Rekonwalescencja po operacji może być dla Twojego psa i dla Ciebie stresującym okresem. Ale dzięki Twojej troskliwej opiece i fachowym poradom lekarza, Twój pies wkrótce powinien wrócić do swojej normalnej dyspozycji.
Artykuł ten omawia niektóre sposoby na pomoc Twojemu psu w przejściu przez okres rekonwalescencji.
Rany i szwy
Jeśli pies ma założone szwy, uważnie kontroluj ich Stan. Niektóre z nich mogą być założone wewnątrz, jednak jesli jest jakiekolwiek zaczerwienienie, obrzęk, wypływ lub krwawienie, powinieneś dać znać lekarzowi. Szwy, są zwykle zdejmowane po około 10 dniach, choć w zależności od rodzaju operacji okres ten może się różnić.
Szwy wchłanialne są ukryte pod skórą i ulegają samoistnemu rozpuszczeniu- ale lekarz wciąż może poprosić Cię o zjawienie się z psem na wizytę kontrolną, aby sprawdzić, czy wszystko goi się właściwie.
Opatrunki
Opatrunki mogą przeszkadzać Twojemu psu. Ważne, aby pozostawały suche, w przeciwnym wypadku mogą powodować uszkodzenia skóry. Zwracaj uwagę na zmiany koloru, nieprzyjemny zapach, obrzęk powyżej lub poniżej opatrunku.
Gdy coś Cię niepokoi, zawsze skonsultuj to z lekarzem weterynarii.
KOŁNIERZE
Kołnierze mają na celu uniemożliwienie psu lizania, jak również gryzienia lub drapania ran, a także gryzienia opatrunków. Ważne jest, aby w miarę możliwości kołnierz pozostawał założony przez cały czas, szczegolnie w nocy, gdy pies pozostaje sam. Zwierzę wkrótce przyzwyczai się do noszenia go, może on jednak utrudniać jedzenie i picie, więc jesli tak się dzieje, zdejmuj go na czas posiłku.
Karmienie
Pokarm odgrywa kluczową role w rekonwalescencji Twojego psa, więc lekarz może zalecić przejście na specjalną formułę przeznaczoną dla rekonwalescentów. Ponieważ wiele psów w tym czasie traci apetyt, wysokokaloryczna dieta pozwoli zadbać o to, aby pobierały maksymalną liczbę kalorii w niewielkiej objętości pożywienia. Dieta bogata w Białko również wspiera rekonwalescencję i procesy naprawcze, jednocześnie wzmacniając odporność.