Pomyśl o podstawowej opiece i szkoleniu, które powinieneś zapewnić swojemu nowemu ulubieńcowi.

Jak możesz przygotować swój dom, aby był komfortowy i bezpieczny dla Twojego nowego psa? Jakich zabawek i akcesoriów potrzebujesz? Ile czasu będziesz mógł przeznaczyć na trening i codzienną wspólną aktywność oprócz spacerów higienicznych? Biorąc do domu nowego psa, dobrze jest mieć możliwie jak największą wiedzę, aby zmiana ta przebiegła gładko i aby z łatwością mogła się między Wami wytworzyć prawidłowa więź.

Ustal role w Twojej rodzinie

Czy Twoje dzieci prosiły o psa i obiecywały, że będą sprzątać? Chociaż powinieneś podchodzić do tego z rezerwą, gdy trzeba będzie zabrać się do pracy, dla każdego w Twojej rodzinie znajdzie się coś do roboty. Po prostu upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny dobrze rozumieją swoje role w opiece nad zwierzęciem.

Planowanie wydatków

Będziesz chciał robić plany na przyszłość i planować wydatki na całą opiekę, której będzie potrzebował Twój pies, w tym na wizyty u lekarza weterynarii, udział w szkoleniu i opłaty za opiekę nad nim, gdy będziecie wyjeżdżać na wakacje. Aby uzmysłowić sobie zakres środków finansowych, jakie będą Ci potrzebne, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub miejscowym schroniskiem.

Twój tryb życia i środowisko

Czy wiesz, że większość przyczyn, dla których zwierzęta są oddawane do schronisk to "scenariusze mieszkaniowe" właścicieli? Czy to współmieszkańcy, przeprowadzka, właściciel nieruchomości lub po prostu brak wolnego miejsca, to czynniki związane z Twoją przestrzenią życiową mogą uczynić posiadanie zwierzęcia znacznie trudniejszym, niż z początku Ci się wydawało. Przed sprowadzeniem do swojego domu psa upewnij się, że możesz mu zapewnić wystarczającą ilość miejsca, aby mógł wieść względnie aktywne życie w zgodzie ze wszystkimi domownikami. Jeżeli to nie jest jeszcze ten czas, nie martw się - gdy będziesz gotowy, wiele zwierzaków nadal będzie szukało swojego domu.

Jaki pies jest dla Ciebie odpowiedni?

Wiele osób chcących adoptować zwierzę szuka psa tej samej rasy jak ten, którego mieli, gdy byli dziećmi nie zdając sobie sprawy, że okoliczności mogą być znacznie odmienne. Mogli dorastać w dużym domu z ogrodem, a teraz mieszkają w niewielkim mieszkaniu. Mogło być wiele osób zajmujących się zwierzęciem, podczas gdy teraz mieszkają sami i często wyjeżdżają. Dlatego właśnie warto wyjść poza schemat ras i zastanowić się jaki rozmiar zwierzęcia, poziom jego aktywności i temperament będą pasować do Twojego trybu życia.

Gdzie znaleźć nowego psa

Hodowcy i lokalne schroniska to tylko niektóre z wielu miejsc, w których możesz znaleźć dla siebie psa.