Bearded Collie

Bearded Collie
To szczupły i aktywny pies średniej wielkości z długą, szorstką, kudłatą okrywą włosową z naturalnym przedziałkiem. Umaszczenie jest czarne, błękitne, płowe wpadające w czerwone, piaskowo-szare, we wszystkich odcieniach szarości, brązowe i piaskowe z białymi znaczeniami lub bez. Pies osiąga wzrost 53-56 cm a suka 51-53 oraz wagę 18-28 kg.
 • Pies odpowiedni dla właścicieli z pewnym doświadczeniem
 • Wymagana szersza wiedza
 • Lubi energiczne spacery
 • Może spacerować ponad dwie godziny dziennie
 • Pies średniej wielkości
 • Mało się ślini
 • Wymaga czesania codziennie
 • Rasa normalnie alergizująca
 • Szczekliwy i głośny pies
 • Pies stróżujący. Szczeka i ostrzega
 • Świetnie odnajduje się wśród innych zwierząt domowych
 • Pies rodzinny

Pochodzenie

Pieszczotliwie zwany beardie został wyhodowany w Szkocji, pochodzi ze skrzyżowania owczarka staro angielskiego z, prawdopodobnie pochodzącym z Polski, owczarkiem nizinnym i węgierskim psem pasterskim. Uważa się, że początkowo istniały dwie odmiany bearded colllie - mała, drobnokoścista używana na wyżynach oraz grubokoścista o czarnym umaszczeniu używana na terenach nizinnych. Współczesny bearded collie ma być mieszanką obu odmian. Termin collie oznacza w języku szkockim psa pasterskiego.

Osobowość

Bearded collie jest czujny, chętnie się uczy i lubi towarzystwo człowieka. Jest łagodny i chętnie uczestniczy w życiu rodziny, dobrze współżyje z innymi psami i zwierzętami w domu. Obcych wita z radością, dużo przy tym szczekając, ale jest do nich przyjaźnie nastawiony.

Zdrowie

Jak w przypadku innych ras, bearded collie mogą cierpieć na dysplazję łokci i stawów biodrowych (zmiany zwyrodnieniowe stawów są bolesne i mogą doprowadzić do problemów z poruszaniem się) oraz na dziedziczne choroby oczu. Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Ćwiczenia

Bearded collie jest aktywny i potrzebuje co najmniej godzinę aktywności ruchowej dziennie. Uwielbia zabawy, dobrze sobie radzi w psich sportach takich jak agility, obedience czy tropienie.

Odżywianie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Czesanie

Pielęgnacja w przypadku bearded collie jest bardzo wymagająca. Zaleca się codzienne szczotkowanie. Należy przy tym podnieść wierzchnią warstwę sierści, żeby dostać się również do skóry. Samo czesanie okrywy włosowej to za mało. Żeby zapobiec filcowaniu należy dokładnie rozczesać włosy warstwa po warstwie, najlepiej szczotką z metalowymi igłami. Linienie u odpowiednio pielęgnowanego psa nie jest problematyczne.

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.