Twój ulubieniec, nasza pasja
Twoja opieka nad szczenięciem

Twoja opieka nad szczenięciem

Jak socjalizować Twojego szczeniaka

Pojawienie się szczenięcia w Twoim domu to dla Was obojga ekscytujący czas. Twój szczeniak będzie miał teraz dużo do odkrycia, począwszy od poznawania nowego otoczenia, a skończywszy na zaznajamianiu się z resztą rodziny i innymi zwierzętami domowymi.

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić po przybyciu zwierzaka do domu jest pokazanie mu jego koszyka, zabawek, misek na jedzenie i wodę. Kiedy już poczuje się komfortowo w swoim własnym miejscu w domu, możesz zacząć process jego socjalizacji.

Co to jest socjalizacja szczenięcia?

Socjalizacja Twojego szczeniaka oznacza pomaganie mu w rozwinięciu umiejętności społecznych, tak aby był przyjazny, spokojny i nie odczuwał strachu przed nowymi osobami, zwierzętami i miejscami.

Zanim zabierzesz szczeniaka w jakiekolwiek miejsce, które mogłoby być dla niego hałaśliwe lub nieznane, dobrze jest zacząć jego socjalizację w bezpiecznym, niestresującym otoczeniu, w którym czuje się komfortowo.

Kluczowe dla socjalizacji szczenięcia jest zapoznanie go z członkami rodziny i gośćmi odwiedzającymi dom. Redukowanie strachu przez obcymi na wczesnym etapie będzie sprzyjać większej przyjazności u psa w okresie dorosłości. Podczas zapoznawania się z nowymi osobami po raz pierwszy, zwierzę powinno mieć założoną obrożę i być na smyczy, aby uniemożliwić mu skakanie. Wydaj komendę “siad” i pomóż zwierzęciu pozostać w pozycji siedzącej. Pomoże mu to w zachowaniu spokoju.

Kiedy już poświęciliście nieco czasu na socjalizację szczeniakia w domu, zabieraj go na spacery w wiele różnych miejsc- jak centra handlowe, parki i przyjazne psom kawiarnie. Da mu to możliwość przyzwyczajania się do chodzenia po różnych powierzchniach i odwiedzania nowych, interesujących miejsc. Co najważniejsze, nauczy to Twojego psa, że nieznane nie powinno budzić obaw.

Zapoznawanie Twojego szczeniaka z innymi zwierzętami domowymi

Socjalizacja szczenięcia obejmuje także przyzwyczajanie go do obecności innych zwierząt, ale zapoznając go z nimi zachowaj ostrożność. Zarówno szczeniak, jak i starszy pies podczas pierwszego spotkania powinny być na smyczy.

Zapobiegnie to skakaniu, a także da Ci większą kontrolę, na wypadek niespodziewanego zachowania ktoregoś z psów. Na początku nie zostawiaj ich razem samych.

Przy pierwszym spotkaniu szczenięcia z kotem pomyśl o założeniu w drzwiach przegrody- metalowej lub z siatki- aby umożliwić kotu ucieczkę. To zapoznanie może chwilę potrwać, ale przy odrobinie czasu i cierpliwości, obydwoje mogą wkrotce dobrze czuć się w swoim towarzystwie. Gdy szczeniak przyzwyczai się do kotów na wczesnym etapie życia, będzie prawdopodobnie mniej skłonny do reagowania nadmierną ekscytacją również na obce koty.

Socjalizacja szczenięcia wymagać będzie nieco czasu i cierpliwości, ale przy odpowiedniej pomocy stanie się ufnym, ułożonym i cieszącym się towarzystwem ludzi i innych zwierząt psem.