Owczarek Belgijski Groenendael

Belgian Shepherd Dog Groenendael

Groenendael to średniej wielkości pies o długiej sierści i solidnej budowie ciała. Często jest mylony z owczarkiem niemieckim, ale jest wyższy, szczuplejszy, ma mniejszą głowę a jego ruchy są bardziej dynamiczne. Umaszczenie jest czarne. Dorosły pies osiąga wzrost 61-66 cm a suka 56-61 cm. Waga oscyluje w granicach 27,5 - 28,5 kg.

 • Pies odpowiedni dla doświadczonych właścicieli
 • Wymagana szeroka wiedza
 • Lubi energiczne spacery
 • Może spacerować ponad dwie godziny dziennie
 • Duży pies
 • Wymaga czesania co drugi dzień
 • Rasa normalnie alergizująca
 • Szczekliwy i głośny pies
 • Pies stróżujący. Szczeka i ostrzega
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Pochodzenie

Owczarek belgijski występuje w czterech odmianach: groenendael, tervueren, malinois i laekenois, których nazwy pochodzą od regionów Belgii w których zostały wyhodowane. Te pracowite psy były znane już w średniowieczu. W 1890 roku profesor belgijskiej Wyższej Szkoły Weterynaryjnej ustalił standardy dla wszystkich odmian owczarka belgijskiego. Psy były do siebie podobne, różniły się jedynie rodzajem sierści. Kolejnym krokiem była reprodukcja psów według wytycznych dla danej odmiany. Groenendael powstał w wyniku skrzyżowania czarnej suki belgijskiego psa pasterskiego z innym czarnym psem pasterskim. Ich miot zapoczątkował tę odmianę owczarka belgijskiego.

Osobowość

Groenendael jest oddany i przywiązany do właściciela i chce mu towarzyszyć we wszystkim. W niektórych sytuacjach może w nim odzywać się instynkt psa stróżującego. Bronią domu i rodziny, nie zaleca się prowokowania do obrony w wieku szczenięcym, ponieważ może agresywnie bronić właściciela w codziennych sytuacjach. Wymagana socjalizacja.

Zdrowie

Jak wiele innych ras, wszystkie odmiany owczarka belgijskiego mogą cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Ćwiczenia

Wymaga co najmniej dwóch godzin aktywności ruchowej dziennie. Doskonale radzą w sobie w dyscyplinach agility i obedience. Groenendael jest bardzo aktywnym psem dlatego nie jest odpowiednią rasą dla osób długo przebywających poza domem.

Odżywianie

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin.

Czesanie

Długowłosa szata wymaga czesania kilka razy w tygodniu. Składa się z długiej, prostej i gęstej warstwy wierzchniej oraz bardzo gęstego podszerstka. Pies ma dłuższą sierść niż suka oraz bujniejsze owłosienie wokół szyi.

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.