Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Pro Plan logo
Rudy kot na kolanach właściciela.

Opieka nad starszym kotem

2 minuta czytania
Pro Plan logo
Od Pro Plan

Chociaż kot od ukończenia siódmego roku życia uważany jest za starszego, nie ma powodu dla którego nie miałby cieszyć się najwyższej jakości życiem przez jeszcze wiele lat od tego momentu.

Tak naprawdę przeciętna długość życia wynosi obecnie powyżej 14 lat, co oznacza, że wiele kotów przez ponad 50% swojego życia będzie zwierzętami starszymi. Artykuł ten omawia skutki starzenia się kotów- i niektóre najważniejsze sposoby, w jakie możesz pomóc swojemu starzejącemu się zwierzęciu pozostać w swietnej kondycji jak najdłużej.

Ile lat ma Twój kot w ludzkich latach?

Wiek kota Ekwiwalent u człowieka
7 - 44 12 - 64 17 - 84
8 - 48 13 - 68 18 - 88
9 - 52 14 - 72 19 - 92
10 - 56 15 - 76 20 - 96
11 - 60 16 - 80 21 - 100

Skutki starzenia się u kotów

Gdy Twój kot będzie się starzał, zaczniesz dostrzegać pewne oznaki tego procesu wymienione poniżej. Tak jak u ludzi, oznaki te będą stawać się bardziej zauważalnewraz z upływem czasu.

  • Mniejsza aktywność.
  • Mniejsza chęć wychodzenia z domu.
  • Dłuższe okresy snu.
  • Słabsza odporność.
  • Zmniejszony apetyt lub wybredność.
  • Mniejsza chęć do zabawy.
  • Bardziej nasilona wokalizacja.
  • Rzadsza pielęgnacja sierści.

Utrzymywanie starzejącego się kota w dobrym zdrowiu

Gdy kot naturalnie, wraz z wiekiem, staje się powolniejszy, ważniejsze staje się dla właściciela pomóc mu w pozostaniu aktywnym fizycznie i umysłowo.

Regularna zabawa to jeden z najlepszych sposobów do osiągnięcia tego celu. Wykorzystując zabawki, takie jak myszka z kocimiętką, czy wędka, możesz utrzymać w odpowiedniej kondycji mięśnie, stawy i refleks swojego kota. Pomożesz również utrzymać jego mózg w stanie pobudzenia i sprawności.

Również zabawki na smakołyki to świetny sposób na pobudzenie aktywności fizycznej i umysłowej. Ponieważ kot musi bardziej się napracować w celu otrzymania smakołyku, mogą również pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, gdy aktywność kota zaczyna spadać wraz z wiekiem.

Jak może pomóc żywienie?

Ponieważ ciało i tryb życia zaczynają się zmieniać z wiekiem, zmieniają się także potrzeby żywieniowe kotów. Specjalnie opracowane karmy, takie jak PURINA® ONE® SENIOR 7+, moga pomóc stawić czoło wyzwaniom związanym ze starzeniem się i w utrzymaniu starszych kotów w optymalnej kondycji.