Twój ulubieniec, nasza pasja
Pies trzymający kawałek arbuza w ustach

Czy psy mogą jeść arbuza?

Arbuz to cudownie orzeźwiający owoc dla ludzi. Ta idealna przekąska schłodzona w lodówce świetnie sprawdza się w ciepłe letnie dni, ale czy nasze psy też mogą cieszyć się tym soczystym owocem? Przeczytaj poniższy poradnik, aby dowiedzieć się, co może jeść pies czy pies może jeść arbuza i czy jedzenie arbuza przynosi korzyści żywieniowe?

Czy Twoja miska z arbuzem jest stale obserwowana przez wścibskie psie oczy? Jeśli Twój pupil chętnie próbuje każdego owocu, który przynosisz do domu, ale jeszcze nigdy nie jadł arbuza, warto sprawdzić, czy pies może go jeść.

Arbuz jest jednym z najbardziej popularnych letnich owoców dla ludzi, ponieważ jest to świetna opcja na orzeźwiającą, szybką i niskokaloryczną przekąskę. Dodatkowo można zblendować kawałki arbuza i zrobić z niego pyszne smoothie. Arbuz jest owocem, który jest jednym z najlepszych elementów zdrowej diety dla nas, ludzi, więc naturalne jest, że chcemy dzielić się tym dobrem z naszymi psimi towarzyszami. Jednak czy mantra „jedz codziennie owoce” dotyczy także naszych psów? Czy na pewno pies może jeść arbuza?

Psy są wszystkożercami, co oznacza, że ich dieta powinna zawierać zarówno mięso, jak i pokarmy roślinne. Jeśli jednak karmisz swojego psiego towarzysza kompletną i zbilansowaną karmą, która powinna zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze, Twój pupil nie będzie potrzebował żadnych dodatkowych owoców czy warzyw, aby utrzymać zdrowie.

Arbuz może być świetnym sposobem na poczęstunek dla Twojego psa, ale ważne jest, aby pamiętać, że wysoka zawartość cukru oznacza, że są one bardziej odpowiednie jako okazjonalny przysmak niż codzienna przyjemność. Tak więc, jeśli tylko podajesz go z umiarem, Twój pies również może się nim cieszyć! Jeśli zastanawiasz się, czy arbuz jest na pewno bezpieczny dla psa, oto kilka informacji, które pomogą Ci zdecydować, czy podawać arbuza pupilowi.

Czy psy mogą jeść arbuza?

Tak, psy mogą jeść arbuzy! Należy jednak podjąć kilka środków ostrożności. Obserwuj uważnie, aby Twój pies nie jadł pestek arbuza. Konieczne jest usunięcie nasion, ponieważ pestki arbuza mogą spowodować zablokowanie jelit, jeśli spożyje się ich zbyt wiele, szczególnie jeśli twój pies jest mniejszej rasy. Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest skórka arbuza. Jej spożycie może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Pokrój arbuza na małe kawałki i podaj psu. Arbuz jest również bogaty w cukier, podobnie jak wiele owoców, co oznacza, że nie powinien być zbyt często podawany naszemu ulubieńcowi, gdyż może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka otyłości i cukrzycy. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój pies pożera arbuza, zawsze pytaj o radę lekarza weterynarii.

Czy arbuz jest dobry dla psów?

Jeśli zastanawiasz się, czy podawać arbuza psu, odpowiedź nie jest taka prosta! Arbuz zawiera 92% wody, więc świetnie sprawdzi się jako przekąska nawadniająca, szczególnie w cieplejsze letnie dni.

Co więcej, te soczyste owoce mają również niską zawartość kalorii i sodu oraz są beztłuszczowe, co czyni je stosunkowo zdrową ucztą dla psa. Jednak arbuz powinien być podawany naszym ulubieńcom tylko okazjonalnie, a nie jako regularny składnik codziennej diety. Cukier zawarty w arbuzie w nadmiarze może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Inną kluczową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że chociaż arbuzy są pełne składników odżywczych, to wszystko, czego potrzebuje Twój pies, powinno znaleźć się w pełnowartościowej i zbilansowanej diecie. Oznacza to, że nie ma potrzeby włączania arbuza jako regularnego dodatku do diety. Czy wspomnieliśmy, że arbuz składa się z potasu i witamin? Podawaj swojemu pupilowi arbuza w dwóch lub trzech kawałkach i obserwuj, jak cieszy się tym orzeźwiającym smakołykiem.

Pamiętaj, aby zachować umiar. Przekarmienie owocami, takimi jak arbuz, może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Nigdy nie podawaj swojemu psu słodyczy, napojów ani lizaków o smaku arbuza! Są one pełne cukru, słodzików i dodatków, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia Twojego ulubieńca.

Jak prawidłowo karmić psa arbuzem?

Zalecamy podawanie psu tylko świeżego arbuza. Zanim podasz owoc swojemu psu, usuń wszystkie nasiona i skórkę, a następnie pokrój miąższ arbuza na małe kostki wielkości kęsa. Podczas podawania owocu, pozwól psu zbadać go nosem i językiem. Wiele psów nie lubi smaku owoców, więc nie zdziw się, jeśli albo odmówią skosztowania owocu, albo go wyplują!

Jeśli kupisz odmianę arbuza bez pestek, pamiętaj o skórce - nadal będzie wymagała usunięcia.