Jedzenie dla kota - jak dobrać pokarm dla kota

​Od momentu gdy Twój kot osiągnie dojrzałość, w wieku około 12 miesięcy (występują różnice pomiędzy rasami), należy ustabilizować schemat żywienia.
Żywienie dorosłego kota
Żywienie dorosłego kota
Żywienie dorosłego kota

Jedzenie dla kota - jak dobrać pokarm dla kota

Od mome​ntu gdy Twój kot osiągnie dojrzałość, w wieku około 12 miesięcy (występują różnice pomiędzy rasami), należy ustabilizować schemat żywienia. Dla utrzymania optymalnej sylwetki dietę Twojego kota musi cechować prawidłowa równowaga pomiędzy pięcioma głównymi grupami składników odżywczych; białkami, olejami i tłuszczami, składnikami mineralnymi, witaminami i węglowodanami. Każda dobrej jakości przemysłowa pełnoporcjowa karma powinna zapewniać Twojemu kotu tę podstawową równowagę żywieniową.

Jeżeli pokarm przygotowujesz samodzielnie w domu, uzyskanie prawidłowego bilansu żywieniowego może być bardzo trudne. Każda z wielu wysokiej jakości przemysłowych karm dla kotów zawiera opracowaną naukowo kombinację dokładnie tych składników, których potrzebuje Twój kot. Poziom tłuszczu i białka są dokładnie określone, aby pomóc w utrzymaniu prawidłowej sylwetki. Składniki mineralne i witaminy są dokładnie zbilansowane. Wszystkie koty to 'bezwzględni mięsożercy', co oznacza, że ich dieta musi zawierać mięso. Jedynie mięso dostarcza tauryny (niezbędnej dla wzroku i zdrowia serca), swoistych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, jak kwas arachidonowy i szczególnej postaci witaminy A. O ile nie zaleci Ci tego lekarz weterynarii, nie jest potrzebne podawanie kotu suplementów diety, jeżeli karmisz go komercyjną karmą pełnoporcjową.

Postęp w dziedzinie żywienia zwierząt towarzyszących sprawia, że obecnie dostępna jest szeroka oferta komercyjnych karm dla kotów opracowanych dla dokładnego dopasowania do swoistych potrzeb Twojego kota. Na przykład, jeżeli spędza on większość czasu w domu, korzystna może być w jego przypadku specjalna formuła dla kotów niewychodzących, o wysokiej zawartości niestrawnego włókna, aby pomóc w przesuwaniu połkniętej sierści przez przewód pokarmowy bez formowania się kul włosowych. Mniej aktywne koty potrzebują mniejszej ilości kalorii, więc podawanie formuły 'light' może pomóc uniknąć przybierania na wadze. Zanim zmienisz jedną formułę na inną, opracowaną z myślą o konkretnym celu, zawsze skonsultuj to z lekarzem weterynarii. Dostępne są również i mogą zostać zalecone przez lekarza weterynarii specjalne diety przeznaczone dla wspomagania terapii chorób lub wspomagania powrotu do zdrowia.

Pamiętaj o różnicy pomiędzy karmą 'pełnoporcjową', a 'uzupełniającą'. Karmy pełnoporcjowe nie wymagają stosowania suplementów. Karmy uzupełniające, takie jak smakołyki i przekąski i niektóre karmy oparte wyłącznie na mięsie/ rybie, nie zapewniają samodzielnie właściwego bilansu żywieniowego. Jeżeli podajesz kotu karmę uzupełniającą, ogranicz jej ilość do tej zalecanej przez producenta, a w celu uniknięcia przekarmiania zawsze proporcjonalnie zmniejszaj wielkość głównego posiłku.

Oczywiście, nie wyrządzisz szkody okazjonalnym przygotowaniem domowego smakołyku, ale zawsze używaj tylko świeżego mięsa i ryby, które starannie ugotuj, bez dodatku soli i po usunięciu skóry i kości.

O ile sytuacja Twojego kota nie zmieni się radykalnie, nie ma potrzeby zmian w regularnym schemacie karmienia go w okresie od wczesnej dorosłości do ukończenia siódmego roku życia, gdy osiągnie wiek seniora.

Czym karmić?

Dostępnych jest wiele rodzajów karm dla kotów - różne receptury, postaci i formuły, jak również wybór pomiędzy formą wilgotną i suchą. Ostatecznie to czy podajesz kotu karmę wilgotną, czy suchą jest kwestią osobistych preferencji (Twoich i Twojego kota) lub też wpływ na to może mieć obecność określonych stanów chorobowych.

- Suche, pełnoporcjowe karmy mają określone zalety. Są wygodne w użyciu, łatwe w odmierzaniu i przechowywaniu i mają dłuższy, niż postać wilgotna, okres przydatności po otwarciu. Pomagają również usuwać osady z zębów. Jeżeli zdecydujesz się na karmę suchą, możesz spodziewać się, że Twój kot będzie gryzł ją bardziej aktywnie i jadł ją dłużej, pił więcej wody i regularnie wracał do jedzenia, zamiast zjadać całą porcję od razu. W odróżnieniu od wielu psów, koty wolą chrupać suchą karmę, a namoczona jest dla nich mniej atrakcyjna, więc pozostaw ją suchą.

- Niektóre koty po prostu wolą zapach i konsystencję wilgotnej karmy, a ta może być również bardzo wygodna w stosowaniu przy użyciu każdorazowo produktów zawierających pojedynczą porcję. Twój kot będzie także zjadał jednorazowo większą ilość, zamiast wracać wielokrotnie do miski, jak również będzie pił mniej wody. Podawaj karmę o temperaturze pokojowej, aby mieć pewność, że jej zapach i smak będą dla Twojego kota odpowiednie. Podgrzewanie otwartej puszki może potrwać dodwóch godzin od momentu wyjęcia z lodówki - alternatywnie możesz rozważyć podgrzewanie w kuchence mikrofalowej przez krótki czas, ale uważaj na gorące punkty. Ogólnie, unikaj podawania karmy która jest za ciepła lub za zimna.

- Wielu właścicieli podaje mieszankę karmy suchej i wilgotnej, gdyż niektóre koty wolą wilgotną karmę z rana i pozostawioną w ciągu dnia karmę suchą.

Upewnij się, że Twój kot ma stały dostęp do świeżej i czystej wody do picia, najlepiej w dużej, ceramicznej misce. Duża ilość wody jest szczególnie ważna, gdy karmisz kota suchą karmą. Jeżeli Twój kot niechętnie pije, wypróbuj większą miskę - niektóre koty nie lubią, gdy ich wibrysy dotykają boków naczynia. Metalowe miski mogą zniechęcać koty do picia, gdyż widzą one w nich odbicia i cienie, kiedy pochylają się ku naczyniu. Najlepiej, gdy miska z wodą nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jedzenia, ponieważ koty preferują pewne rozdzielenie zasobów. Jeżeli kot wychodzi na zewnątrz, miska do zbierania deszczówki może cieszyć się większą popularnością, niż czysta, świeża woda wewnątrz domu. Pamiętaj, że mleko nie jest substytutem wody. Koty nie potrzebują mleka po rozdzieleniu z matką, a wiele ma nietolerancję laktozy (cukru zawartego w mleku), która może powodować u nich biegunkę. Nawet specjalnie opracowane 'mleko dla kotów' o niskiej zawartości laktozy należy traktować jako przysmak, a nie napój, a ilość spożywanej karmy powinna zostać stosownie dopasowana.

Przechowywanie karmy

Karma wilgotna:

Po otwarciu przykrywaj puszki i przechowuj je w lodówce, ponownie ogrzewając przed podaniem. Nie pozostawiaj wilgotnej karmy poza lodówką na zbyt długo, gdyż szybko może stać się nieświeża. Nie zaleca się przechowywanie wilgotnej karmy dłużej niż przez 24 godziny po otwarciu, nawet w lodówce, więc możesz preferować produkty przeznaczone do jednokrotnego podania, takie jak saszetki lub szalki aluminiowe.

Sucha karma:

Suchą karmę przechowuj w suchym, czystym miejscu i regularnie myj pojemnik. Hermetyczny pojemnik sprawia, że karma jest bardziej smaczna poprzez zatrzymywanie jej aromatu. Suchą karmę podawaj w postaci suchej, ponieważ wiele kotów preferuje chrupanie karmy, a namoczoną uważa za mniej atrakcyjną.

Smakołyki i przekąski

Większość właścicieli lubi podawać swoim kotom coś dobrego do jedzenia, jako dodatek do ich głównego posiłku. Resztki ze stołu lub niewielkie ilości jedzenia podawane z ręki uważane są przez wielu za sposób okazywania uczucia. Jednakże ludzkie pokarmy są bigate w kalorie i czasami sól, i brakuje w nich wielu niezbędnych składników, więc ryzykujesz przekarmianie zwierzęcia lub zakłócenie równowagi jego diety. Dostępnych jest również wiele marek komercyjnych smakołyków, ale one również mogą zawierać znaczne ilości kalorii.

Niektóre komercyjne przysmaki dla kota są opracowane z myślą o tym, aby smakować wspaniale i uzupełniać główny posiłek bez zakłócania równowagi żywieniowej, a w przypadku części z nich producenci deklarują korzystne działanie na rzecz przewodu pokarmowego lub zębów.

Pamiętaj, gdy podajesz kotu smakołyki zawsze zmniejszaj wielkość jego głównego posiłku o adekwatną ilość kalorii i stosuj się do zaleceń producenta. Ogranicz ilość przysmaków do nie więcej niż 15% jego dziennego zapotrzebowania energetycznego, aby zapobiec zakłócenia równowagi jego diety. Pamiętaj, że gdy Twój kot jest na specjalnej diecie zaleconej przez lekarza weterynarii w związku z odchudzaniem lub innym wskazaniem medycznym, podawanie przysmaków może być zabronione, gdyż nawet niewielka ilość ludzkiego pokarmu może zakłócić taka dietę. W takim przypadku zapytaj lekarza weterynarii, co wolno, a czego nie wolno Ci podawać zwierzęciu.

Ile?

Wiele kotów mając wybór wolałoby kilka malych posiłków na dzień. Jest to dla właścicieli trochę niekomfortowe, ale koty są równie wprawne w przyjmowaniu pokarmu w mniejszej liczbie posiłków o większej objętości, a większość z nich przystosowuje się chętnie do dwóch posiłków dziennie. Niemniej jednak, ponieważ z natury lubią podjadać, pozostawianie pewnej ilości suchej karmy pomiędzy posiłkami odpowiada kocim nawykom żywieniowym.

Zawsze czytaj uważnie instrukcję podawania karmy umieszczoną na opakowaniu, ale pamiętaj, że te zalecenia znajdują się tam tylko po to, abyś miał od czego zacząć. Każdy kot ma indywidualne cechy, więc najważniejsze jest takie karmienie, aby utrzymać szczupłą, zdrową, idealną sylwetkę. Jeżeli masz wątpliwości co do tego ile pokarmu podawać swojemu kotu, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Warto pamiętać, że zmiana okoliczności może prowadzić do zmiany potrzeb żywieniowych. Na przykład, jeżeli przeprowadzisz się z domu z ogrodem do domu bez ogrodu, poziom aktywności Twojego kota może spaść i może on potrzebować mniejszej ilości kalorii w pokarmie, aby utrzymać optymalna masę ciała.

Kiedy i jak karmić

Koty to zwierzęta mające nawyki, więc najlepiej karmić je codziennie w tym samym miejscu i w tych samych porach, w cichym miejscu, z dala od domowego zgiełku.

Wybierz powierzchnię, która jest łatwa w czyszczeniu, taką jak podłoga ceramiczna lub użyj podkładki pod miskę. Karmę podawaj zawsze w czystej misce; najlepsze są miski ceramiczne lub metalowe, a niektóre koty preferują spodek lub płytkie naczynie. Miskę umieść z dala od kuwety, a jeżeli masz więcej niż jednego kota, miski rozmieść w sporej odległości od siebie, aby uniknąć konfrontacji. Jeżeli koty nie są ze sobą w dobrych stosunkach, konieczne może być całkowite rozdzielenie miejsc karmienia.

Zmiana diety

Przyczyn, dla których będziesz musiał zmienić dietę swojego kota może być wiele. Potrzeby żywieniowe mogą zmieniać się wskutek zmian w trybie życia, w środowisku życia lub z wiekiem lub też specjalna dieta może być wymagana w związku z zaburzeniami chorobowymi. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, gdy Twój kot będzie odmawiał jedzenia podawanej zwykle karmy lub ilość, którą zjada się zmniejszy. Jeżeli potrzebna jest zmiana karmy, uwzględnij to, że jego trawienie może z łatwością zostać zakłócone, gdy zmiany karmy, czy to z puszkowej na suchą, czy też pomiędzy poszczególnymi markami, dokonasz zbyt gwałtownie. Powolny proces zmiany karmy pomoże Twojemu kotu łatwiej trawić nowy produkt poprzez naturalne dostosowanie się enzymów i pożytecznej mikroflory w przewodzie pokarmowym. Gdy wprowadzasz nową karmę:

Niewielką ilość nowej karmy wmieszaj do dotychczasowej, jakkolwiek niektóre koty nie lubią mieszania smaków, możesz więc również:

 • Podać obydwie karmy jednocześnie, aby umożliwić kotu wypróbowanie nowego produktu.
 • W czasie od siedmiu do dziesięciu dni stopniowo zwiększaj podawaną ilość nowej karmy, zmniejszając jednocześnie ilość tej dotychczas stosowanej aż do momentu całkowitej zmiany.
 • Jeżeli kot źle się czuje i zalecana jest zmiana karmy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii odnośnie najlepszego sposobu i momentu przystąpienia do zmiany diety, gdyż przejście może być łatwiejsze, gdu już zwierzę wyzdrowieje i będzie czuło się lepiej.

Jeżeli zmieniasz karmę z wilgotnej na suchą, Twój kot będzie gryzł ją bardziej aktywnie i z pewnością potrzebował będzie więcej wody, może także sporadycznie odwiedzać miskę, zamiast zjadać wszystko za jednym razem. Jeżeli zmieniasz karmę z suchej na wilgotną, spodziewaj się, że będzie pił trochę mniej i zjadał większą ilość w krótszym czasie. Ponieważ sucha karma ma zwykle większą gęstość energetyczną niż karma wilgotna, kot może potrzebować proporcjonalnie większej ilości wilgotnej karmy dla pozyskania tej samej ilości kalorii.

Częstowanie kota smakołykami

Okazjonalnie podawane pomiędzy posiłkami lub z ręki smakołyki to wspaniały sposób budowania więzi pomiędzy Tobą i Twoim kotem. Jednakże ludzkie pokarmy i niektóre przysmaki dla kota są bogate w kalorie i brak im wielu niezbędnych składników odżywczych, ryzykujesz więc przekarmianie lub zachwianie równowagi diety Twojego kota. Niektóre przysmaki opracowane są tak, aby wspaniale smakować i stanowić uzupełnienie głównych posiłków bez jednoczesnego zakłócania równowagi żywieniowej, a w przypadku części z nich producenci deklarują korzystne działanie na rzecz przewodu pokarmowego lub zębów.

Pamiętaj, gdy podajesz kotu smakołyki, zawsze zmniejszaj wielkość jego głównego posiłku o adekwatną ilość kalorii i stosuj się do zaleceń wytwórcy danego produktu. Ograniczaj smakołyki do ilości nie większej, niż 15% dziennego zapotrzebowania energetycznego kota, aby zapobiec zakłóceniu równowagi jego całościowej diety.

Koty mają reputację zwierząt bardzo wybrednych, gdy chodzi o zawartość ich misek. Wiele z nich ma swoje ulubione konsystencje i smaki i kręcą nosem na cokolwiek, do czego nie są przyzwyczajone.

Jednakże wybredność może być pierwszą oznaką choroby, więc zawsze gdy apetyt Twojego kota się zmniejsza, kontaktuj się z lekarzem weterynarii. Obok stosowania się do wszelkich porad lekarza, istnieją dodatkowe sposoby zachęcania kota do jedzenia, w tym:

 • Zapewnij zwierzęciu więcej prywatności podczas posiłku. Przesuń czas posiłku na porę, gdy wszyscy pozostali domownicy już zjedli i karm kota w spokojnym miejscu z dala od domowego zgiełku.
 • Upewnij się, że miska jest czysta. Wiele kociąt nie będzie chciało jeść z miski, w której znajdują się kawałki starego jedzenia. Miskę na jedzenie i wodę myj po każdym użyciu.
 • Niektóre koty wolą korzystać ze spodka, zamiast głębokich misek.
 • Jeżeli zazwyczaj je z chęcią, spróbuj wymienić jedzenie. Sucha karma pochłania wilgoć i staje się nieświeża, szczególnie gdy jest ciepło.
 • Staraj się podawać wilgotną karmę o temperaturze pokojowej, gdyż pachnie ona bardziej atrakcyjnie i jest łatwiejsza do trawienia. Jeżeli karma jest przechowywana w lodówce, może zająć to trochę czasu, możesz także podgrzać wilgotną karmę w kubku z wrzątkiem przez krótki czas do momentu aż będzie ciepła (nie gorąca) w dotyku.
 • Karma o silniejszym zapachu może pomóc zachęcić wybrednego kota.
 • Urozmaicaj rodzaj (sucha i wilgotna) i smak karmy.
 • Pamiętaj, że koty spędzające sporo czasu na zewnątrz mają wiele okazji do zdobycia nieprzewidzianych przekąsek. W porze obiadu Twój kot może po prostu nie być głodny. Tutaj także wysokiej jakości karma może pomóc zachęcić go do zrezygnowania z alternatywnych źródeł pokarmu znajdowanych poza domem. Gorące letnie dni również przyczyniają się do spadku apetytu, ale zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby mieć pewność, że nie jest to spowodowane ukrytym problemem zdrowotnym.

 

Gdy Twój kot powróci w końcu do jedzenia swojej karmy, jak tylko zabierzesz miskę, pochwal go i okaż mu sporo uczucia.

Jeżeli kot wciąż marudzi

Jeżeli wybredność Twojego kota nadal się utrzymuje, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ brak łaknienia u kocięcia może być wywołany chorobą. Zaleca się pełne badanie kontrolne, ponieważ przyczyn zmniejszenia apetytu u kota może być wiele.

Koty z nadwagą

Dorosłe koty mają skłonność do tycia, szczególnie niewychodzące i starzejące się. Otyłość jest najczęstszym zaburzeniuem odżywiania u kotów i w Wielkiej Brytanii dotyka mniej więcej jednego kota na trzy. Ważne jest zatem staranne utrzymywanie masy ciała zwierzęcia, biorąc pod uwagę związane z otyłością ryzyko wystąpienia zaburzeń chorobowych.

Jak stwierdzić, że Twój kot ma nadwagę

Stwierdzenie, że kot ma nadwagę może być trudne. Dla odniesienia użyj Tabeli Kondycji Ciała. Zalecana jest regularna ocena prowadzona przez lekarza weterynarii, ale aby sprawdzić samemu po prostu przesuń dłoń wzdłuż jego boków i brzucha. Przy idealnej sylwetce powinieneś być w stanie łatwo wyczuć, ale nie widzieć, jego żebra bez grubej okrywy tłuszczowej. Jego talia za żebrami powinna być wyraźnie widoczna patrząc od góry, bez kołyszących się fałdów, gdy zwierzę chodzi.

Twój kot ma umiarkowanego stopnia nadwagę

Jeżeli jego talia nie jest wyraźnie widoczna lub jest trudno dostrzegalna, możesz wyczuć trochę tkanki tłuszczowej pod jego brzuchem, ale wciąż jesteś w stanie wyczuć żebra pod warstwą okrywającego je tłuszczu.

Twój kot jest otyły

Jeżeli nie ma talii, nie możesz wyczuć jego żeber, a brzuch jest zaokrąglony, z wiszącą dużą okrywą tłuszczową (poduszka tłuszczowa), która kołysze się, gdy zwierzę chodzi.

Przywrócenie kotu prawidłowej masy ciała

Zanim zaczniesz jakiekolwiek zmiany w diecie lub 'program odchudzania', skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Ważne jest, aby Twój kot został zważony i przebadany pod kątem ewentualnych problemów zdrowotnych zanim nastąpi jakakolwiek zmiana diety lub jej ograniczenie. Aby pomóc kotu zrzucić masę ciała, zacznij od zaprzestania podawania wszelkich przekąsek i smakołyków, w tym również mleka, na okres dwóch tygodni. Upewnij się, że wszyscy domownicy znają zasady, tak aby nie było oszukiwania! Jeżeli masz więcej kotów, karm go oddzielnie, aby uniknąć kradzieży jedzenia. Dzielenie karmy na mniejsze i podawane częściej porcje może pomóc w walce z głodem, ale kontroluj co i w jakiej ilości podajesz. Lekarz weterynarii może zalecić zmniejszenie ilości karmy lub przejście na specjalną dietę o obniżonej zawartości kalorii. Nigdy nie 'głódź' kota, ani nie ograniczaj ilości karmy bez zaleceń lekarza, gdyż mogłoby to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Niektóre specjalistyczne marki karm dla kotów mają w ofercie również specjalne formuły opracowane z myślą o potrzebach kotów niewychodzących lub sterylizowanych. Na ogół są one dostosowane do zmniejszonego zapotrzebowania energetycznego młodych i dorosłych kotów po zabiegu sterylizacji, aby sprzyjać utrzymaniu beztłuszczowej masie ciała, prawidłowemu metabolizmowi glukozy i zdrowiu dróg moczowych.

Karma to tylko część równania. Tryb życia również jest ważny. Brak wysiłku fizycznego może być częstą przyczyną tycia, więc zachęcaj swojego kota do pozostawania aktywnym i spalania większej ilości kalorii. Pomóc może wyznaczenie czasu na zabawę, a wiele kotów lubi spędzać czas na bieganiu za piłką lub zabawie z zabawką 'wędką'.

Karmy typu light

Powinieneś rozważyć również korzyści płynące ze zmiany diety na specjalnie opracowaną formułę light. Diety tego typu cechują się mniejszą koncentracją kalorii, więc możesz uniknąć potrzeby ograniczania podawanej aktualnie ilości karmy. Diety te są wzbogacone wszystkimi niezbędnymi składnikami odżywczymi z wyjątkiem kalorii, więc nawet jeżeli musisz ograniczyć ilości podawanej karmy, możesz mieć pewność, że Twój kot otrzymuje wszystkie właściwe składniki mineralne i witaminy w odpowiednich proporcjach. Zauważ, że jeżeli obecnie karmisz kota dietą zaleconą przez lekarza weterynarii, powinieneś skonsultować się z nim, zanim wprowadzisz jakiekolwiek zmiany.

Po dwóch tygodniach ponownie sprawdź kondycję ciała i kontynuuj dietę do momentu aż osiągnięta zostanie idealna kondycja i masa ciała. Szybka utrata masy ciała jest niebezpieczna i może wskazywać na istnienie poważnej pierwotnej przyczyny. Skuteczna utrata masy powinna przebiegać powoli i stopniowo i może trwać miesiącami, więc bądź cierpliwy. Możesz mieć możliwość wzięcia udziału w programie odchudzania prowadzonym przez Twojego lekarza weterynarii dla ścisłego monitorowania utraty masy Twojego kota, oraz pomocy i porad. Po udanym odchudzeniu zwierzęcia możesz chcieć nieznacznie zmodyfikować ilości podawanej karmy, aby ustabilizować masę ciała zwierzęcia.

Marki PURINA dla kotów dorosłych

PURINA produkuje wiele spośród wiodących na Świecie suchych i wilgotnych karm dla kotów, z których każda jest rezultatem najnowszych osiągnięć naukowych w zakresie jakości, smaku i odżywiania i jest opracowana, aby dać Tobie i Twojemu zwierzęciu nieprzeciętną możliwość wyboru receptur i formatów na każdy etap i tryb życia.

Dowiedz się więcej o karmach dla kotów PURINA®.