy jako punktu wyjścia do zapewnienia Twojemu kotu wszystkiego, czego potrzebuje.