Owczarek Belgijski Lakenois

Belgian Shepherd Dog Laekenois

Owczarek belgijski laekenois jest średniej wielkości/dużym psem, o kosmatej sierści i masywnej budowie ciała. Jego odporna na warunki pogodowe sierść może mieć umaszczenie rude ze śladami czarnego nalotu, głównie na pysku i ogonie. Dorosły pies osiąga wysokość 61-66 cm a suka 56-61. Ważą między 27,5-28,5 kg.

 • Pies odpowiedni dla doświadczonych właścicieli
 • Wymagana szeroka wiedza
 • Lubi energiczne spacery
 • Może spacerować ponad dwie godziny dziennie
 • Duży pies
 • Wymaga czesania co drugi dzień
 • Rasa normalnie alergizująca
 • Szczekliwy i głośny pies
 • Pies stróżujący. Szczeka i ostrzega
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Pochodzenie

Owczarek belgijski występuje w czterech odmianach: laekenois, tervueren, groenendael i malinois, których nazwy pochodzą od regionów Belgii w których zostały wyhodowane. Laekenois to najrzadsza z czterech odmian. Początkowo używany do pasania trzody i pilnowania pól lnu, gdzie w słońcu i deszczu rozkładano wartościowe materiały. Jego sierść jest szorstka i lekko falista, to idealny pies do pracy na zewnątrz w każdej pogodzie. Obecnie te owczarki są wykorzystywane do pracy w wojsku i policji.

Osobowość

Owczarek belgijski laekenois jest wiernym kompanem, nie lubi przebywać z dala od właścicieli, woli towarzyszyć im we wszystkim co robią. Okazuje właścicielom wiele czułości, broni swojego domu i rodziny, instynkt obronny pojawia się samoistnie, nie trzeba zachęcać psa do takich zachowań. Jak inne psy stróżuje, także laekenois wymaga wczesnej socjalizacji, zwłaszcza że może wchodzić w konflikt z innymi psami, jeśli nie miał wczesnych, pozytywnych doświadczeń z tym związanych.

Zdrowie

Jak wiele innych ras, owczarki belgijskie cierpią na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Ćwiczenia

Te owczarki potrzebują co najmniej dwóch godzin ruchu dziennie oraz odpowiedniej stymulacji umysłowej. Szybko się uczą, doskonale radzą sobie w psich dyscyplinach sportowych takich jak agility czy obedience. Są aktywne i nie nadają się do domów, w których będą zostawiane na cały dzień.

Odżywianie

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin.

Czesanie

Owczarek belgijski laekenois ma szorstką, falistą sierść, która nie powinna się kręcić. Długość jego włosia wynosi 6 cm. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, wystarczy raz w tygodniu wyszczotkować sierść.

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.