Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Pro Plan logo
Smutny szary pies leżący na podłodze.

Postępowanie w przypadku biegunki u szczenięcia

Pro Plan logo
Od Pro Plan

Mierzenie się z problemem biegunki może być nieprzyjemne, szczególnie, gdy już zacząłeś trening czystości u swojego szczenięcia. Oprócz uciążliwości, jakie niesie to dla Ciebie, dochodzi jeszcze widok cierpiącego zwierzęcia. 

Trudne może okazać się rozpoznanie, z którą biegunką u szczenięcia łatwo będzie sobie poradzić, a za którą stać może jakiś poważniejszy problem.

W tym artykule znajdziesz nieco informacji o biegunce szczeniąt, oraz praktyczne wskazówki dotyczące leczenia.

Co wywołuje biegunkę u szczeniaka?

Jest szereg róznych czynników wyzwalających biegunkę u szczeniąt. Większość z tych czynników nie jest poważna i łatwo można im zaradzić, aby pomóc szczenięciu.

Stress

Gdy szczeniak po raz pierwszy zjawia się w nowym domu, z dużym prawdopodobieństwem będzie zestresowany. Będzie tak z powodu całkowicie nowego otoczenia i nieznajomych ludzi wokół. Po pierwszych kilku dniach w nowym domu stres ten powinien ustąpić.

Nowa karma

Szczeniak z biegunką może mieć problem z dostosowaniem się do nowej karmy, która mu podajesz. Ważne jest, aby po pierwszym roku życia zmienić zwierzęciu karmę z przeznaczonej dla szczeniąt na formułę dla psów dorosłych, pamiętaj jednak że taka zmiana może skutkować biegunką- co jest całkowicie normalne. W ciągu kilku dni Przewód pokarmowy Twojego psa powinien przyzwyczaić się do nowej diety, a biegunka powinna ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, porozmawiaj z lekarzem o ewentualnej zmianie karmy na inną.

Pasożyty

Szczenięta z łatwością zarażają się pasożytami, które mogą wywoływać biegunkę. Pasożyty są często obecne w niehigienicznych środowiskach, dlatego miej to na względzie wybierając szczeniaka, którego chcesz zabrać do domu. Pasożyty mogą być również przekazywane z matki na szczenięta, co jest jedną z przyczyn, dla których należy obejrzeć matkę szczeniaka przed jego zakupem. Jeśli podejrzewasz, że problem u Twojego szczenięcia wywołany jest obecnością pasożytów, umów się na wizytę u lekarza weterynarii.

Wymienione zostały jedynie niektóre najczęstsze przyczyny biegunek. Jest wiele innych możliwych przyczyn, w tym infekcje wirusowe i zmiana wody.

Kiedy należy udać się do lekarza z biegunką u szczeniaka?

Gdy Twój szczeniak ma biegunkę, stwierdzenie czy potrzebna jest wizyta u lekarza jest trudne. Poniżej jednak wymienionych jest kilka spraw, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Pierwszą jest sprawdzenie czy w kale nie ma krwi. Krew w kale nigdy nie jest dobrym objawem i powinna zostać potraktowana poważnie. Jeśli stwierdzisz ten objaw, jak najszybciej zabierz psa do lekarza.

Czy kał jest czarny i smolisty? Jeśli tak, może to oznaczać bardziej poważny problem, ponieważ świadczy o obecności przetrawionej krwi w jelitach. Może to oznaczać, że gdzieś w przewodzie pokarmowym ma miejsce krwawienie wewnętrzne.

Inne objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę to utrata apetytu i częste wymioty.

Jeśli u Twojego szczenięcia nie wystąpiły żadne z opisywanych wyżej objawów, wizyta u lekarza prawdopodobnie nie jest wymagana- o ile biegunka nie jest częsta lub nie trwa dłużej niż dwa do trzech dni.

Jak leczyć biegunkę u szczeniaka

Pierwszym i być może najskuteczniejszym leczeniem jest karmienie psa lekkostrawną dietą przez kilka dni. Powinieneś zacząć od podawania małych porcji gotowanego białego ryżu. Jeśli ten pokarm zostanie dobrze przyjęty, do następnego posiłku możesz dodać niewielką ilość gotowanego kurczaka

Taka dieta pomoże uspokoić sytuację w przewodzie pokarmowym i w ciągu jednego dnia powinna powrócić normalna konsystencja kału.

Jeśli Stan szczenięcia się nie poprawia, lub wydaje się pogarszać, jak najszybciej powinieneś zawieźć zwierzę do lekarza. Może on zalecić stosowanie róznych leków, które pomogą psu.

Szczeniętom cierpiącym na regularne biegunki pomóc może specjalna dieta. PURINA® PRO PLAN® Puppy Sensitive Digestion z OPTIDIGEST zawiera specjalne połączenie składników odżywczych wspierających Przewód pokarmowy. Wśród nich są składniki wysoce strawne (jak jaja), które ułatwiają proces trawienia, jak również bentonite (naturalna glinka) wspierająca prawidłową konsystencję kału.

Więcej o diecie dowiedz się tutaj.