How to spot gum disease in your dog
How to spot gum disease in your dog
How to spot gum disease in your dog

JAK ZAPOBIEGĄĆ CHOROBOM DZIĄSEŁ U PSA

Udostępnij

Choroby dziąseł u psa mogą powodować dyskomfort, problemy ze zdrowiem zębów, a przy braku leczenia prowadzić do poważniejszych komplikacji. Wiedza na temat objawów chorób dziąseł u psa pozwala wyeliminować najważniejsze przyczyny.

Przyczyny chorób dziąseł u psa

Bakterie są główną przyczyną chorób dziąseł u psa, zwanych także chorobami przyzębia. Bakterie – wraz z resztkami żywności, śliną oraz innymi cząsteczkami – tworzą przylegającą warstwę – płytkę nazębną na powierzchni psich zębów. Układ odpornościowy psa próbuje pozbyć się płytki nazębnej, uwalniając enzymy, które mogą niszczyć dziąsła. Prowadzi to do zapalenia dziąseł u psa i uszkodzenia ich tkanki, a przy braku leczenia, do innych powikłań.

Brak higieny jamy ustnej u psa to większa ilość osadu nazębnego, a w efekcie wzrost zagrożenie chorobami dziąseł. Czasami łatwo przeoczyć wczesne objawy chorób dziąseł u psa, dlatego ważna jest wiedza, która pomoże prawidłowo identyfikować sygnały.

Objawy chorób dziąseł u psów

Należy regularnie sprawdzać dziąsła i jamę ustną psa pod kątem objawów chorób dziąseł. Nieświeży oddech psa jest najbardziej oczywistym objawem. Należy też zwrócić uwagę na zaczerwienione, krwawiące lub spuchnięte dziąsła psa, zaskorupiały żółto-brązowy osad kamienia nazębnego oraz ślinienie się.

Inne objawy mogą być oczywiste na podstawie obserwacji zachowania psa. W zależności od tego, jak długo masz psa i jak dobrze znasz jego przyzwyczajenia, możesz zauważyć, że ma problemy z przyjmowaniem pokarmu do pyska lub popiskuje podczas jedzenia. Możesz także odkryć, że pies pozostawia ślady krwi w misce z wodą lub na gryzakach do zabawy albo wytwarza większą ilość wydzieliny z nosa lub ciągnącą się ślinę.

Jeżeli twój pies wykazuje którekolwiek z powyższych objawów chorób dziąseł lub coś wzbudza twój niepokój, należy w pierwszej kolejności udać się z psem do weterynarza na badanie. Niektóre bakterie mogą skrywać się poniżej linii dziąseł psa i RTG zębów pozwoli ujawnić rozległość uszkodzeń spowodowanych przez bakterie.

Aby zadbać o zdrowe zęby psa, raz dziennie podawaj mu gryzak Purina® DentaLife®. Jego dająca się żuć porowata tekstura oraz odpowiednio ukształtowane krawędzie umożliwiają czyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc, dodatkowo gruntownie czyszcząc zęby -odświeża oddech. Porozmawiaj z weterynarzem, aby uzyskać więcej informacji na temat dbania o higienę jamy ustnej u psa.

Packshot

CZYM JEST DENTALIFE?

Purina® DentaLife® to innowacyjny przysmak do codziennego stosowania, który czyści zęby twojego psa, dbając w ten sposób o zdrowe zęby i dziąsła oraz świeży oddech czworonoga.