Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Jak wybrać jedzenie dla kota w 5 krokach

Jak wybrać jedzenie dla kota w 5 krokach

Aby świadomie wybrać sposób żywienia i rodzaj karmy dla swojego kota, niekoniecznie trzeba skończyć wyższe studia weterynaryjne. Zawsze możesz poprosić o poradę otaczających Cię specjalistów, jednak każdy może mieć inną opinię na ten temat.

Tymczasem żywienie zdrowego kota pełnowartościowymi posiłkami, nie jest takie trudne i większość z nas może z łatwością samemu je dobrać. Zobacz, czy wybierając sposób żywienia swojego kota bierzesz pod uwagę wszystkie kwestie, które pomogą Twojemu kotu i Tobie razem żyć lepiej.

Krok 1: Ile energii potrzebuje Twój kot (na różnych etapach i zależnie od stylu życia)

  • Kocię (Junior)[BET1].
  • Kot dorosły (Adult, Indoor, Sterilized).
  • Kot dojrzały (Senior 7+).

Krok 2: Jakie potrzeby specjalne ma Twój kot

  • Kot z nadwrażliwością (Sensitive).
  • Kot długowłosy (Coat & Hairball).

Krok 3: Jak karmisz kota?

  • Karmy suche vs karmy mokre.

Krok 4: Gdzie i jak często robisz zakupy?

  • Jak dobierać wielkość opakowań.

Krok 5: Co się liczy dla Ciebie i Twojego kota?

  • Karma pełnoporcjowa i zbilansowana.
  • Formuły specjalne.

Krok 6: Ile energii potrzebuje Twój kot

Wszystkie stworzenia małe i duże potrzebują życiowej energii, którą czerpią z codziennych dostaw energii ze składników pokarmowych. Młodsze zwierzęta w okresie wzrostu potrzebują więcej składników odżywczych w mniejszej porcji, dlatego karmy dla kociąt są bardziej energetyczne niż karmy dla kotów seniorów. To nie znaczy, że są lepsze lub gorsze, tylko że są dopasowane do potrzeb kota na danym etapie życia.

Kocię

Większość kociąt rośnie przez pierwsze 12 miesięcy i tak długo powinny być karmione karmą dla kociąt. Karma dla kociąt dostarcza niezbędnych proporcji i składników odżywczych dla prawidłowego wzrostu ich organizmu. Jeśli kocię zostanie poddane zabiegowi kastracji / sterylizacji (często między 6, a 8 miesiącem życia), nie należy nagle przechodzić na karmę dla kotów sterylizowanych. U sterylizowanego kocięcia, które nadal rośnie, należy pilnować wielkości dziennej porcji podawanego jedzenia. Jeśli zobaczysz, że Twój kociak ma tendencje do tycia, możesz zmniejszyć dzienną porcję o 15%.

Jeżeli karmisz swoje kocię pełnoporcjową karmą dla kociąt suchą, np. Purina® ONE® Junior bogata w kurczaka i z pełnym ziarnem, to nie musisz już niczego dodawać do diety kocięcia. Jeśli jednocześnie podajesz saszetki, to powinny być także dedykowane kociętom, szczególnie jeśli stanowią ponad połowę dziennej porcji. W przypadku rozszerzenia diety o saszetki, pamiętaj o odpowiednim zmniejszaniu porcji karmy suchej; to samo tyczy się przysmaków – „kocich–łakoci”, które nie powinny stanowić więcej niż 10% porcji dziennej. Ważne, aby w kocięciu wyrobić dobre nawyki żywieniowe na całe życie.

Kot dorosły

W przypadku kotów dorosłych, karmy im dedykowane, np. Purina® ONE® Adult przeważnie są mniej energetyczne niż te dla kociąt, ale bardziej odżywcze niż karmy dla kotów mniej aktywnych. Niestety wiele kotów ma tendencję do przejadania się przy niskiej aktywności, co prowadzi do nadwagi (czemu sprzyja dodatkowo zabieg sterylizacji oraz mało aktywny tryb życia kota domowego). Dla kotów z tendencją do tycia rekomendowane są karmy o ograniczonej energetyczności, takie jak np. Purina® ONE® Indoor Formula bogata w indyka czy Purina® ONE® Sterilcat bogata w wołowinę lub łososia . Jeśli Twój kot cierpi na nadwagę lub otyłość, porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii na temat odpowiedniej diety dla niego, gdyż odchudzanie wymaga konsekwencji i dużo czasu. Nadmierne kilogramy przyczyniają się do wzrostu ryzyka wielu chorób u kotów, m.in. układu moczowego czy metabolicznych (jak np. cukrzyca). Zwróć też uwagę, że niepokojąca nadwaga dla kota, to już tylko 1 kg ponad prawidłową masę ciała i łatwo ją przeoczyć.

Koci senior

Z wiekiem zmniejsza się zużycie energii i zmieniają się jego potrzeby, oraz aktywność. Podczas Twojej nieobecności w domu Twój kot coraz więcej śpi w ciągu dnia, czego możesz nie zauważyć. Dlatego u kotów w wieku powyżej 7 lat warto obniżyć podaż energii, aby zapobiec nadwadze, która jest głównym czynnikiem ryzyka wielu chorób w podeszłym wieku. Przeważnie po 7 roku życia niektórzy opiekunowie skarżą się, że ich koty szybko tyją, a gdy zaczynają chudnąć – to przeważnie w wyniku choroby. Dlatego kluczowa jest profilaktyka nadwagi, w czym może pomóc zbilansowana karma w porcji, dostosowana do potrzeb w danym wieku i pozwoli Twojemu kotu dłużej cieszyć się aktywnością i zdrowiem. Karmy dla kocich seniorów jak Purina® ONE® Senior 7+ bogata w kurczaka wspierają kocie stawy i chronią drogi moczowe zapewniając optymalne pH moczu. Niektóre bardzo stare koty mogą wymagać dodatkowego dożywiania, gdy tracą zdolność trawienia, a ich apetyt może słabnąć. Dlatego ważna jest dobrze zbilansowana i łatwo przyswajalna dieta weterynaryjna, którą pomoże Ci dobrać Twój lekarz weterynarii.

Krok 7: Jakie potrzeby specjalne ma Twój kot

Nie tylko wiek i skłonność do nadwagi są wskazówką dla dopasowania odpowiedniej diety. Obecna w linii karm Purina® ONE® formuła Bifensis® Dual Defence wspierając równowagę mikroflory jelitowej, jednocześnie wzmacniając naturalne siły obronne Twojego kota.

Kot z nadwrażliwością (Sensitive)

Zdarzają się osobniki wrażliwe, u których chcemy za pomocą diety zmniejszyć nadmierną reakcję zarówno przewodu pokarmowego, a często też skóry. W takich sytuacjach podamy kotu specjalną karmę Purina® ONE® Sensitive bogatą w indyka z ryżem , która dzięki ograniczonym źródłom białka oraz kompozycji włókna pokarmowego jest lekkostrawna i ogranicza niepożądane reakcje na pokarm. Oczywiście istnieje wiele innych powodów, dla których Twój kot może cierpieć z powodu nadwrażlwości skórnej lub pokarmowej, dlatego zawsze, gdy masz wątpliwości co do stanu jego zdrowia, skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii.

Kot długowłosy (Coat & Hairball)

Wyjątkowe potrzeby mają też koty posiadające bujną okrywę włosową. Jest to związane z faktem, że włosy zbudowane są w większości z białka, dlatego w diecie kota długowłosego powinno znaleźć się go nawet o 30% więcej. Dzięki temu organizm nie „oszczędza” na produkcji włosów i są one piękne, odżywione i sprężyste. Dodatkowo podczas codziennej pielęgnacji koty bardzo wiele włosów usuwają językiem, co może prowadzić do niedrożności przewodu pokarmowego, a nawet zaburzenia wchłaniania składników odżywczych z pokarmów. Dlatego karma takiego kota musi być bogata we włókno i prebiotyki pochodzące m.in. z pełnoziarnistych zbóż, aby wspomóc przesuwanie kul włosowych w przewodzie pokarmowym. Podając codziennie karmę Purina® ONE® Coat & Hairball zobaczysz jak dzień po dniu Twój kot traci mniej włosów, a jego sierść jest coraz piękniejsza.

Krok 8: Jak karmisz kota?

Niektórzy z nas wybierają na towarzysza kota, gdyż znoszą one lepiej naszą długą nieobecność w domu. Jednak koty także potrzebują towarzystwa. Warto zastanowić się nad przyjacielem dla naszego mruczącego przyjaciela, aby nie czuł się samotny.

Wychodząc z domu na dłużej, przeważnie pozostawiana jest kotu duża miska suchej karmy. Nie jest to optymalny sposób żywienia kota i prowadzi do przejadania się, co może skończyć się nadwagą. Ponieważ nadmierne kilogramy są główną przyczyną kocich chorób, w tym chorób dróg moczowych, warto zweryfikować sposób karmienia kota, aby obniżyć ryzyko przekarmiania.

Karmy suche vs karmy mokre

Karmy suche są skoncentrowane, przez co dzienne potrzeby kota zaspokajane są przez niewielkie ilości, tj. niecałą filiżankę zbilansowanej karmy suchej. Z kolei karmy mokre naturalnie zawierają w składzie ponad ¾ wody, w związku z czym trzeba podać ich w ciągu dnia przynajmniej 3x więcej. Niezależnie od wybranej formy karmy, Twój kot powinien mieć zawsze zapewniony dostęp do czystej i świeżej wody.

Jeżeli wychodzimy na cały dzień z domu to będziemy chcieli zostawić kotu miskę z suchą karmą. Warto jednak podzielić posiłki i połączyć te dwa sposoby karmienia. Wstając rano podaj jedną saszetkę (lub pół) dania na jeden raz, następnie wychodząc do pracy zostaw w misce 1/3 porcji dziennej karmy suchej, aby gdy wrócisz podać kotu kolejną saszetkę (lub drugie pół), a na wieczór wsypać resztę suchej karmy do miski. Pamiętaj, aby karmę mokrą przechowywać po otwarciu w lodówce, a po wyjęciu z niej przed podaniem koniecznie podgrzać (np. w kubeczku z gorącą wodą).

Zależnie od tego, czy będziesz podawać więcej mokrego czy suchego, będzie to wpływać na picie większej lub mniejszej ilości wody przez kota, o czym więcej przeczytasz [tutaj]. Jeśli możesz swojego kota karmić małymi porcjami co 2-3 godziny, byłoby to dla niego najnaturalniejsze i najzdrowsze. Ale niestety nasz życiowy grafik często nie pozwala na taką opiekę nad kotem, dlatego warto przemyśleć i znaleźć rozsądne rozwiązanie. Mogą w tym też pomóc karmniki automatyczne i różne zabawki interaktywne.

Krok 9: Gdzie i jak często robisz zakupy?

Warto wziąć pod uwagę nasze podstawowe nawyki zakupowe, gdyż Twój kot nie zje karmy… której mu nie kupisz. To, jak często robisz zakupy w mniejszym lub większym sklepie spożywczym, drogerii, sklepie zoologicznym, czy internecie, pozwala na ustalenie wielkości i częstotliwości zakupów dla Twojego kota.

Jak dobierać wielkość opakowań?

Przeciętnej wielkości kot je niecałą filiżankę karmy suchej dziennie. Przeważnie opakowanie 800g starcza na około dwa tygodnie, a 1,5 kg na miesiąc wyżywienia kota[1]. Tymczasem karma mokra musi być podawana w trzykrotnie większych ilościach, dlatego kocie saszetki i małe puszki są sprzedawane w wielopakach. Przeciętnemu kotu żywionemu tylko karmą mokrą na cały dzień potrzeba 3-4 saszetek dania na jeden raz lub małych puszek (ważących między 85-100 g). Zatem zależnie od miejsca i częstotliwości robienia zakupów warto przekalkulować wielkość opakowań jedzenia dla naszego kota, aby starczyło mu na odpowiednio długi czas.

Krok 10: Co się liczy dla Ciebie i Twojego kota?

Wybierając karmę Purina® dla swojego kota, wybierasz wiedzę i ponad 125 letnie doświadczenie producenta karm dla zwierząt. Dzięki wyselekcjonowanym dostawcom i surowcom produkty spełniają najwyższe oczekiwania w swojej kategorii. Karma Purina® ONE® nie zawiera sztucznych dodatków, a większość surowców wykorzystana do jej produkcji jest pozyskana w sposób zrównoważony i zaklasyfikowana jako zdatne do spożycia przez ludzi. Oprócz dostarczania niezbędnego minimum wskazanego producentom przez międzynarodowe organizacje takie jak FEDIAF, karmy Purina® są bardziej odżywcze niż ogólnie przyjęte standardy, a także bogatsze o wyjątkowe, często zastrzeżone formuły o potwierdzonym badaniami widocznym wpływie na zdrowie kota. To dzięki temu karmiąc swojego kota karmami Purina® ONE® będziesz mógł obserwować widoczne zmiany dzień po dniu, a Tobie i Twojemu kotu razem będzie żyło się lepiej.

[1]przy prawidłowym dawkowaniu np. karma Purina® ONE® Dual Nature porcja dzienna dla przeciętnego kota o masie ciała 4 kg wynosi 55g.