Ćwiczenie Twojego zwierzaka to świetny sposób dla Was na wartościowe spędzanie wspólnego czasu i wzmacnianie łączącej Was więzi. Oprócz kontrolowania masy ciała psa i pomocy w osiągnięciu przez niego idealnej kondycji sylwetki, rozwijania siły i utrzymania silnego układu krwionośnego i odpornościowego. Także Tobie ćwiczenia te pomogą osiągnąć dokładnie to samo!

Urozmaicanie Waszego programu ćwiczeń

Pomaganie psu w utrzymaniu dobrej kondycji nie powinno być nigdy dla żadnego z Was nieprzyjemnym obowiązkiem. Ćwiczenia powinny być zabawne i urozmaicone - i nie muszą mieć jedynie formy długich, czasochłonnych spacerów. W każdym razie, jeżeli będziesz trzymać się tego samego schematu każdego dnia, Twój pies może być znudzony tak samo jak Ty. Regularnie zmieniaj trasę Waszego spaceru i staraj się wplatać w niego trochę zabaw i wyzwań. Ale z niczym nie przesadzaj i upewnij się, że program jest dopasowany zarówno do Ciebie, jak i psa.

Jeżeli Twój pies ma więcej energii od Ciebie, baw się z nim w przynoszenie piłki lub dysku. Aktywność ta będzie stanowić ćwiczenie, które będzie zarówno wyzwaniem jak i zabawą dla Twojego psa, a Ty nie będziesz wyczerpany. Dla większości szczeniąt i młodych psów szczególnie rozwijająca jest zabawa w aportowanie, gdyż pozwala wzmacniać komendę przywołania. Jeśli tylko otrzymywać będą pozytywne wzmocnienie w formie przytulania i poklepywania (unikaj stosowania smakołyków w zbyt dużej ilości, gdyż mogą prowadzić do problemów z masą ciała), wiele psów z przyjemnością doprowadzi do wyczerpania ręki, którą rzucasz! Unikaj rzucania patyków, gdyż drewno często się rozszczepia na drzazgi i uszkadza dziąsła, gardło i żołądek.

Z drugiej strony, starsze psy będą wykazywać skłonność do preferowania bardziej wyrafinowanych, spokojnych spacerów - ale wciąż staraj się urozmaicać im trasę, aby nadal pozostawały one interesujące!

Rozpocznij łagodnie

Jeżeli nie byłeś w stanie zapewnić swojemu zwierzęciu regularnej aktywności fizycznej, a zdecydowałeś się na nią na pewnym etapie jego życia, z początku nie śpiesz się. Zacznij od krótkich aktywności w wolnym tempie, stopniowo zwiększając czas trwania, tempo i dystans. Ponadto, zacznij spacerować lub biegać z psem po miękkich podłożach, takich jak ziemia, piasek lub trawa, aż opuszki jego łap się wzmocnią. I pamiętaj - smycz daje Ci kontrolę nad psem podczas spaceru, czy biegu, do którego należy wyposażyć psa w odpowiednie dostosowane do jego sylwetki anatomiczne szelki, dzięki czemu nie będzie się obcierał podczas biegu nawet, jeżeli jest bardzo entuzjastyczny lub duży i silny.

Jeżeli u Twojego psa zdarzały się problemy zdrowotne, lepiej abyś wraz z lekarzem weterynarii opracowali właściwy program ćwiczeń dostosowany do możliwości Twojego ulubieńca.

Pory posiłków

Unikaj ćwiczenia z psem bezpośrednio przed i po tym, jak zjadł. Pełny żołądek może powodować zaburzenia pokarmowe. Ponadto, zawsze upewnij się, że zwierzę ma przez cały czas dostęp do dużej ilości świeżej i czystej wody do picia.

Niezależnie od pogody

Psy potrzebują regularnej aktywności fizycznej niezależnie od warunków pogodowych. Należy jednak pamiętać, że skrajnie wysoka lub niska temperatura niesie dodatkowe wyzwania. U psów może dochodzić do odmrożeń, tak samo jak u nas. Jeżeli spacerujesz z psem w śniegu, wycieraj opuszki łap, aby usunąć cały śnieg, lód lub sól, które mogły przyczepić się do jego sierści. W lecie pomyśl o oparzeniach słonecznych i ryzyku udaru. Nigdy nie chodź w otwartym słońcu w godzinach południowych i pamiętaj, że łapy Twojego psa może uszkadzać gorący asfalt, i pomyśl nad zakupem butów, jeżeli ma bardzo wrażliwe łapy.

Niezależnie od tego jaka będzie Wasza wspólna aktywność, zawsze pamiętaj, że Twój pies uwielbia spędzać z Tobą czas, więc spraw, aby ten czas był wyjątkowy, zamiast włóczyć się codziennie wokół tego samego parku, gdzie każdego dnia spotyka te same psy i podąża za tymi samymi zapachami.

Potrzeby zależne od rasy

Nie jest zaskoczeniem, że niektóre rasy potrzebują częstszej i bardziej żywiołowej aktywności fizycznej, niż inne i że różne rasy preferują różne aktywności. Jest to często wynik selekcji hodowlanej, jaką prowadzono na przestrzeni setek lat. Teriery uwielbiają kopać, psy gończe, mają silny instynkt 'pogoni', a psy pasterskie preferują nagłe zrywy szczególnie przydatne w niektórych psich sportach.