Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Czy mleko jest dla psiaka czy dla cielaka?

empty

Niezależnie od tego, czy kupujesz mleko krowie czy innego zwierzęcia, nie jest ono psie. I pojawia się pytanie, czy w ogóle jest w diecie Twojego psa potrzebne. Warto też się zastanowić, kiedy spożywanie mleka przez psa przynosi mu korzyści, a kiedy może zaszkodzić.

Mleko krowie

Faktem jest, że mleko krowie było i jest najczęściej spożywanym mlekiem innego (nie swojego) gatunku przez ludzi i zwierzęta. Zarówno ludzie, jak i towarzyszące im psy i koty, spożywały mleko i przetwory mleczne od wieków. I było to bardzo korzystne w świetle małego spożycia i jednoczesnego trudnego dostępu do innych źródeł białka pochodzenia zwierzęcego. Tak było do czasu rewolucji przemysłowej, która zaczęła się około 200 lat temu. Wtedy zwiększyła się skala produkcji mięsnej, które stało się bardziej dostępne dla szerszego społeczeństwa. Także ponad 150 lat temu zaczęto produkować pierwsze karmy dla psów, w których składzie komunikowano dodatek mięsa. Wciąż jednak większość ludzi niespożywających mięsa na świecie to tzw. wegetarianie ekonomiczni, u których mleko i jego przetwory są czasem jedynym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego. A także w diecie ich zwierząt, które żyją razem z nimi.

Obecnie mleko jest produkowane na skalę przemysłową, są też inne standardy jego przechowywania niż kiedyś. To dzięki obróbce termicznej, ogólnodostępne mleko jest stabilne mikrobiologicznie i w warunkach domowych nie zrobimy z niego jogurtu czy sera w wyniku naturalnego procesu fermentacji. Aby sfermentować mleko musielibyśmy nabyć mleko świeże mikrofiltrowane, które ma krótszą trwałość chłodniczą, a także inną wartość odżywczą.

Preparat mlekozastępczy

Szczeniaki są uzależnione od mleka psiej mamy przynajmniej do 4 tygodnia swojego życia. Jeśli z jakichś powodów suka nie może karmić, należy dostarczyć odpowiedni preparat mlekozastępczy dedykowany specjalnie dla psów. Mleko krowie podawane tak małym psim oseskom może im poważnie zaszkodzić, podobnie jak mleka innych gatunków przeżuwaczy. Stałe pokarmy dodatkowe wprowadzamy dopiero, gdy u szczenięcia zaczyna się adaptacja pokarmowa i rozwój kosmków jelitowych między 4 a 6 tygodniem życia. Od tego wieku mogą dostawać namaczaną karmę suchą oraz kleiki. Jeśli w diecie szczenięcia w pierwszym kwartale życia będą obecne produkty zawierające laktozę czyli cukier mleczny (także jogurt lub ser biały), nie powinien on utracić zdolności jej tolerowania. Tylko regularne podawanie przetworów mlecznych pozwala na utrzymanie zdolności trawienia mleka i produktów mlecznych. Może być później traktowane jako przysmak zwierzaka i element urozmaicenia diety, jeśli będzie stanowić 10-15% dziennej porcji pokarmu i nie będzie wywoływać skutków ubocznych.

 

 

 

 

 

Skutki uboczne podawania mleka

Niestety, ale do najczęściej występujących skutków ubocznych spożywania mleka i produktów mlecznych przez psa należą:

 

  • alergie pokarmowe i skórne (nawet 80% wszystkich przypadków alergii wśród psów wywołuje wołowina i przetwory mleczne);
  • biegunki, gazy lub zaparcia (w wyniku fermentacji zachodzącej w jelitach i nietolerancji laktozy);
  • zaburzenia równowagi fosforowo-wapniowej.

 

Od 10 tysięcy lat mleko krowie było elementem diety człowieka oraz psa, który mu towarzyszył (Itan 2009). Niestety zmniejszenie jego popularności i regularności spożycia sprawia, że stopniowo zanika też zdolność jego tolerancji. Jest też najpopularniejszą przyczyną alergii wśród zwierząt, co powoduje że coraz rzadziej podajemy je naszym psom. Nieregularne jego podawanie tym bardziej nie ma wtedy sensu, bo przyczynia się do większych problemów ze strony układu pokarmowego, niż daje korzyści. Ponadto nie ma potrzeby podawania mleka i jego przetworów, jeśli podstawą diety naszego psa jest pełnoporcjowa i zbilansowana karma.

Wtedy jako ewentualny przysmak można podać trochę fermentowanych produktów np. sera czy jogurtu, ale w ilości nie przekraczającej 10% dziennej porcji.