Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Pro Plan logo
Mokry szczeniak jest suszony czerwonym ręcznikiem

Kąpanie szczeniaka – jak wykąpać psa?

5 minuta czytania
Pro Plan logo
Od Pro Plan

Gdy zauważysz, że Twój piesek bardzo się ubrudził lub zaczyna brzydko pachnieć, nadszedł czas na pierwszą kąpiel szczeniaka! Skorzystaj z naszych wskazówek, a kąpiel psa nie tylko zakończy się powodzeniem, ale też pozwoli Ci uniknąć powodzi!

Podczas gdy niektóre psy nie mają nic przeciwko ciepłej, mydlanej kąpieli, to są psy, które spróbują wszystkiego, aby uniknąć bycia w wannie. Niezależnie od tego, do której kategorii należy Twój pies, zawsze dobrze jest wiedzieć, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel szczeniaka i jak kąpać szczeniaka, aby uniknąć stworzenia wielkiego bałaganu w łazience.

Czy to błotnisty spacer, czy naturalny zapach, kąpiel jest czasami koniecznością, więc ważne jest, abyś wiedział, jak zrobić to poprawnie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak powinny wyglądać przygotowania, pierwsza kąpiel szczeniaka itp. przeczytaj koniecznie poniższy artykuł. 

JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO KĄPIELI?

  • Kiedy można kąpać szczeniaka: Zacznij wcześnie kąpać psa. Już pierwsza kąpiel szczeniaka powinna być dla niego atrakcyjna. Chwal swojego psa i nagradzaj tak często, jak to możliwe, żeby zachęcić go do częstych kąpieli. Pamiętaj, że nie można kąpać szczeniaka, gdy jest jeszcze przy matce. Możesz przyczynić się do obniżenia temperatury w jego organizmie. W przeciwieństwie do dorosłego psa, szczeniak nie potrafi kontrolować temperatury w swoim ciele.
  • Kup szampon dla psa: Ważne jest używanie tylko specjalnie opracowanego szamponu dla psów. Nie można kąpać szczeniaka szamponem dla ludzi. Idealnie, powinieneś spróbować znaleźć szampon, który ma neutralny bilans PH. Spróbuj również wybrać szampon, który nie ma sztucznych kolorów i substancji zapachowych.
  • Wybierz miejsce: Umywalki są idealne, aby wykorzystać je do kąpieli szczeniaka bądź małych ras psów. Wąż ogrodowy czy dziecięcy basen będą też dobrym rozwiązaniem w lecie, aby wykąpać szczeniaka. Zapewnij psiakowi gumową matę. Dzięki temu nie będzie się ślizgał i poczuje się pewniej podczas kąpieli. 
  • Przygotuj wszystko: Do kąpania psa, przygotuj wcześniej wszystkie środki i przedmioty, których będziesz potrzebować, aby wykąpać szczeniaka.
  • Nigdy nie zostawiaj psa bez opieki w trakcie kąpieli: Gonitwa za mokrym zwierzakiem po mieszkaniu, nie będzie przyjemna dla żadnego z Was. Nie można kąpać szczeniaka w zimnej wodzie. Używaj letniej wody, a mycie pyska oraz głowy zostaw na koniec. Zmniejszysz w ten sposób jego pragnienie otrzepywania się z wody.
  • Pierwsza kąpiel szczeniaka powinna być zabawą: Twój szczeniak będzie chętniej współpracował z Tobą podczas kąpieli, gdy będzie ona dla niego zabawą. Podczas kąpieli szczeniaka, wrzuć do wanny jego ulubioną zabawkę lub po prostu okaż mu dużo uczucia. Kąpanie psa dla Ciebie również może być świetną zabawą!
  • Wyjdź z psem na spacer: przed kąpielą zapewnij psu dużo ruchu. Zabierz go na długi spacer. Pies po intensywnym wysiłku będzie zmęczony, a wtedy mniej ruchliwy i skoczny podczas kąpieli.

JAK KĄPAĆ SZCZENIAKA?

1. Uspokój psa.

Wiele psów nie lubi kąpieli, więc ważne jest, aby dać im znać, że masz dobre intencje wobec niego. Mów do szczeniaka uspokajającym głosem przed, w trakcie i po kąpieli psa. Gdy skończysz kąpać psa, możesz również dać mu smakołyk po udanej kąpieli!

2. Najpierw wyszczotkuj swojego psa.

Ma to na celu zapewnienie, że nie ma splątanych lub matowych włosów. Matowe włosy zatrzymują wodę, co może spowodować, że pies będzie miał podrażnioną skórę.

3. Sprawdź temperaturę wody.

Utrzymuj wodę w ciepłej temperaturze i upewnij się, że przetestujesz ją przed umyciem psa.

4. Zmocz ciało psa.

Namocz ciało psa w ciepłej wodzie i upewnij się, że ich futro jest ładne i mokre, zwłaszcza pod spodem.

5. Dodaj szampon dla psa.

Wyciśnij niewielką ilość i wetrzyj szampon w ciało, aż do uzyskania piany. Podczas kąpieli szczeniaka, nie nakładaj mu szamponu na głowę lub twarz, ponieważ istnieje ryzyko dostania się szamponu do oczu psa.

6. Wytrzyj pysk psa.

Jeśli twarz psa jest również brudna, należy przetrzeć ją wilgotną szmatką, ale nie należy nakładać szamponu ani mydła na twarz.

7. Opłucz psa.

Spłukuj dokładnie. Gdy już wmasujesz szampon w sierść Twojego pieska, upewnij się, że dokładnie go spłuczesz. Podobnie jak u ludzi, pozostawiony na skórze psa szampon może powodować przesuszanie, łuszczenie i podrażnienia. Uważaj też, żeby nie wlać swojemu psu wody do uszu i oczu!

8. Osusz psa.

Unikaj otrzepywania. Psy po kąpieli uwielbiają otrzepywać się z wody. Aby uniknąć ochlapanych ścian, zarzuć na pupila ręcznik i dokładnie go wytrzyj. Jeśli na zewnątrz jest zimno, nie pozwól mu wychodzić, dopóki cały nie wyschnie.

Możesz też przyspieszyć cały proces suszarką, najlepiej delikatnie ciepłym lub chłodnym powietrzem.

9. Nagradzaj swojego psa.

Gdy skończysz kąpać szczeniaka, ważne jest, aby nagrodzić go pochwałą. Dobrym pomysłem jest również danie psu smakołyku, aby wiedział, że doceniasz jego cierpliwość podczas kąpieli. 

JAK CZĘSTO NALEŻY KĄPAĆ PSA?

Na pewno wiele razy zastanawiałeś się, jak często należy kąpać szczeniaka. Pamiętaj, że nie można kąpać psa tak często, jak robią to ludzie. Wprowadzenie częstych kąpieli szczeniaka może pozbawić jego sierść niezbędnych substancji, a co za tym idzie, połysku i miękkości. Wyczesuj regularnie swojego psiego pupila, aby uniknąć splątanych i trudnych do rozczesania kołtunów. To, jak często powinieneś kąpać psa, zależy od rodzaju psa, którego posiadasz.

Dobra wiadomość jest taka, że mycie psa o długiej sierści powinno występować rzadko.  Takie psy potrzebują jedynie dwóch do trzech kąpieli rocznie, ponieważ zbyt częste kąpiele usuwają naturalne olejki z sierści. Szybkie umycie łap wystarczy w większości przypadków, ale jeśli Twój pies ma chorą skórę, tarzał się w czymś nieprzyjemnym lub po prostu trochę „brzydko pachnie”, wtedy pierwsza kąpiel szczeniaka jest wskazana.

Większość psów krótkowłosych może również obejść się bez kąpieli przez długi czas, chyba że są szczególnie brudne lub brzydko pachną! W przypadku większości ras psów krótkowłosych, kąpiel raz w miesiącu jest zazwyczaj wystarczająca.

Unikaj częstej kąpieli psa rasy o gęstej sierści. Staraj się kąpać psa tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. W przeciwnym razie ryzykujesz, że pozbawisz sierść psa naturalnych olejków, co może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień skóry.