Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
rozpoznawanie objawów ciąży u kota

Rozpoznawanie objawów ciąży u kota

Koty zachodzą w ciążę z łatwością. Do ciąży może dojść za każdym razem, gdy kotka jest w rui, co ma miejsce kilka razy w roku w okresie od wiosny do jesieni. Pamiętaj

Koty zachodzą w ciążę z łatwością. Do ciąży może dojść za każdym razem, gdy kotka jest w rui, co ma miejsce kilka razy w roku w okresie od wiosny do jesieni. Pamiętaj, aby wysterylizować kotkę, jeżeli nie jest kotem hodowlanym i chcesz uniknąć niechcianego potomstwa. Ponieważ w ciągu pierwszych kilku tygodni ciąży u kotki brak jest zewnętrznych jej objawów, nie będziesz widział z początku żadnej różnicy. Jednak po upływie około dwóch do trzech tygodni powinieneś dostrzec objawy wskazujące na ciążę. Każda ciąża, zarówno planowana, jak i nieplanowana, powinna być omówiona z lekarzem weterynarii.

Objawy ciąży

  • Ciężarne kotki nie będą wykazywać objawów rui, chociaż nie gwarantuje to ciąży, jedynie wskazuje na fakt, że miała miejsce owulacja; u kotek może pojawiać się ciąża urojona.
  • Po upływie 15- 18 dni sutki mogą się powiększyć i zaczerwienić.
  • Ciężarna kotka może również od czasu do czasu przechodzić etap nudności. Chociaż może on przybierać formę 'porannych mdłości', ważne jest, abyś skonsultował się z lekarzem weterynarii, jeżeli występuje często, trwale lub kotka pod jakimkolwiek innym względem odbiega od normy i wpływa to na jej apetyt.
  • Twój kot stopniowo przybierze na wadze od jednego do dwóch kilogramów, w zależności od liczby kociąt. Jest to wskaźnik zdecydowanie świadczący o ciąży. Ciąża może być precyzyjnie zdiagnozowana badaniem ultrasonograficznym po upływie zaledwie 15 dni (przez doświadczonego diagnostę), bijące serca widoczne są od 17 dnia, a liczbę kociąt lekarz będzie mógł określić w badaniu rentgenowskim po upływie 40 dni.
  • Brzuch zacznie się powiększać, ale unikaj dotykania go, tak aby nie ryzykować uszkodzenia płodów. Istnieją inne przyczyny powiększenia brzucha, więc ściśle obserwuj swojego kota pod kątem ewentualnych objawów chorobowych, a jeżeli coś Cię martwi, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
  • Zachowanie Twojego kota może stać się 'matczyne' i może zacząć ona dużo mruczeć. W późniejszym okresie ciąży niektóre kotki wykazują również skłonność do zwiększonego apetytu lub wręcz przeciwnie mogą mieć problem z jedzeniem.
  • Dla ustalenia ciąży lekarz weterynarii może wykonać badania poziomu hormonów.

Oznaki zbliżającego się porodu

  • Gdy zbliża się moment porodu, kotka może odmówić jedzenia, zachowywać się niespokojnie i może zacząć szukać odpowiedniego, spokojnego miejsca, w którym urodzi. Jeżeli masz wątpliwości, przedyskutuj zachowanie swojego kota z lekarzem weterynarii.
  • Pierwszym objawem porodu jest spadek temperatury ciała kotki do około 37,8 C, co może mieć miejsce w okresie 12 godzin poprzedzających poród. Jeżeli jednak pomiar temperatury jest dla kotki stresujący, nie wykonuj go.
  • Kotka może miauczeć i wydawać się pobudzona, przez cały czas się myjąc.
  • Powinieneś następnie dostrzec skurcze brzucha i wypływ z pochwy, po czym pojawi się pierwszy kociak! Jeżeli wypływ jest silny i ma barwę czarną lub krwistą, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii.
  • Zawsze, gdy martwi Cię stan Twojego kota podczas porodu, konsultuj się z lekarzem weterynarii lub poproś go o asystowanie w tym ważnym dla Ciebie i Twojego kota momencie.

Przeciętna kocia ciąża trwa od 63 do 67 dni, ale czas ten może się wahać od 61 do aż 72 dni i trudne może być określenie dokładnego czasu jej trwania, gdyż koty mogą kopulować kilkukrotnie. Jeżeli podejrzewasz ciążę u Twojej kotki, powinieneś zabrać przyszłą matkę do lekarza weterynarii w celu jej potwierdzenia. Podczas wizyty lekarz powinien mieć możliwość doradzenia Ci w kwestii żywienia i opieki nad matką i kociętami. Jeżeli ciąża jest nieplanowana, zabierz kotkę do lekarza jak najszybciej, ponieważ możliwe jest jej wysterylizowanie podczas ciąży. Oczywiście jeżeli nie chcesz, aby Twój kot zaszedł w ciążę, poddaj go sterylizacji jak najwcześniej.