Jenifer

Technical Communication Manager and Veterinarian @Purina

Jenifer

NAUKA

Czytaj więcej >

Dlaczego zalecane jest karmienie mieszane?

Dla wielu właścicieli zwierząt sucha karma może być wygodniejsza, ale karmienie ich mokrym pokarmem lub łączenie obu ma pewne zalety. Powszechnie wiadomo, że woda jest niezbędnym składnikiem diety, a jej niedobór powoduje problemy w bardzo krótkim czasie. Zwykle woda pitna jest głównym źródłem nawodnienia dla kotów i psów, ale dla tych które nie piją zbyt wiele (np. kotów) mokra karma może być ważnym źródłem nawodnienia. Spożywanie mokrej karmy dla zwierząt domowych zwiększa całkowitą ilość moczu, co jest ważne dla zwierząt, które są predysponowane do problemów z układem moczowym, takich jak idiopatyczne zapalenie pęcherza u kotów lub kamienie moczowe u kotów i psów. Dodatkową zaletą karmienia mieszanego jest to, że Twoje zwierzę przyzwyczai się zarówno do suchej, jak i mokrej karmy. Ta kwestia jest ważna, szczególnie u kotów, które w wieku dorosłym mniej chętnie próbują nowych rodzajów pokarmów, a mokre karmy dla kotów mogą być zalecane w postępowaniu żywieniowym niektórych chorób, takich jak choroby dróg moczowych lub otyłość.

 

Zawartość wody w suchej karmie wynosi poniżej 14%, podczas gdy mokra karma zawiera więcej niż 60% wody. Oznacza to, że mokra karma zawiera średnio 5 razy więcej wody, niż karma sucha. Różnice w zawartości wody wpływają na poziom energi zawarta w karmie, co oznacza że sucha karma ma około 3-4 razy więcej kalorii niż mokra.

Chociaż całkowite zapotrzebowanie energetyczne psa lub kota może zostać pokryte spożyciem mokrej karmy, pod warunkiem, że jest ona pełnoporcjowa i zrównoważona, czasami może być to bardziej kosztowne (potrzebna ilość jedzenia jest wyższa ze względu na niższą kaloryczność). Dlatego połączenie suchej i mokrej karmy, tzw. karmienie mieszane, może być idealną opcją nie tylko dla zdrowych zwierząt domowych, ale także dla tych predyponowanych do niektórych chorób, takich jak choroby dróg moczowych (gdzie mokre jedzenie pomaga zwiększyć rozcieńczenie moczu) lub otyłość (gdzie mokre jedzenie pomaga zwiększyć objętość pożywienia).

Jeśli chcesz wprowadzić karmienie mieszane do diety swojego zwierzaka, możesz zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi karmienia Purina na etykiecie każdej z naszych marek produktów, które oferują zarówno mokre, jak i suche karmy dla zwierząt domowych. Jeśli masz wątpliwości jak dawkować, możesz zapytać Serwis Obsługi Konsumenta Purina. Twój lekarz weterynarii powinien również być w stanie pomóc podjąć decyzję w tym temacie.