Jenifer

Technical Communication Manager and Veterinarian @Purina

Jenifer

NAUKA

Czytaj więcej >

Karma sucha dla kota - dobra czy zła?

Dostępne dane naukowe pokazują, że koty jedzące suchą karmę mają niższe pobranie wody, niż koty karmione karmą mokrą. Mimo to u większości kotów karmionych karmą suchą, nie powstają kamienie moczowe. W niektórych przypadkach, gdy kot ma predyspozycje do chorób układu moczowego, karmienie suchą karmą, może mieć potencjalny wpływ na rozwój choroby.


Choroby dolnych dróg moczowych (LUTD, lower urinary tract disease) to grupa chorób związanych z dolnymi drogami moczowowymi (pęcherza i cewki moczowej), z których wszystkie powodują podobne objawy kliniczne u psów i kotów. Najczęstszymi przyczynamiLUTD są  idiopatyczne zapalenie pęcherza u kotów i infekcje bakteryjne u psów. Kamienie moczowe są również zazwyczaj obserwowane, chociaż nie są najczęstszym problemem. Badania pokazują, że dieta oparta na suchej karmie, nie jest główną przyczyną żadnego z tych problemów. W rzeczywistości otyłość i stres są głównymi czynnikami, które może zwiększać ryzyko chorób dróg moczowych u zwierząt domowych.

Zdrowe zwierzęta karmione suchą karmą nawadniają się poprzez picie odpowiednich ilości wody. Aczkolwiek, koty ogólnie słabo piją. Ich przodkowie mieszkali na pustyniach Bliskiego Wschodu i pomimo tego, że u dzisiejszych kotów domowych trudno się doszukać kotów dzikich, wciąż dzielą z nimi niektóre z atawistycznych cech. Oprócz tego istnieją rasy, które są szczególnie predysponowane do powstawania kamieni moczowych. W takich przypadkach dieta odgrywa kluczową rolę, ponieważ może regulować zawartość i stężenie minerałów oraz innych substancji w oczu, co utrudnia powstawanie kamieni. W Purina oferujemy suche karmy opracowane, aby pomóc w żywieniu kotów z chorobami dolnych dróg moczowych (np. PURINA PROPLAN VETERINARY DIETS UR), a także profilaktycznie i po wyleczeniu jak PURINA PRO PLAN Sterilised. Najlepszą strategię żywienia Twojego zwierzaka pomoże wybrać Ci Twój lekarz weterynarii.

Podsumowując, chociaż mokra karma bywa uważana za idealną opcję pomocy w radzeniu sobie z chorobami dróg moczowych, czasem karma sucha jest równie dobrą alternatywą do rozważenia. Co więcej, pełnoporcjowa i zbilansowana dieta oparta na suchej karmie, może być idealną opcją u kotów i psów, które nie są predysponowane do LUTD lub u których nie zauważono żadnych z pierwotnych przyczyn predysponujących.

Czy to prawda, że sucha karma wywołuje choroby układu moczowego?