Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
ONE logo
Starszy pies głaskany przez właścicielkę

Pielęgnacja małego psa

ONE logo
Od Purina ONE Dog

Praktyczne wskazówki, jak codzienną pielęgnacją utrzymać małego psa w dobrej kondycji i zdrowiu. Na urok małych psów w dużej mierze składają się ich urzekające wdzięki i rozmiar wprost idealny do przytulania. I, choć małe psy raczej nie są aż tak skore do przechodzenia przez każdą zabłoconą kałużę, jak mają to w zwyczaju większe rasy, to i tak wiele z nich uwielbia zabawę na świeżym powietrzu. Aby Twój mały pies był zawsze czysty, zdrowy i gotowy do tulenia, konieczna jest jego regularna pielęgnacja.

Pielęgnacja okrywy

Na pielęgnację Twojego małego psa składa się więcej czynności niż tylko strzyżenie i utrzymywanie jego sierści w czystości. Podczas pełnego zabiegu pielęgnacyjnego Twojemu psu sprawdza się uszy i oczy, czyści zęby, a także przycina pazury, które najlepiej pozostawić fachowcom. Czas pielęgnacji to idealna okazja na to, aby groomer sprawdził, czy na skórze nie zalęgły się żadne pasożyty (takie jak pchły czy kleszcze) i czy Twój pies nie ma nigdzie suchej lub łuszczącej się skóry.

Dobór groomera

Dla małych ras profesjonalni groomerzy zalecają pierwszą wizytę pielęgnacyjną zaraz po przeprowadzeniu drugiej dawki szczepień – w szczególności, jeśli jest to mały pies, który będzie wymagał w przyszłości regularnego strzyżenia. Później, na wizyty pielęgnacyjne będzie można wybierać się co sześć–osiem tygodni i Twój mały pies szybko przyzwyczai się do całego procesu pielęgnacji. Na wieczór przed wizytą wykąp psa, żeby zredukować ilość kołtunów na jego sierści, a przed samą wizytą wybierzcie się razem na uspokajający spacer.

Pielęgnacja Twojego małego psa to więcej niż tylko kąpiele i przystrzyżenie sierści – uwagę poświecić można też jego oczom, uszom, zębom i pazurom.

Czas szczotkowania to czas nawiązywania więzi

Regularne szczotkowanie to idealna szansa na nawiązanie bliższych więzi z Twoim małym psem. Szczotkuj lub wyczesuj grzebieniem rasy długowłose (takie jak Shih Tzu) codziennie, natomiast rasy z włosiem średniej długości (jak na przykład Cavalier King Charles Spaniel) raz na tydzień. Rasom krótkowłosym (jak Buldog Francuski) wystarczy pielęgnacja raz na miesiąc przy użyciu gumowej rękawicy do wyczesywania sierści.

Szczotkowanie psa to ważny element dbania o jego sierść i zdrowie skóry. Odpowiednia technika i narzędzia mogą znacznie poprawić komfort zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Szczotkuj swojego psa delikatnie zgodnie z kierunkiem wzrostu sierści, a jeśli obawiasz się, że być może naciskasz zbyt mocno, wypróbuj szczotkę dla szczeniąt – ich niezwykle miękkie igiełki są idealne dla wrażliwej skóry.

Zrozumieć rasę swojego psa

Wiedza o tym, w jakim celu hodowana była rasa Twojego małego psa, pomoże Ci zrozumieć, dlaczego jego sierść jest krótka, gładka czy kręcona. Na przykład, przeznaczeniem psów rasy Jack Russell terrier było bieganie po polach i wykopywanie jam, dlatego szorstka sierść Twojego teriera jest krótka i szorstka. Dokładniejsze poznanie rasy Twojego małego psa i tego, jak bardzo może być aktywny fizycznie, pomoże Ci także zrozumieć, w jaki sposób należy pielęgnować i strzyc jego sierść.

Bezproblemowa kąpiel

Większość mały psów potrzebuje kąpieli jedynie raz na miesiąc, w wodzie trochę cieplejszej niż letnia. Aby wygładzić sierść Twojego małego psa, możesz wykorzystać delikatne szampony i odżywki dla psów – specjalne szampony dla psów z białą sierścią podkreślą kolor i blask sierści ras takich jak Biszon Kędzierzawy.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc dostosuj rutynę kąpieli i pielęgnacji do jego indywidualnych potrzeb. Regularna pielęgnacja pomoże utrzymać sierść Twojego małego psa w zdrowiu i dobrej kondycji, jednocześnie pomagając w budowaniu więzi między Tobą a Twoim pupilem.

Garść dodatkowych porad

Aby utrzymać sierść Twojego psa gładką i pełną blasku pomiędzy wizytami u groomera, skorzystaj z kosmetyków w sprayu ułatwiających jej szczotkowanie i rozczesywanie. Zimą unikniesz suchych, popękanych poduszek łap, delikatnie masując je specjalnym woskiem. W słoneczne dni chroń nosek i końcówki uszu swojego małego psa, korzystając z psiego kremu przeciwsłonecznego.