Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Pro Plan logo
Brązowy puszysty pies z czarnym nosem i czarnymi oczami na kolanach właściciela.

Lęk separacyjny u psa? Jak sobie z nim radzić?

2 minuta czytania
Pro Plan logo
Od Pro Plan

Jeśli Twój pies drapie w drzwi, nadmiernie skamle lub szczeka, załatwia się w mieszkaniu, albo gryzie przedmioty za każdym razem, gdy Twoja rodzina wychodzi z domu, być może cierpi on na lęk separacyjny.

Nie zostało do końca wyjaśnione, dlaczego u niektórych psów rozwija się fobia przed byciem pozostawionym samemu. Bez względu na przyczynę, musisz pamiętać, że zachowanie Twojego pupila nie jest złośliwe, a wynika jedynie z paniki i prób radzenia sobie z nią. Karanie psiaka nie rozwiąże problemu. Najlepszym podejściem będzie stopniowe oswajanie Twojego ulubieńca z pozostawaniem go samemu.

ZAPOBIEGANIE LĘKOWI SEPARACYJNEMU U PSA?

Dobrze, aby Twój pies czuł się komfortowo i bezpiecznie, gdy zostaje sam w domu. Jeśli poświęcisz mu trochę czasu i będziesz przestrzegać kilku prostych zasad, możesz pomóc mu opanować tę umiejętność. Jeśli to możliwe zacznij od razu, gdy tylko piesek pojawi się w Twoim domu.

  • Szczenięta lubią rutynę. Ustal plan dnia, którego będą przestrzegać również pozostali domownicy.
  • Zastosuj trening zapobiegawczy.
  • Zawsze daj psu możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych, zanim zostawisz go w domu.
  • Ogranicz uwagę, którą poświęcasz psu tuż przed wyjściem, tak aby nie przeżył szoku, gdy wszyscy domownicy znikną z mieszkania.
  • Kiedy wracasz do domu, zachowaj spokój i ogranicz powitanie do minimum. Nie chcesz, aby zbytnio się ekscytował.

CO WOLNO I CZEGO NIE WOLNO?

Postaraj się sprawić, aby wyjście z domu i powrót do niego nie były znaczącymi wydarzeniami dla Twojego psa. Im więcej zaangażowania i pieszczot włożysz w pożegnanie, tym bardziej niepewnie będzie czuł się Twój piesek po Twoim wyjściu. Możesz rozważyć pozostawienie go z przekąską lub odpowiednią zabawką, tak aby czas spędzony w samotności kojarzył mu się z czymś pozytywnym.

Gdy wracasz do domu nie okazuj zbytniego entuzjazmu. Wystarczy, jeśli pozwolisz Twojemu psu od razu wyjść z klatki i zabierzesz go na spacer, aby mógł załatwić swoje potrzeby. Z wiekiem, gdy piesek ma większą kontrolę nad pęcherzem, poczekaj aż uspokoi się i wyciszy po Twoim powrocie. Dopiero wtedy przywitaj się z nim i pochwal za dobre zachowanie.

Większość szczeniąt piszczy lub skamle, gdy zostaje sama w domu. Silny lęk separacyjny może jednak skutkować poważnymi konsekwencjami, jak na przykład zniszczonymi meblami, nieustannym szczekaniem lub skamleniem, czy niepożądanym załatwianiem się w domu pod Twoją nieobecność. Skonsultuj się ze znajomym weterynarzem, wykwalifikowanym trenerem lub psim behawiorystą, jeśli nie uda Ci się wyeliminować tych problemów samodzielnie.