Opieka nad psami pasterskimi

Psy pasterskie- znane też jako psy stróżujące są niezależne, spokojne i wytrzymałe. Kochają każdą pogodę i będą mieć oko na ciebie i twoją rodzinę, gdziekolwiek jesteście.
Opieka nad psami pasterskimi
Opieka nad psami pasterskimi
Opieka nad psami pasterskimi

Do typowych ras w tej grupie pasterskich psów należą:


Owczarek Podhalański

Owczarek Kaukaski

Pirenejski pies górski

Anatolian

Leonberger

Jeśli twój pies należy do grupy dużych psów pasterskich

Jest dość niezależny i lubi leżeć przy drzwiach, wejściach do domu i z daleka obserwować swoją rodzinę. Pies ten niezbyt chętnie biega czy rzuca się w pogoń oraz bawi się zabawkami czy przynosi piłki przez dłuższy czas. Lubi gryzienie, ale zapewne woli to robić w spokoju i z daleka od rodziny, ciesząc się ze smakołyków w samotności. Jeśli masz psa pasterskiego, jest on duży, silny i zapewne ma gęsta podwójną sierść, która chroni go przed złą pogodą. W upalne dni, twój pies jest zwykle śpiący i woli leżeć w cieniu niż się za bardzo ruszać. Jego sylwetka jest określana jako masywna – misiowata, co przekłada się na linię karm dostoswanych dla psów ras dużych typu Robust.Spacery i zabawa z psami pasterskimi

Ruchowe potrzeby psa pasterskiego leżą u podstaw ich ciekawego pochodzenia jako typowego pracującego psa wiejskiego. Psy pasterskie były hodowane do całorocznej ochrony żywego inwentarza. Psy pasterskie kochają otwarte przestrzenie i z przyjemnością zaryzykują wyprawę w najbardziej odkryte miejsca nawet w najcięższych warunkach, co oznacza, że zima nie stanowi dla psa pasterskiego problemu. Zimna i mokra pogoda nie powstrzyma twojego psiego przyjaciela przed wyjściem na dwór by patrolować ogród czy po prostu leżeć i obserwować otaczający go świat.


Twój pies pasterski jest bardzo wytrzymały i lubi długie wspólne spacery, zwłaszcza w młodym wieku. Między spacerami pies często będzie chciał spędzać czas spacerując i węsząc po ogrodzie, ale niech cię to nie zwiedzie – zawsze będzie czujny mając na oku, gdzie jest jego rodzinne „stado”.


Psy pasterskie są szczęśliwsze, gdy mają dużo przestrzeni, więc im większy ogród tym lepiej.

Spacery z psem


Pies pasterski jest z natury niezależny, hodowany do ochrony trzody przed drapieżnikami i złodziejami w górskich rejonach. W przeciwieństwie do pasterskich psów zaganiających takich jak collie, które ściśle współpracują z przewodnikiem, psy pasterskie były często pozostawiane same ze swoim stadem. Dlatego twój pies zwykle chętnie zajmuje się sobą i zachowuje się spokojnie pozostawiony sam w domu – to jego obowiązek stróżować!

Wiele pracujących psów pasterskich zazwyczaj same musiały znaleźć sobie pożywienie w ciągu dnia, polując na małe ofiary i żerując na padlinie. Za to psy dostawały chleb pokruszony z mlekiem i ser owczy od pasterza. Jak więc zaspokoić potrzeby swojego psa w podobny sposób?
Zostawienie dla psa w ogrodzie twardych i bezpiecznych zabawek ze smaczkami, aby ten znalazł je w trakcie obchodu, to dobry sposób na urozmaicenie jego dnia i podobne do zadań, które miałby jako pies pracujący. Znalezienie i opróżnienie zabawki ze smakołyków przez psa będzie stymulować umiejętności przetrwania i ćwiczyć fizyczną zręczność. Z powodu spokojnego temperamentu i umiłowaniu samodzielnej zabawy, można śmiało powiedzieć, że psy pasterskie to najstateczniejsza rasa na świecie.

Zabawa z psem

Ze względu na swoją niezależną naturę psy pasterskie nie są wymagające pod względem wspólnej zabawy tak jak inne rasy, ale to nie oznacza, że nie lubi się pobawić. Gdy jest szczenięciem cała rodzina powinna bawić się z nim i szkolić. Pomoże mu to nawiązać silną więź ze wszystkimi. W wieku dojrzałym pies stanie się nieco mniej skory do zabaw, ale niech cię to nie martwi, bo to nic niezwykłego.

Młody lub aktywny pies pasterski może polubić zabawę w chowanego z jednym członkiem jego rodzinnej grupy. Jeśli masz dwa lub więcej psów pasterskich, chętnie będą ganiać się razem, zwłaszcza gdy są młode- to dla nich świetna zabawa, a dla nas wspaniała rozrywka!

Więź emocjonalna psa

Psy pasterskie już w młodym wieku nawiązują bliską więź ze swoją rodziną i naturalnie się nią opiekują. Zawsze możesz na nich polegać. Nie martw się jednak, jeśli nie jest to zauważalne gołym okiem. W przeciwieństwie do innych psów, psy pasterskie nie okazują swojej miłości i oddania merdając ogonem czy przynosząc kapcie. Zamiast tego, okazują to na swój sposób- na przykład psy pasterskie są czujne na jakikolwiek hałas i bronią was przed potencjalnym zagrożeniem. To dlatego, że hodowano je jako psy stróżujące, które miały ostrzegać przed niebezpieczeństwem. Ponieważ są częścią rodziny, zwykle wolą obserwować same wszystko gdzieś z bezpiecznej odległości i mieć pewność, że wszyscy są bezpieczni, niż być w samym centrum razem z rodziną.

Umieść kilka wygodnych posłań lub mat do odpoczynku dla psa w strategicznych miejscach w domu i ogrodzie, najlepiej w miejscach, gdzie psy mogą mieć oko na wejścia, bramy, drzwi i ludzi.

Szkolenie psa

Psy pasterskie mają pilnowanie w genach mogą być nieufne wobec obcych ludzi i zwierząt, dlatego też bardzo ważnym aspektem w szkoleniu psów pasterskich, jest ich jak najwcześniejsza socjalizacja. To, powiązane z ich wielkością i siłą, oznacza, że należy w szczególności zadbać o to by pies czuł się bezpiecznie wśród innych ludzi i zwierząt. Podstawowe szkolenie z posłuszeństwa u psa pasterskiego, zwłaszcza komenda odwołania jest ważna, gdy pies chodzi bez smyczy, na wypadek bliskiego spotkania z czymś co może wzbudzić potrzebę interwencji. Ty możesz niekoniecznie uznać coś za niebezpieczne, ale twój wierny pies automatycznie będzie chciał wkroczyć do akcji!


Psy pasterskie są zwykle ciche, ale gdy pracują jako psy pilnujące będą zachowywać się głośno i groźnie szczekać by odstraszyć potencjalnych drapieżników i ostrzec ofiarę – dlatego są świetnymi psami stróżującymi. W dzisiejszych domach, jako stróż, będą po prostu szczekać na ludzi mijających dom, co może oznaczać, że nie bardzo nadają się do mieszkania w bloku, gdzie jest dużo sąsiadów. Szkolenie psa pasterskiego w domu pomoże nauczyć psa być cicho po zaledwie jednym szczeknięciu. Jeśli nauczysz psa szczekania na komendę, zachęcisz do robienia tego o odpowiedniej porze i w konkretnych warunkach, pies polubi szczekanie na spacerze, kiedy jest to dogodne dla was obojga. Dzięki nauczeniu psa szczekania i przestawania szczekać na komendę, będziesz mógł z łatwością go uciszyć, gdy ten będzie szczekać o nieodpowiedniej porze.

Jeśli twój pies przez jakiś czas pozostaje sam w domu, wcześniej zapewnij mu odpowiedni spacer i coś do robienia, by się nie frustrował. Znudzony pies może sam znaleźć sobie rozrywkę – w postaci destruktywnego zachowania, szczekania czy prób ucieczki poprzez drapanie i gryzienie drzwi. Zostawienie w pokoju lub budzie odpowiedniej zabawki dla psa wypełnionej smaczkami sprawi, że chętniej utnie sobie drzemkę na kilka godzin, i nie będzie sprawiał kłopotów.

Psy pasterskie zwykle zaakceptują każdego członka rodziny, z którym się wychowują – w tym koty, inne psy czy żywy inwentarz, którego mają pilnować. Zwykle są tolerancyjne również dla obcych odpowiednio im przedstawionych przez członków rodziny, ale będą gonić kota, dlatego też uczenie psa od małego komendy odwołania jest istotne.

Żywienie psa pasterskiego

Wiele psów z tej grupy hodowano jako psy pracujące, więc musiały być wytrzymałe i w razie potrzeby same o siebie zadbać– na przykład, polując na króliki lub inne małe ofiary, czy żerować na padlinie by przetrwać. Pomysłowość w sposobie podawania codziennej dawki karmy uaktywni u psa jego instynkt szukania, jak również będzie on bardziej zajęty niż gdyby dostawał zwyczajną miskę karmy dwa razy dziennie.

Jedną trzecią dziennej dawki suchej karmy rozsyp w macie węchowej, by pies mógł z radością ją wyniuchać. Kolejną część jedzenia umieść w zabawkach na smaczki i pozwól psu je odnaleźć. Pozostałą cześć karmy podziel na dwa posiłki i podawaj psu w misce dwa razy dziennie, dzięki czemu nadal będzie cię traktować jak swojego żywiciela. 
Jeśli karmisz psa mokrą karmą, podczas szkolenia wykorzystaj bardziej poręczne przekąski jako nagrodę, ale pamiętaj, by przy obliczaniu dziennego zapotrzebowania na pożywienie dodać je do kalkulacji.

Psa należy karmić co najmniej 2 razy dziennie. Główny posiłek powinien stanowić połowę dziennej dawki karmy, drugą połowę podziel na 4-5 małe porcje i ukryj je gdzieś, by pies musiał ich aktywnie szukać. Duże owczarki stróżujące, należą do psów ras olbrzymich które mają także wyjątkowo duże potrzeby na pokarm. Przeciętnie średnio pies ważący około 40 kg będzie jadł około 0,5 kg suchej karmy dziennie, podczas gdy 70 kg olbrzym nawet 0,7kg. Jeśli zdecydujesz się na karmienie karmą mokrą (puszkami), to orientacyjnie ich ilość będzie prawie 3.krotnie większa, czyli pomiędzy 2-3,2 kg karmy w puszkach (5-8 puszek 400g dziennie). Pamiętaj, aby kosze na śmieci były zabezpieczone ciężkimi lub zamykanymi pokrywkami, aby twój pies nie mógł się do nich włamać i najeść się resztkami, które z pewnością wydadzą się mu atrakcyjne, a przez nie może się rozchorować.

Aby utrzymać psa pasterskiego w dobrym zdrowiu, postępuj zgodnie z instrukcjami karmienia dostępnymi na opakowaniu psiej karmy. Duże psy stróżujące mają tendencję do tycia, także przez to, że mają nieco wolniejszy metabolizm niż duże psy o budowie atletycznej. Nie martw się, jeśli po rozsypaniu części karmy do szukania, pozostała część porcji wyda ci się mała. Jeśli pies jest na zbilansowanej diecie i otrzymuje jej dzienne zapotrzebowanie, dostarczasz mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym będzie najedzony i w dobrej kondycji.

Aby twój pies pasterski był szczęśliwy wystarczy tylko pamiętać o zaspokojeniu jego konkretnych potrzeb- dzięki temu będzie zadowolony, kochający i pójdzie za tobą wszędzie!