Kounawit

Petfood Raw Materials Specialist @Purina

kounawit
category icon

Składniki

Czytaj więcej >

Glicerol i glikol propylenowy są składnikami używanymi w przemyśle spożywczym dla ludzi i zwierząt, a ich użycie jest określone jednoznacznymi normami bezpieczeństwa. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa produktu, wszędzie tam, gdzie oczekiwana jest jego wysoka wilgotność (co zapewnia produktowi sprężystość i miękkość).

Właściciele zwierząt domowych szukają produktów innowacyjnych w zakresie tekstury czy smaku, aby zadowolić swoje czworonogi. Aby stworzyć produkt, który będzie odpowiednio sprężysty i będzie pozwalał na żucie, trzeba dodać do niego glicerol lub glikol propylenowy.

Glicerol:

Prawo europejskie pozwala na użycie glicerolu jako środka nawilżającego karmę (a raczej utrzymującego na dłużej odpowiedni poziom wilgotności). Pomaga on utrzymać odpowiednią zawartość wilgotności w karmie, zabezpiecza przed wysychaniem i utrzymuje określony poziom integralności strukturalnej.

Glicerol jest używany w procesie produkcji PURINA® ONE® Dual Nature™ w celu uformowania bariery wokół granulek, co pozwala im pozostać miękkimi na dłużej (poziom miękkości może zmniejszać się z czasem). Działa to też w druga stronę - glicerol hamuje negatywny wpływ wilgoci z otoczenia na granulki, pozwalając im zachować kruchość oraz utrzymuje odporność na pleśń.

Glikol propylenowy:

Glikol propylenowy jest substancją organiczną posiadającą również właściwości nawilżające i jest najczęściej używany w artykułach spożywanych przez nas na co dzień - mrożonych deserach, przyprawach i gotowych produktach złożonych, np. w ciastach.

W żadnym wypadku nie powinien być mylony z wysokiej toksyczności glikolem etylenowym (używanym w płynach chłodniczych). Glikol propylenowy ma inna strukturę niż glikol etylenowy i tym samym inaczej wpływa na organizm człowieka i zwierząt.

Obecne regulacje europejskie dopuszczają glikol propylenowy do użytku w psiej karmie. Można go znaleźć w PURINA® PRO PLAN® Duo Délice, gdzie jest używany, aby zachować sprężystość miękkich granulek (miękkość maleje z czasem).

W Purina rygorystycznie przestrzegamy wszystkich norm na skrajnie restrykcyjnych poziomach, aby mieć pewność, że nasze produkty są całkowicie bezpieczne dla naszych ulubieńców.

1.14 inside and outside