Elisa

Specjalista ds. Jakości w PURINA EMENA

Elisa

Proces produkcji

Czytaj więcej >

W trakcie procesu produkcji codziennie przeprowadzamy około 1400 kontroli karmy dla zwierząt domowych. Ma to na celu zapewnienie, że zarówno surowce, jak i produkty gotowe spełniają nasze standardy bezpieczeństwa i jakości. Ponadto wymagamy od naszych dostawców przeprowadzania szeregu kontroli w celu zapewnienia jakości materiałów, które dostarczają do naszych fabryk. I wreszcie, współpracujemy z ośrodkami testowania jakości Nestlé w celu przeprowadzenia bardziej zaawansowanych testów wykrywających potencjalne zanieczyszczenia w surowcach i pomiaru poziomu składników odżywczych zawartych w żywności, która trafia do Twojego zwierzaka.

Testy jakości dostawców
Pierwszy rodzaj testów jest przeprowadzany u naszych dostawców: wymagamy od nich surowców i opakowań zgodnych z naszymi normami jakości. Średnio każdy dostawca przeprowadza co najmniej pięć kontroli jakości przed wysłaniem materiału do naszych fabryk. Obejmują one testowanie pewnych parametrów, takich jak białko i wilgoć, ale także przeprowadzanie specjalnych testów wymaganych dla niektórych surowców.

Testy fabryczne
Drugim typem testów są te, które wykonujemy w Purina codziennie w naszych fabrykach. Każdego dnia przeprowadza się około 300 testów na surowcach i materiałach opakowaniowych, które są wprowadzane do naszych zakładów produkcyjnych. Po przybyciu do fabryki, bierzemy próbkę z każdej dostawy, aby zweryfikować, czy partie otrzymane od naszych dostawców spełniają wymagane normy jakości. Następnie podczas procesu produkcyjnego przeprowadza się kolejne 1100 kontroli, aby zapewnić, że każda produkowana przez nas partia będzie zgodna z tymi samymi procedurami i parametrami, co zapewni bezpieczeństwo jej spożycia. Podczas produkcji pobieramy próbki półproduktów w regularnych odstępach czasu w celu ustalenia i sprawdzenia, czy nie występują odchylenia jakościowe. Aspekty badane na tym etapie obejmują poziom tłuszczu, wilgoci i białka i wiele innych.
Żaden produkt nie opuszcza fabryki bez pobierania próbek. Produkty gotowe są oceniane zgodnie z szeregiem parametrów fizycznych i sensorycznych. Obejmują one sprawdzanie rozmiaru, koloru, aromatu i gęstości karmy. Poszukujemy również wszelkich fragmentarycznych produktów, jak również możliwości zanieczyszczenia krzyżowego. Używamy zarówno fizycznych przyrządów pomiarowych, jak i sposobów sensorycznych, takich jak wzrok i zapach. Podczas produkcji nasi operatorzy również dbają, aby wszystkie opakowania były odpowiednio uszczelnione i dobrze zorganizowane, żeby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia produktu lub uszkodzenia podczas dystrybucji. Na koniec każdego dnia, po przeanalizowaniu wszystkich próbek testowych i uzyskaniu wyników, produkcja z poprzedniego dnia jest zwalniana do dystrybucji do naszych sprzedawców detalicznych w celu dalszej sprzedaży. Zewnętrzne testy laboratoryjne
Najbardziej skomplikowanym rodzajem przeprowadzanych przez nas testów są te, które podważają nasz własny system jakości, aby zapewnić wprowadzenie ulepszeń. Testy te są przeprowadzane co roku przez centra testów zapewniania jakości Nestlé (naszą spółkę macierzystą), grupę laboratoriów posiadających najnowsze, najnowocześniejsze wyposażenie. W tym przypadku każdego roku testujemy ponad 1000 surowców na szeroką gamę pestycydów, metali ciężkich i substancji chemicznych. Wiedza naszych centrów testów zapewniania jakości pozwala nam na przetestowanie szerokiej gamy ponad 100 znanych substancji zanieczyszczających przy użyciu najnowszych technik. Są one stale rozwijane i wzmacniane, aby dotrzymać kroku zmieniającym się wymogom zewnętrznym i nowo powstającym obawom związanym ze związkami chemicznymi/substancjami. Ponadto co roku analizuje się ponad 500 gotowych produktów w celu sprawdzenia, czy poziom niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i aminokwasy, jest prawidłowy. Ogólnie rzecz biorąc, wykonujemy około 50 oddzielnych analiz na każdym produkcie.
Wszystkie te testy są przeprowadzane w celu zapewnienia, że nasza karma dla zwierząt domowych jest zgodna z obowiązującymi normami jakości oraz jest bezpieczna dla zwierząt domowych i korzystna dla ich zdrowia.