5 pomysłów na zabawę z kotem

Regularna zabawa z kotem, to podstawa budowania relacji i dbania o naszego ulubieńca. Aby nasz kot był szczęśliwy, musimy mu zapewnić nie tylko dostęp do wody i jedzenia, czystej kuwety, ale także do interakcji! Nawet kot który ma towarzystwo innych zwierząt, z przyjemnością pobawi się z opiekunem! Regularne zabawy z kotem, powinny stanowić element porządku dnia. Warto by były to zabawy wykorzystujące zachowania łowieckie Twojego kota, aby pomóc mu rozładować niewykorzystywany na co dzień instynkt. Pamiętaj, aby zabawa z kotem odbywała się w sekwencjach zabawa-jedzenie-wypoczynek, które odzwierciedlają rytm polowania przodków Twojego kota. Dzięki temu Twój kot będzie mniej sfrustrowany codzienną nudą, którą mu funduje mieszkanie w zamknięciu.
5 pomysłów na zabawę z kotem
5 pomysłów na zabawę z kotem
5 pomysłów na zabawę z kotem

1. Polowanie na ruchomy cel

Wszelkie zabawki, które ruszają się czy to poprzez nakręcenie, czy przez to że ciągniesz je na sznureczku, będą budzić zainteresowanie Twojego kota. Niektóre koty uwielbiają też łapać „zającki” z lusterka albo punkt z laserka, jednak nie nadużywaj takiej formy zabawy, gdyż bardzo ona Twojego kota frustruje gdy nie może złapać uciekającej zdobyczy. Niektóre zabawki mają w sobie skrytki w których można schować przekąski, które w momencie upolowania mogą zostać zjedzone przez kota dostarczając natychmiastowej nagrody. Pamiętaj, że koty łatwo się nudzą więc zmieniaj ruchome zabawki, możesz je uatrakcyjniać poprzez doczepienie szeleszczącej wstążki, czy innego materiału. Nigdy nie zostawiaj swojego kota sam na sam z jakąkolwiek zabawką której elementy może odczepić i połknąć. Natomiast pamiętaj, że zawsze możesz wykorzystać w zabawie przekąski Purina® Felix® Play Tubes, które są idealną przekąską do ganiania i smakowania!

2. Siła natury

Sięgnij po suszone zioła, gotowe mieszanki lub czystą kocimiętkę. Przynajmniej połowa kotów oszaleje (przynajmniej na kilkanaście minut zabawy), na punkcie nawet starej zabawki, czy najprostszej poduszeczki z ziółkiem. Pamiętaj że Twój kot będzie bardziej zainteresowany zabawką i ocieraniem się i tarzaniem i turlaniem z zabawką która będzie ją zawierać, więc może to być pocieszny widok. Gdy koicmiętkowy haj mija, kot na chwilę zobojętnieje, aby po jakimś czasie znowu oszaleć na punkcie zabawki z ziółkiem. Dlatego nie zostawiaj jej dostępnej na codzień, tylko wyjmuj co jakiś czas, dla uzyskania lepszego efektu.

3. Przynoszenie zdobyczy

5 pomysłów na zabawę z kotem

Koty równie dobrze aportują jak psy, trzeba tylko im pokazać że w nagrodę za przyniesienie piłeczki, papierowej kulki, czy zwiniętego sreberka/ folii aluminiowej (uważaj żeby Twój kot go nie podgryzał), w nagrodę będzie mógł znowu za nią pobiec. Tak, tak dla wielu kotów atrakcyjna jest pogoń i dopadnięcie potencjalnej ofiary, a dodatkowe elementy – dźwięk czy błysk i szelest, będą jeszcze intensyfikować potrzebę tego gonienia. Dlatego wybieraj piłeczki z dzwonkiem, czy dodawaj elementy szeleszczące do starych zabawek. Dodatkową atrakcją będzie, gdy ruch będzie zaskoczeniem – zabawka będzie uciekać do innego pokoju czy zza rogu drzwi. Pamiętaj aby zostawiać kota samego z takimi zabawkami, których nie jest w stanie podzielić na łatwe do połknięcia kawałki.

4. Karmienie interaktywne

Można powiedzieć, że kot w XXI wieku powinien jeść interaktywnie, przynajmniej jeden posiłek w ciągu dnia. Co to znaczy? To znaczy że musi się namęczyć i dobrze naszukać w sprytnej misce, aby zjeść posiłek. Karmy mokre można podać wciśnięte w tzw. matę do wylizywania z różnymi labiryntami, które pomogą spowolnić posiłek. Z kolei karmę suchą można umieścić w różnorakich miskach z łamigłówką w formie puzzli, kuli-smakuli z labiryntem czy nawet papierowym pojemniku po jajkach, albo pudełku po pizzy w którym wytniesz okienka ze wstawionymi rolkami po papierze toaletowym.

Niezależnie od tego jak urozmaicisz pobieranie jedzenia Twojemu kotu, wydłużysz w ten sposób posiłek i dasz kotu większe uczucie sytości i satysfakcji z jedzenia. Dzięki temu poprawisz nie tylko samopoczucie swojemu kotu, ale także zmniejszysz ryzyko przejadania się Twojego kota…o ile dobrze sprawdzisz ile jedzenia trafia do interaktywnych misek. Pamiętaj, aby nie przekraczaj dziennej rekomendowanej porcji jedzenia, która dla przeciętnego kota wynosi około filiżanki karmy suchej lub szklanki karmy mokrej. To tak niewiele, że warto podzielić na kilka mniejszych trudnych do zdobycia posiłków.

5. Suchy basen

Czy widziałeś kiedyś kota w koszyku z kłębkami wełny? To chyba najszczęśliwszy kot, chociaż zabawa tak może być niebezpieczna. Za to z radością większość kotów będzie się bawić w basenie z lekkimi piłeczkami. Suchy basen można też zrobić samemu w dużym pudle tekturowym, z pociętymi na pół rolkami po papierze toaletowym. Aby zachęcić swojego kota do tego, aby zaczął buszować możesz wrzucić jedną piłeczkę z dzwonkiem, aby dodatkowo pobudzić zmysły. Kot który się wyszaleje w basenie z piłeczkami, zje potem posiłek i pójdzie zregenerować siły w zasłużonym śnie.