POJAWIENIE SIĘ SZCZENIAKA W DOMU
Szczenięta są z natury ciekawe i mogą popadać w różnego rodzaju kłopoty, dlatego bardzo ważne jest zaplanowanie z wyprzedzeniem ich przybycia do nowego domu. Upewnij się, że wiesz co będzie Wam potrzebne oraz sprawdź, czy Twój dom jest odpowiednio przystosowany.
POZNANIE SIĘ
Spraw by poczuł się jak w domu: Stwórz osobną przestrzeń dla Twojego szczenięcia, z jego zabawkami, kojcem, miskami z pokarmem i wodą. Zapoznaj szczeniaka z jego miejscem, jak tylko pojawi się w nowym domu.
POZNANIE SIĘ
Zachowaj spokój podczas poznawania się: Przedstaw szczeniaka stopniowo dzieciom, ale zawsze pod nadzorem dorosłych członków rodziny. Pierwsze spotkanie powinno być krótkie, ważne jest jednak aby od razu uświadomić dzieciom jak ważne jest łagodne podejście we wzajemnych kontaktach, zachowanie spokoju i ciszy - bez nagłych ruchów.
POZNANIE SIĘ
Zapoznanie z kotem: Gdy przedstawiasz nowego psa Twojemu kotu, ustaw wzdłuż drzwi dzielącą ich ściankę z siatki lub ogrodzenie. W ten sposób będą mogli poznać się wzajemnie, ale jeśli Twój kot zdecyduje się uciec, zrobi to bez przeszkód.
POZNANIE SIĘ
Poznawanie innych psów: Przedstawienie nowego szczeniaka, starszemu psu, powinno odbyć się na neutralnym gruncie, np.: w parku, utrzymując oba psy na smyczy. Jeśli psy poznają się w domu, ustaw między nimi bramkę bezpieczeństwa (taką jak dla dzieci). Usuń z otoczenia zabawki i przysmaki, aby uniknąć rywalizacji o nie. Nadzoruj wszystkie interakcje, dopóki upewnisz się, że oba psy czują się ze sobą swobodnie.
POZNANIE SIĘ
Wskazówki dla gości:  Poznawanie gości to ważna część socjalizacji Twojego szczenięcia. Poproś gości, aby ignorowali skakanie i zwracali na szczeniaka uwagę, tylko wtedy, gdy utrzymuje pozycję siedzącą podczas powitania. Zawsze nagradzaj szczeniaka za dobre zachowanie; przekąski są wtedy bardzo pomocne i ale chwalenie to również dobra alternatywa.
POZNANIE SIĘ
Zabezpieczenie miejsca: Trzymaj szczeniaka w bezpiecznym miejscu w domu. Upewnij się, że drzwi i okna są zamknięte.
POZNANIE SIĘ
Świadomość wysokości: Nie pozwól szczenięciu zbliżać się do balkonów, otwartych platform lub wysokich rusztowań 
POZNANIE SIĘ
Ukryj niebezpieczeństwa: Upewnij się, że niebezpieczne przedmioty, tj. produkty do sprzątania, farba, naftalina i produkty do zwalczania szkodników, wszystkie są bezpiecznie zamknięte i niedostępne dla szczeniaka.
POZNANIE SIĘ
Chroń go przed roślinami: Usuń z otoczenia trujące rośliny doniczkowe lub umieść je na podwieszeniu, niedostępne dla szczeniaka.
POZNANIE SIĘ
Bezpieczna toaleta: Zawsze miej pewność, że deska klozetowa jest opuszczona, aby Twój szczeniak nie połknął żadnych szkodliwych detergentów.
POZNANIE SIĘ
Uporządkuj okablowanie: Odłącz, usuń lub zakryj wszelkie przewody elektryczne w otoczeniu Twojego szczenięcia.
POZNANIE SIĘ
Przechowywanie drobiazgów: Ukryj wszystkie małe lub ostre przedmioty - tj. guziki, igły, sznurki, gwoździe, metalowe puszki z przykrywką - wszystko czym Twój szczeniak może się zadławić lub skaleczyć.
POZNANIE SIĘ
Schowaj Twoje torby: Wszystkie plastikowe torby trzymaj niedostępne dla szczeniaka.
POZNANIE SIĘ
Wyznaczenie autorytetu: Ustalcie Twoją rolę jako lidera, aby wyznaczyć czytelne zasady i oczekiwania wobec szczenięcia. Spójność i pozytywne wspieranie pożądanych zachowań są ważne podczas szkolenia, gdyż pomogą Twojemu szczeniakowi rozumienie i podążanie za instrukcjami.
POZNANIE SIĘ
Nie komplikuj: Aby szkolenie było łatwiejsze, a zasady lepiej zrozumiałe dla Twojego szczenięcia, wydawaj mu proste instrukcje i wprowadzaj je stopniowo.
POZNANIE SIĘ
Wykorzystuj zapewnienia, nie gniew: Bądź łagodny, ale stanowczy i nigdy nie karaj swojego szczenięcia.
POZNANIE SIĘ
Bądź konsekwentny: Upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny stosują te same zasady i pamiętaj, aby chwalić i nagradzać szczeniaka za każde poprawnie wykonane polecenie.
POZNANIE SIĘ
Zachowaj ograniczenia: Gdy pozostawiasz szczeniaka lub nowego psa samego w domu, trzymaj go w ograniczonej przestrzeni, np.: ogrodzonego. Na spacerach, wyprowadzaj na smyczy.
POZNANIE SIĘ
Nauka przychodzenia na komendę: Pamiętaj, jak niezwykle ważne dla bezpieczeństwa i dyscypliny jest nauczenie nowego psa reagowania na komendy, jego imię i przychodzenie na zwołanie.
POZNANIE SIĘ
Bądź twardy: Przy wydawaniu komend, wypowiadaj je tylko raz i upewnij się, że otrzymujesz pożądaną reakcję.
POZNANIE SIĘ
Skup się na pozytywach: Zawsze nagradzaj dobre zachowanie chwaleniem, a czasami przysmakiem.
POZNANIE SIĘ
Zachowaj spokój: Nigdy nie bij i nie strasz psa jeśli sprzeciwi się Tobie.
POZNANIE SIĘ
Nauka załatwiania potrzeb: Zabieraj szczeniaka zawsze w to samo miejsce na dworze, aby mógł załatwić swoje potrzeby. Powtarzaj słowa kluczowe np.: "siku siku" i nagradzaj za odpowiednie reakcje. Nie karć go, jeśli zdąży się wypadek w domu, ale pokaż szczenięciu to miejsce i powiedz niskim głosem stanowcze "nie". Jeszcze lepiej, jeśli przyłapiesz szczeniaka na gorącym uczynku i powiesz stanowcze "nie!". Możesz próbować ustalić, ile razy dziennie należy wyprowadzać psa na dwór, by się załatwił, poprzez dodanie 1 do jego wieku w miesiącach (na maksimum 8 godzin), np.: 2-miesięczny szczeniak będzie potrzebował załatwić się min. co 3 godziny).
POZNANIE SIĘ
Being sociable: Get your puppy to interact with a variety of noises, environments, people (adults, kids and family members as well as friends and strangers) so they feel comfortable with new experiences. The best period for socialisation is between 12 - 16 weeks.
POZNANIE SIĘ
Staying active: Dogs need daily exercise and lots of play to help build the bond between you and your new pet.
POZNANIE SIĘ
Being hands on: Get your puppy used to being handled while they're young. Examine their teeth, ears, body and paws when they're relaxed, offering plenty of praise and tiny food rewards. This will prepare them for future trips to the vet or groomers.
POZNANIE SIĘ
Watching and learning: Get to know your dog's appearance and behaviour when they're healthy so you can spot any signs of illness or injury.
POZNANIE SIĘ
Preventing teething troubles: While your puppy's teething, you need to make sure they've got safe chew toys so they don't take their stress out on you or your furniture.
POZNANIE SIĘ
Separating sensibly: It's important to get your puppy used to being left alone so start by letting them spend short periods of time in their crate while you're still at home and praise them when they're quiet. They might like a safe toy as company or the radio on for security.