Twój ulubieniec, nasza pasja
Purina ONE logo
Wspólna podróż
Pies siedzi na górze z mężczyzną

Jak przygotować się na podróż z psem?

Purina ONE logo
Od PURINA ONE®

Wakacje z psem mogą być świetne i oznaczają, że nie musisz się martwić zostawieniem go z rodziną i przyjaciółmi lub kosztem wysłania go na „letni obóz”. Większość psów jednak, w odróżnieniu od nas, nie jest przyzwyczajona do sporadycznych trudności i niewygody związanej z podróżowaniem.

Od prawidłowych dokumentów i zapasów po przystosowanie miejsca zakwaterowania, poniżej znajdziesz wszystko, o czym musisz pamiętać (i co musisz spakować), gdy decydujesz się na wycieczkę z ulubieńcem.

Czy Twój pies jest gotowy na podróżowanie?

Mimo że będzie chętnie doświadczał nowych rzeczy i spędzał czas z Tobą, najpierw musisz wziąć pod uwagę jego zdrowie, klimat w miejscu, które chcesz odwiedzić, oraz porządek dnia podczas Twoich wakacji.

Jeśli w opiece nad psem podczas wycieczki pomogą Ci przyjaciele i rodzina, weź pod uwagę także ich relacje z psem. Jeśli Twój pies jest wrażliwy na wysokie temperatury, a wybierasz się w cieplejsze miejsce, może mu być ciężko dobrze się bawić. Starszy pies z wczesnym stadium choroby serca także może ciężko znieść dłuższe podróże.

Gdzie się wybrać i gdzie zatrzymać?

Jeśli wyjeżdżasz za granicę (lub nawet w inny region swojego kraju), zawsze warto sprawdzić wymagania dotyczące zwierząt hotelu i firmy przewozowej (niezależnie czy korzystasz z samolotu, pociągu, czy autokaru). W przypadku lotu samolotem, zadzwoń do przewoźnika i z wyprzedzeniem poproś o pomoc w wykupieniu biletu, a w dniu podróży weź ze sobą wydruk polityki przewoźnika dotyczącej podróżowania ze zwierzętami, żeby uniknąć problemów. Pamiętaj, że psom nie wolno podróżować w luku bagażowym samolotu z powodu niskich temperatur. Sprawdź wszystkie rodzaje zakwaterowania w miejscu, które odwiedzisz – apartamenty mieszkalne, B&B, hotele, pola namiotowe – i zobacz, które z nich są przyjazne zwierzętom. W przypadku interesujących Cię ofert – nie sprawdzaj tylko na stronie, zadzwoń do nich. Możesz ze zdziwieniem odkryć, że wiele miejsc chętnie przyjmowało wcześniej zwierzęta i może nawet pomogą Ci w zaplanowaniu wakacji przyjaznych dla ulubieńca.

Co jeszcze spakować?

Oprócz dokumentów, jedzenia i leków, które wymieniliśmy wcześniej, poniżej znajdziesz listę niezbędnych rzeczy oraz wskazówki dotyczące pakowania, dla wygody Twojej i psa.

  Możesz chcieć zamknąć psa w transporterze, kiedy będziesz się pakować, żeby zachował spokój. Bagaż podręczny w dniu podróży:

  • Kilka porcji jedzenia w zależności od czasu podróży.
  • Miska na wodę i jedzenie. (W sklepach ze sprzętem na biwaki znajdziesz wygodne, składane plastikowe miski.
  • Butelka, którą możesz zabrać ze sobą na pokład samolotu, jeśli nim podróżujesz.
  • Obroża
  • Odblaskowa obroża, obroża LED lub szelki z przyczepionymi wszystkimi danymi oraz informacjami o szczepieniach.
  • Wytrzymała, bezpieczna smycz.
  • Woreczki na odchody.
  • Wszystkie leki na receptę, w razie gdyby bagaż się zgubił.
  • Zdjęcie psa, które będziesz trzymać razem z Twoimi dokumentami, telefonem lub w portfelu oraz zdjęcia paszportu, które będziesz przechowywać w telefonie.

   Walizka:

  • Apteczka z wodą utlenioną, maścią z antybiotykiem, gumowymi rękawiczkami, nożyczkami, bandażem i kontaktem do weterynarza.
  • Zapasowa smycz i obroża lub szelki.
  • Ręcznik lub pokrowiec na fotel w przypadku podróży samochodem. Zabezpieczy Twojego psa przed gorącym fotelem i ochroni fotel przed psem.
  • Osłona na szybkę, która ochroni psa przed słońcem, jeśli będziesz podróżować w słoneczne miejsca.
  • W zależności od warunków pogodowych i ukształtowania terenu w miejscu podróży, zabierz ze sobą ubrania ochronne, takie jak kurtka, buty na śnieg, gorący asfalt, kamienisty teren i kamizelka ratunkowa, jeśli planujesz podróżować łodzią. Zestaw jedzenia w przekąskami i gryzakami dla psa. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, sprawdź, jakie są zasady wwożenia produktów mięsnych w danym kraju.
  • Identyfikator w miejscowym języku z Twoim adresem na czas podróży oraz drugi zestaw z informacją o stałym miejscu zamieszkania.
  • Zabawki.
  • Zapasowe ręczniki lub koce. Owiń psa czymś, co pachnie znajomo i pozwoli mu zachować spokój.
  • Jeśli podróżujesz w gorące miejsca, możesz wziąć ze sobą wiatrak do transportera.
  • Jeśli podróżujesz na wieś, rozważ zabranie latarki lub lampki z klipsem na wieczorne spacery.
  • Ręczniki papierowe, żeby móc szybko posprzątać.
  • Jego zwyczajny zestaw do pielęgnacji.
  • Przewodnik lub przewodniki przyjazne psom.

  Pomyśl o jego wygodzie i zdrowiu w miejscu wycieczki

  Z góry zaplanuj, jakiego rodzaju i ilości jedzenia oraz przekąsek będziesz potrzebować, jeśli nie możesz ich kupić na miejscu. Postaraj się nie zmieniać regularnego jedzenia na inną markę lub typ w czasie podróży, żeby uniknąć problemów trawiennych i stresu w drodze.Jeśli Twój pies przyjmuje leki, upewnij się, że masz ich odpowiednią ilość oraz weź ze sobą kopię jego recepty, w razie gdyby jego leki zostały skradzione lub zaginęły. Zaplanuj własne atrakcje i pomyśl o tym, w jaki sposób pies będzie mógł wziąć w nich udział. Jeśli planujesz odpoczynek w mieście, wybierz okolicę przyjazną psom, gdzie jego obecność nie będzie przeszkadzać. Zawczasu znajdź dobrego lekarza weterynarii i pogotowie weterynaryjne, sprawdź ich godziny otwarcia i jak tam dotrzeć. Pobierz aplikację z tłumaczeniami, jeśli nie znasz lokalnego języka. Weź ze sobą dwa zestawy identyfikatorów z tymczasowym adresem zatrzymania oraz numerem telefonu i drugi ze stałym miejscem zamieszkania.