Friskies - Pytania i odpowiedzi | PURINA
Dowiedz się więcej o producencie marki Purina Friskies®.
Purina

Sztuczne barwniki w naszych produktach zawsze były całkowicie bezpieczne. Jednakże, dostrzegamy, że klienci nie chcą ich zarówno w swoim jedzeniu, jak i w pożywieniu swoich zwierząt. To pokazuje jak wsłuchujemy się w głos naszych klientów i odpowiadamy na ich zapotrzebowanie na pożywienie o mniejszej zawartości sztucznych składników bez uszczerbku dla jego jakości i smaku.

Sztuczne barwniki w naszych produktach zawsze były całkowicie bezpieczne. Jednakże, dostrzegamy, że klienci nie chcą ich zarówno w swoim jedzeniu, jak i w pożywieniu swoich zwierząt.
Wysłuchaliśmy głosu naszych klientów i odpowiadamy na ich potrzebę mniejszej zawartości sztucznych składników w jedzeniu, bez uszczerbku dla jego jakości, bądź smaku.
Wszystkie składniki używane w karmie dla zwierząt domowych są ściśle regulowane, w tym wszelkie barwniki. Jesteśmy przede wszystkim miłośnikami zwierząt domowych, dlatego bezpieczeństwo i zdrowie naszych ulubieńców jest dla nas priorytetem numer jeden. Nigdy nie użylibyśmy składnika, który nie jest bezpieczny.

Barwniki stosowane w pewnych liniach naszych produktów zawsze wchodziły w zakres charakterystyki produktów, wiemy także, że kolory podnoszą atrakcyjność dla klientów dokonujących zakupu karmy dla swoich zwierząt. Wszystkie kolory, których używamy są i zawsze były całkowicie bezpieczne dla Twojego zwierzęcia.

Sztuczne barwniki zastępujemy barwnikami określanymi jako niesztuczne, identycznymi z substancjami naturalnie występującymi w przyrodzie, np. w roślinach lub minerałach. Poprzez odpowiednią obróbkę techniczną (jak np. obróbka fizyczna (np. ekstrakcja) lub chemiczną), barwniki te mogą następnie być wykorzystane w produkcji karmy dla zwierząt na skalę przemysłową.
Na przykład E 141 (Kompleksy miedziowe chlorofili) to barwnik pozyskiwany z naturalnego pigmentu nadającemu roślinom i glonom ich zielony kolor.
Barwniki sztuczne uzyskiwane są na drodze syntezy chemicznej i nie występują naturalnie (nie są identyczne z substancjami występującymi w przyrodzie).

Barwniki i inne substancje dodatkowe, których używany w PURINA® podlegają ścisłej kontroli i są dopuszczone do stosowania w karmach dla psów i kotów we wszystkich krajach członkowskich UE. Wszystkie produkty PURINA® są zgodne z rygorystycznym prawodawstwem UE dotyczącym karm dla zwierząt dla zapewnienia ich bezpieczeństwa i zrównoważenia pod względem odżywczym.

Barwniki inne niż naturalne (niesztuczne), których używamy są identyczne z substancjami naturalnie występującymi w przyrodzie, np. w roślinach lub minerałach.
Znak E nie ma żadnego związku z tym, czy substancja jest sztuczna, czy nie. Kody te nadawane są wszystkim dodatkom do żywności, których stosowanie jest dozwolone w Unii Europejskiej i które zostały ocenione jako bezpieczne przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.
Kody E obejmują szeroką gamę substancji, w tym np. barwników, substancji konserwujących, przeciwutleniaczy, emulgatorów, stabilizatorów, substancji zagęszczających i substancji żelujących. Literą E oznaczonych jest wiele składników występujących naturalnie, takich jak witamina C, określana jako E300, witamina D (E 671), kwas mlekowy (E270) lub kwas cytrynowy (E330).

W recepturach naszych karm nie stosujemy sztucznych konserwantów ani sztucznych aromatów. Cel stosowania substancji dodatkowych obejmuje poprawę jakości karmy i zapewnienie, że po przetworzeniu i podczas przechowywania będzie pozostawać w dobrym stanie.

Nie. Dodatek barwników w recepturze jest bardzo niewielki, a zwierzę nie dostrzeże żadnej zmiany. Żadnym istotnym zmianom nie uległy również właściwości odżywcze. Jednakże, właściciel musi zapoznać się z dzienną ilością karmy, jaka powinna być podawana. Zalecane ilości karmy są podane na opakowaniu.
Jeżeli Twój pies już je FRISKIES®, nie powinien odmawiać zjadania nowego Friskies, ponieważ sprawdziliśmy i potwierdziliśmy że u przeciętnych psów produkt sprawdzał się na równi z poprzednią recepturą. W przypadku zmiany zaleca się wprowadzanie nowej karmy stopniowo na przestrzeni kilku dni, mieszając nową karmę z podawaną dotychczas. Odmowa zjadania karmy jest najczęściej związana raczej z psychofizycznym stanem psa, niż potencjalną zmianą podawanego jedzenia.

Są niewielkie zmiany receptury będące wynikiem modyfikacji produktu. W każdym przypadku są one bez znaczenia dla odżywczej wartości karmy.

Zmiany jakie miały miejsce podczas przejścia do stosowania nowych (niesztucznych) były niewielkie, a zatem nie ma zmian w smaku, strawności i wartości odżywczej naszej receptury. Potwierdziły to przeprowadzone testy smaku, strawności i wartości odżywczych.

W części produktów z tej linii zmianie uległy proporcje poszczególnych kolorów. Stało się tak dla lepszego zróżnicowania produktów, tak abyś wiedział czym żywisz swojego psa i mógł zmieniać ich rodzaje według potrzeby. Wszystkie produkty pozostają pełnoporcjowe i zrównoważone pod względem odżywczym.

Mogą być niewielkie zmiany w wytycznych żywienia na poszczególnych produktach, ponieważ jesteśmy w ciągłym procesie odświeżania receptur i mamy możliwość dostosowywania naszych produktów. Ponadto, ze względu na zmiany w rozporządzeniu FEDIAF od stycznia 2018 r., nowy sposób obliczania zawartości energii może prowadzić do niewielkiej różnicy w gęstości energetycznej żywności, co wpływa na wytyczne żywieniowe.
W każdym przypadku skład żywności jest zapisany na opakowaniu i można go łatwo sprawdzić.

Organy regulacyjne zdefiniowały standardowy profil żywieniowy pełnoporcjowej karmy dla dorosłych psów i szczeniąt. Ponadto, dietetycy PURINA® określili i wciąż rozpatrują najlepsze proporcje makro i mikroelementów odżywczych potrzebnych każdemu psu w zależności od jego wieku i trybu życia. PURINA® dokonuje ciągłej oceny poziomu składników odżywczych składających się na nasze receptury. W oparciu o te informacje, możemy zarekomendować ilość podawanej karmy.