Wskazówki dotyczące tresury psa | PURINA
Dowiedz się więcej o producencie marki Purina Friskies®.
Purina

Wskazówki dotyczące tresury psa

Wskazówki dotyczące tresury psa

Szkolenie to nie tylko nauka dyscypliny, ale również zacieśnianie więzi pomiędzy psem a rodziną — oto kilka wskazówek od PURINA® Friskies®.

Szkolenie to nie tylko nauka dyscypliny, ale również zacieśnianie więzi pomiędzy psem a rodziną — oto kilka wskazówek od PURINA® Friskies®.

Przyjmując szczeniaka pod dach należy pamiętać, że dom i ludzie są dla niego nieodkrytym światem. Oznacza to, że buty, sofy, dywany i schody są jednym wielkim placem zabaw.

Mimo że nie jest to zawsze łatwe, odpowiednie szkolenie psa pomaga zacieśnić więzi z rodziną oraz uczy dzieci odpowiedzialności oraz pokazuje znaczenie zaufania i konsekwencji.

Motywacja
Należy pamiętać, że psy są zwierzętami stadnymi, w związku z czym zawsze poszukują lidera. Należy przejąć tę rolę z pewnością. W ten sposób szczeniak odpłaci się miłością i będzie posłusznie uczył się nowych rzeczy.

Konsekwencja
Nie zawsze jest to łatwe, jednak jedyną skuteczną metodą uczenia szczeniaka jest konsekwentna reakcja na jego zachowania. Oznacza to pochwałę i wynagradzanie za dobre uczynki oraz okazywanie niezadowolenia z nieprawidłowego zachowania poprzez ignorowanie lub stanowcze powiedzenie „Nie”.

Jeśli przykładowo nie chcesz, aby szczeniak wchodził na sofę, za każdym razem, gdy podejmie taką próbę, głośno powiedz „Nie” i delikatnie ściągnij go na podłogę. Pochwal go za każdym razem, gdy zejdzie na ziemię. Pamiętaj, że brak konsekwencji w wychowywaniu psa będzie skutkował niekonsekwencją w jego zachowaniu!

Smakołyki
Twój ulubieniec potrzebuje pochwał i smakołyków, jednak tylko wówczas, gdy na to naprawdę zasłuży! Gdy szczeniak nauczy się poprawnie reagować na polecenie, daj mu przysmak. Z czasem stopniowo zamieniaj smakołyki na pochwały, tak aby stanowiły większą motywację niż przysmaki.

Błędy
Szczenięta popełniają masę błędów. W końcu dopiero uczą się, jak funkcjonować w świecie ludzi...
Aby im w tym pomóc, należy pamiętać, że najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, że to, co robią, nie jest dobre. Musisz stanowczo, lecz delikatnie pokazać psu, że popełnił błąd.

Po pierwsze złap psa na gorącym uczynku. Pies nie jest w stanie połączyć kary z czynnością sprzed kilku godzin, a nawet minut. Nigdy nie bij szczeniaka. Gdy widzisz, że pies robi coś źle, stanowczym tonem powiedz „Nie”. Jak przestanie, pochwal go i wydaj inne polecenie, na przykład „Siad” lub „Chodź”. W przypadku poprawnej reakcji możesz wynagrodzić go za dobre sprawowanie!